Antalya’nın Tarihi Sembolü ”Antalya Saat Kulesi”

Son güncelleme:

Kentlerde saat kulelerini sık sık görüyoruz. Bu gelenek ilk olarak batıdaki klise ve saraylarda görülmekteydi. İlk örnekleri ise 13. yüzyılda inşa edilen Westminister ve İtalya Padua’daki saat kuleleri. Osmanlı topraklarına da tamamen yayılan saat kuleleri birçok semtte bulunan ve şehrin sembolü haline gelen tarihi yapılardır.

Antalya Saat Kulesi ise şehrin merkezinde tarih kokan bir yapı. Tarihi yapısıyla şehirdeki geçmişin izlerini, yaşanmışlıklarını yansıtıyor. Antalya’nın Kaleiçi bölgesinde bulunan bu kule 1901 yılında inşa edildi. Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından inşa edilen bu kule II. Abdülhamit şerefine yaptırılmış.

Antalya Saat Kulesi Nerede?

Antalya Saat Kulesi Nerede?

Peki Antalya Saat Kulesi nerede? Antalya Saat Kulesi oldukça merkezi bir bölgede bulunuyor. Yakınlarında kaleiçi tarihi evleri, Hadrian kapısı gibi tarihi yapılar da var. Şemsiyeli sokak gibi renkli sokaklara da saat kulesini gördükten sonra kolayca ulaşabilirsiniz. Muratpaşada bulunan Antalya Saat Kulesi, etrafında küçük alışveriş yerleri, yemek noktaları bulunan ve tarihi yapıların yakının olan merkezi bir nokta.

Antalya Saat Kulesi Ulaşım

Eğer Antalya Saat Kulesine nasıl gidilir? Diyorsanız oldukça kolay ulaşım sağlayacaksınız. Antalya iline geldiğinizde merkezde saat kulesini görmek kaçınılmaz olacaktır. Saat kulesine ulaşım da bir o kadar kolay. Tramvay ve otobüsleri kullanarak kolaylıkla saat kulesine gidebilirsiniz.

Otobüs

Otobüs ile Antalya Saat Kulesine ulaşmak isteyenler KC06, KC34, KL08, TC16 hatlarını kullanabilir.

Hafif Raylı

Tramvay ile saat kulesine ulaşmak isteyenler T1B hattı ile saat kulesine ulaşabilirler.

Antalya Saat Kulesine ulaşım için araba kullananlar da oldukça kolay ulaşım sağlayabilecek. Kulenin yakınında otopark yerleri mevcut. Bu bölgelere arabanızı park edebilir ve zamanı geriye alarak tarihi yapıları keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sizi zamanda geriye götüren bu yapılar ile Antalya geziniz daha da anlamlı olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.