Apiterapi Nedir?

Son güncelleme:

Bal, birçok alanda sayısız yarar sağlamaktadır. Balın sahip olduğu faydalar çeşitli tedavilerde yardımcı olarak kullanmaktadır. Buna örnek olarak apiterapiyi verebiliriz. Apiterapi bal, arı sütü, arı poleni, bal mumu, propolis, arı zehri gibi arı ve kovan ürünlerinin (apikültürel ürünler), sağlığın korunması, muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi amacı ile kullanılması şeklinde açıklanabilir.

Apiterapi sözcüğünün kökeni bal arısının Latince bilimsel adı (apis mellifera) ve tedavi anlamına gelen Latince therapia kelimelerinden gelmektedir.
Geleneksel tedavi uygulamalarında arı ürünlerinin yüzlerce yıldır bilinmesine, yanıklar ve yaralar başta olmak üzere kimi sık sık görülen günlük problemlerin tedavilerinde yaygın olarak kullanılmasına veya modern tıpta artrit tedavisinde arı zehrinden faydalanılmasına karşılık, ‘’apiterapi’’ bu yapılan uygulamalardan farklı bir kavram olarak kabul edilmektedir.

Apiterapi, kovan ürünlerinin gelişigüzel ve öylesine kullanımlarının haricinde, sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisi amacı ile bilinçli ve oldukça sistemli bir biçimde kullanıldığı uygulamalar dizinidir. Apiterapinin yalnız başına her derde deva bir tedavi sistemi olarak kabul edilmesi elbette söz konusu olamaz. Fakat diğer tedavi seçenekleri ile beraber uygulandığında daha yüksek fayda sağlayabileceği kabul edilebilir bir şeydir.
Apiterapi, son yıllarda dikkati üzerine çeken tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmekle beraber arı ürünlerinin sistemli olarak kullanıldığında verebileceği yararları gözler önüne sermektedir. Ayrıca bilimsel çalışmalar ile desteklenerek tıp dünyasında yavaş yavaş kabul görmeye başlamıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.