Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son güncelleme:

Antibiyotik Nedir?

Doktorların çoğu zaman mikrop var diyerek verdiği antibiyotiğin ne olduğunu kaçımız biliyoruz? Gelin hep beraber bakalım. Antibiyotiğe herkes ilaç deyip geçse de pek de öyle değil. Antibiyotik birçok mikrop türüne karşı kullanılan penisin , streptomisin , teramisin gibi maddelerin ortak adı.

Antibiyotik zararlı mıdır?

Antibiyoğin Fazlası Zararlı Mı?

Antibiyotiğin yan etkilerini hepimizin bildiği bazı kalıp cümleler vardır antibiyotik ilaçlar üzerine. Başkasının verdiği ilacı kullanma sana zararı olabilir , her antibiyotiği içme , prospektüsünü oku öyle kullan gibi gibi.

Bunlar çok alışık olduğumuz söylemler olsa da söyleyenler çok haklı. Antibiyotik doğru kullanılması gerekilen ,su içer gibi yutulmaması tavsiye edilen bir ilaç çeşidi. Yan etkileri oldukça fazla olduğundan istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Özellikle çocuklar için olumsuz etkilere yol açabilen antibiyotiğin doğru kullanımı çok önemlidir. Çünkü gereksiz kullanımı mikroorganizmalara karşı vücut direncini azaltan bir etkiye sahiptir.

Antibiyotiğin Yan Etkileri

Bir kesim insan antibiyotiğin grip ,nezle gibi hastalıklara iyi geldiğini , ateş düşürücü etkisinin olduğunu söyler. Fakat antibiyotiğin virüs kaynaklı nezle ,grip ,soğuk algınlığı gibi hastalıklara hiçbir etkisi yoktur. Sanıldığının aksine ateş düşürücü etkiye sahip değildir. Ayrıca burun akıntısını geçirdiği ya da öksürüğü hafifletici ve hastalığın diğer insanlara bulaşmasını engelleyici etkisi yoktur.

Antibiyotik Nasıl Kullanılmalıdır?

Antibiyotik kafamıza göre alınmaması gereken ilaçlardır. Kesinlikle doktor kontrolünde ,verildiği dozda ve yeteri kadar alınmalıdır. Bu nedenle bu tür tedavilerde doktorunuza danışmadan ilaç alımı yapılmaması gerekir.

ANTİBİYOTİĞİN DOĞRU KULLANIMI

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasikleşen bir söz olsa da antibiyotiğin gereksiz kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Üstelik antibiyotik içeren ilaçlar öyle hemen vücuttan atılan maddeler değil. Gereksiz veya yanlış kullanılan bir antibiyotiğin verdiği zarar 2 yılda iyileşiyor.

Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımı;

  • Antibiyotiklere karşı vücudun direnç gelişimine,
  • Mantar enfeksiyonlarına,
  • Bağırsaktaki probiyotiklerin kaybedilmesine,
  • Karaciğer ve böbreklerde harabiyet gelişimine neden olur.

Probiyotikler Ve Antibiyotik

Bilindiği üzere bağırsaklarda probiyotik denen bakteriler vardır. Bu probiyotikler; sindirimi kolaylaştırır ,kansere karşı korur ve zararlı mikropların çoğalmasını engelleyerek hastalıklardan korur. Kısacası probiyotikler dostumuz olan bakterilerdir. Fakat bilinçsizce kullanılan her antibiyotik yararlı bakterileri öldürmekte. Bu da vücudumuz ve sağlığımız açısından büyük tehdit oluşturur.

Antibiyotik Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Antibiyotik sadece ağır enfeksiyon , sepsis , endokardit denilen kalp zarı enfeksiyonu , zatürre gibi hayatı tehdit edici durumlarda zaman kaybedilmeden kullanılmalıdır.

Antibiyotik sadece bakteriyel olduğu kanıtlanan hastalıklarda kullanılmalıdır.

Antibiyotiklerin birçoğu böbrek ve karaciğer yoluyla vücuttan atılır. Bu nedenle karaciğer ve böbrek hastalarının çok dikkatli ve düşük dozlu ilaç kullanması gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.