Apple Reklamlarında Neden Saat Hep 09.41?

Apple şirketi bugüne kadar birçok şeyi farklı yapmış ve yaptıklarının da hep bir nedeni olmuştu. Bizde size Apple’ın tüm reklamlarda saati neden 09.41 gösterdiğini açıklayacağız.

Apple’ın reklamlarında, lansmanlarından tanıtılan ürünlerde saatin hep aynı olması dikkatinizi çekmiştir. Çekmemişse bile bizim bu yazımızdan sonra çekeceğine eminiz. Telefon yada basılı fark etmez tüm reklamlarında saati 09.41 göstermesinin ise oldukça ilginç bir nedeni var.

Aslında Apple, eelefon, internet ya da basılı farketmez tüm reklamlarda bir zamanlar saati 9:42 olarak gösteriyordu.Bunun nedeni ise oldukça basitti çünkü Steve Jobs ilk Iphone’u busaatte anons etmişti.

O gün Jobs şöyle diyordu: “Bugün Apple telefonu yeniden icat edecek.”

Ancak iPad tanıtıldığında her şey değişti.2010 yılında Apple tüm reklamlarında cihaz saatini 09.42 olarak kullanmaya başladı.

Peki ne oldu da saat değişti?

Bunun açıklaması da aslında oldukça basit.  iOS şefi Scott Forstall’a göre bu değişikliğin aslında hiçbir özel sebebi yok.

Sadece 9.00’da başlayan iPad tanıtım etkinliğinde iPad’in ekrana geldiği anın 40 dakika olması planlanırken ufak bir gecikme nedeniyle ürünün duyurulduğu an 9.41’e denk geldi. O anda ise İpad’de normal saat yani 9.41 gösteriliyorduç

Apple daha sonra 9.41’e sadık kaldı ve 2010’dan günümüze kadar ürünlerinde saati 9.41 olarak gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.