Araştırmalar Ortaya Koydu: Bir Yaş Grubu Daha Büyük Risk Altında

Çin’de yayınlanan tıp dergisi, koronavirüs hakkında kapsamlı bir araştırma yaptı.

Koronavirüse bağlı ölümleri araştıran dergi, veriler karşısında şoke girdi.

Araştırmaya göre bir yaş grubuda yaşlı kesim gibi çok fazla risk altında.

Koronavirüsüne bağlı ölüm ve hastanede tedavi süreçleriyle ilgili yapılan araştırmada, yaşın ölümlerde çok ciddi bir faktör olduğu tespit edildi.

 Çin’de tedavi altına alınan hastaların ölüm oranlarını yaş gruplarıyla kategori altına alan araştırmada, 10 yaşın altındaki hastaların ölüm oranı yüzde 0.0016’yken bu oran 80 yaş ve üstünde yüzde 7.8’e kadar çıktı.

Araştırmada 10-19 yaş aralığındaki hastaların tedavi altına alınma oranına da bakıldı. 10-19 yaş aralığındaki hastaların hastanede tedavi olacak hale gelme oranı yüzde 0.04’ken bu oran 80 ve üstü yaş kategorisinde yüzde 18’e çıkıyor.

Özellikle orta yaş grubunda da dramatik bir artış olduğu aktarıldı ve 40-50 yaş arasının riskinin ise bir hayli yükseldiğinin altı çizildi.

Araştırmayı yürüten profesör Azra Ghani, “Ortaya çıkan sonuçlar, bütün ülkeleri ilgilendiriyor. Ülkeler Covid-19 politikalarını düzenlemek isterlerse bunları kullanabilirler. Verilerimiz 50 yaş ve üzerindeki hastaların hastanede tedaviye alınma oranının 50 yaşın altındaki hastalara göre daha yüksek olduğunu aktardı. Bu vakaların büyük çoğu da ölümlü vaka” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.