Araba Cam Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son güncelleme:

Cam Filmi Ne İşe Yarar?

Hemen herkes kış aylarında araba kullanmanın ne kadar zor olduğunu bilir. Fakat yaz aylarında araba kullanmak da en az kış aylarında olduğu kadar zorludur. İşte bu sorunu biraz da olsa çözen şey araba cam filmi. Cam filmi güneşin parlak ışınlarının yansımasını önleyerek kullanıcıların göz sağlığını korumayı amaçlıyor. Sürücü bu sayede hem yolu daha iyi görüyor hem de sıcaktan korunmuş oluyor. Genellikle otomobillerin iç camlarına yapıştırılan cam filmi dokunulduğunda neredeyse hissedilmeyecek incelikte. Tüm bunların yanında bilindiği üzere araba cam filmini doğru bir şekilde takmak oldukça zordur. Bu yüzden işi iyi yapan profesyonellere bırakmak doğru bir tercih olacaktır.

Araba Cam Filmi Nerede Taktırılır?

Araba Cam Filmi Nedir?

Cam filmleri şeffaf bir yapıya sahip ve aracı güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir malzemeden üretilmiştir. Ayrıca cam filmleri çizilmeyen bir yapıya ve renklendirme seçeneklerine sahiptir. En çok yaptırılma sebebi sürücüyü güneş ışınlarından korumak olsa da otomobilin iç döşemesinin güneş tarafından eskimesinin de önüne geçiyor. Bu yüzden sürücüleri cezbettiği su götürmez bir gerçek.

Bir diğer özelliği de arabanın iç ısısının korunmasını sağlıyor. Güneş ışınlarından koruduğu için arabanın içi daha az ısınıyor ,bu sayede daha az klima çalışmış ve aracın motoru daha az yorulmuş oluyor.

Artıları Neler?

Yaz aylarında araba kullanan herkes bilir ki sıcak direksiyon ,sıcak vites kolu kabus gibidir. Öyle ki bazı zamanlar el yakan seviyede olduğu için arabayı çalıştırmadan önce bir süre beklemek gerekiyor. Bu sırada devreye araba cam filmi giriyor. Oto cam filmi sayesinde bu tür sorunların önüne geçiliyor ve hem sürücü hem de yolcular için oldukça konforlu bir alan sağlanmış oluyor.

Cam filmlerinin başka bir artısı ise olası bir kaza anında tehlikeyi en aza indirmek. Herhangi bir kaza sırasında tuzla buz olan camı bu cam filmleri koruyor ve büyük felaketler önlenmiş oluyor. Yapılan testlere göre bu tür güvenli cam filmleri araç camına yapılan darbelere karşı iki kat daha fazla dayanıklılık sağlıyor.

Araba Cam Filmi Fiyatları

Araba Cam Filmi Yasağı

Son yıllarda cam filmi konusunda yaşanan gelgitlerden dolayı sürücülerin kafası oldukça karıştı. Bilindiği üzere birkaç yıl önce cam filmi taktırmak yasaklanmıştı. Daha sonra verilen karara göre bu yasak kalktı fakat yalnızca bazı şartlarla. Tabi bu durum da sürücülerin yasak devam ediyor mu diye sorgulamasına sebep oldu. En son belirtildiği üzere araçlara cam filmi taktırmak tamamen yasaklanmış değil. Ancak sadece arka ve yan camlara… Yürürlüğe göre ön camda kullanılması kesinlikle yasak . Ayrıca yasağa uymayanlar ve ön cama film taktıranlar araç muayenesinden geçemiyor.

Son yönetmeliğe göre aracın herhangi bir yerine taktırılan 4 numaralı cam filmi ( koyu siyah film ) de kesinlikle yasak. Eğer bu şekilde trafiğe çıkan sürücüler olursa ceza ödemek zorunda kalıyor ,trafikten men ediliyor ve araçlar Trafik Şube’ye bağlı otoparklara çekiliyor.

Araba Cam Filmi Derecelendirmesi

Oto cam filmi 4 ayrı dereceye ayrılıyor. 1. derecede bulunan film %0 oranında değişiklik gösteriyor. 2. derecedeki film ise %62 oranında koyu bir renge sahip. 3. derecedeki film %81’lik bir oranda koyu gri renkte. Yasak olan 4. derecedeki ise %92 oranında koyu siyahlığa sahip ve otomobil içinin görünmesini büyük oranda engelliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.