Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya, Türkiye’nin en çok turist alan şehirlerinden bir tanesi. Enfes doğaya sahip olan bu şehir her adımda sizi daha da büyüleyecek. Antalya, deniziyle, doğasıyla ve tarihi yapılarıyla keşfedilmeye hazır şekilde sizi bekliyor. Peki Antalya’da gezilecek yerler nereler? Antalya’da görmeden dönerseniz pişman olacağınız yerleri sıraladık.

Kaleiçi

Kaleiçi, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunuyor. Kaleiçi’nde şehrin tarihine ait izler bulmak mümkün. Uzun yıllardır somut bir yapı olarak günümüze gelen bu yer evleriyle, tarihiyle ve mimarileriyle keyif veren bir bölge. Antalya’ya gittiğinizde Kaleiçi bölgesine mutlaka uğramalı ve evlerin arasında yürüyerek geçmişe yolculuk yapmalısınız.

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi, Kaleiçi’nde bulunuyor. 5 Ortadoks Rum kilisesinden bir tanesi olan bu klise, Antalya’da gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer almalı. 1920 yıllarında deo amacıyla kullanılan bu kilise, 1991 yılından sonra 2 yıl restorasyon sürecine giriyor ve sergi hizmete açılıyor. Eski hali harap olduğu için yoğun bir restorasyon süreci yaşıyor Aya Yorgi Klisesi.

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, Antalya’nın meşhur yerlerinden biridir. Antalya’da gezilecek tarihi yerler denince akla ilk gelenlerden bir tanesidir Olympos Antik Kenti. Tanrılar kenti olarak da anılan bu kent doğasıyla ve Likya dönemine ait yaılarıyla sizi etkileyecek bir yer. Hemen yakınında bulunan Olympos plajı da tatilinize renk katacaktır. Olympos plajına girebilir ve Olympos Antik Kenti keşfe çıkabilirsiniz.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, Antalya’nın çok önemli antik kentlerinden bir tanesidir. Antik dönemlerde Pamfilya’nın liman kentlerinden bir tanesi olan Side’nin eskiye dair geçmişi M.ö 8. yy’daki Hititlere kadar dayanmakta. 12. yy’da terk edilen Side Antik Kenti, çok sayıda tarihi kalıntıyı içerisinde barındırıyor ve enfes bir manzaraya şahit olmanızı sağlıyor.

Patara Antik Kenti

Antalya’da gezilecek görülecek yerlerden bir tanesi de Patara Antik Kenti’dir. Burası Likya medeniyetlerine başkent olan ve sahil kasabası olan bir yer. Bölgede çok sayıda arkeolojik ve tarihi değerler bulunuyor. Bu antik kent sizi zamanda geriye götürmeye hazır ve tarihi güzellikleri görmenizi sağlıyor. Patara Antik Kenti yakınında bulunan Patara Kum Tepesine’de buraya geldiğiniz mutlaka uğramalı ve gün batımını izlemelisiniz.

Kaputaş Plajı

Eğer Antalya’dan Kaş’a bir yolculuk planınız varsa bu plaja mutlaka uğramalısınız. Son zamanlarda oldukça meşhur hale gelen bu plaj, bembeyaz kumu ve turkuaz renge sahip deniziyle sizi başka bir evrene taşıyor. Antalya’da gezilecek plajlar için enfes bir seçenek olan Kaputaj Plajı’na Antalya’ya geldiyseniz mutlaka uğramalısınız.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.