Ardahan’dan Doğan Otomobil Tasarımcılığı Başarısı: Erbakan Malkoç

Küçük yaşlardan beri otomobillere büyük bir merak ve ilgi duyan Erbakan Malkoç‘un başarısı, daha o zamanlardan geliyorum demiş. Ardahan’dan doğan otomobil tasarımcılığı başarısı bu güne kadar binlerce insana hizmet sundu. Peki kimdir bu büyük hizmetin sahibi ve kazandığı başarılar nelerdir? İşte Erbakan Malkoç…

DizaynVip Yönetim Kurulu Başkanı Erbakan Malkoç

Ardahan’ın Dengeli isimli köyünde dünyaya gözlerini açan Erbakan Malkoç, 11 çocuklu ve çiftçilik mesleğine mensup maddi imkansızlıklarla çevrili bir yuvaya doğdu. Ne yazık ki çok küçük yaşlarda, ilkokulu bitirdiği sıralarda hem annesini hem de babasını yitiren Erbakan Malkoç, birincilik unvanı ile de kazandığı yatılı yurtlarda büyüdü. İlkokulda da daha o yaşlardayken büyük başarılara imza atan Erbakan Malkoç, okul demeye bin şahit bir ortamda çok zor şartlarda ve kışları soğukluğu ile bilinen ilin eksi derecelerinde eğitimini sürdürdü. Çok küçük yaşlardayken otomobilleri gördüğünde çok etkilendiğini belirten Erbakan Malkoç’un otomobillere olan hayranlığı o yıllarda kök salmış. Otomobiller karşısında büyülenen ve çalışma prensiplerini kafasında canlandırmaya çalışan Erbakan Malkoç, onların nasıl çalıştığını ve nasıl birbirlerine çarpmadan hareket ettiklerinin kafasında merak konusu olduğunu belirtiyor. Çocukluk zamanların elinde hiçbir imkan bulunmayan Erbakan Malkoç, o zamanlarda sadece hayal kurarak çocukluğunu geçirdi.

Tasarımları ile adını tüm dünyada söz ettiren Erbakan Malkoç.

Zor zamanlardan geçerek şu an bulunduğu konuma büyük bir başarı göstermesi sonucu erişen Erbakan Malkoç, dünyanın birçok köşesine elinden çıkan tasarım harikası otomobil, yat ve hatta helikopterleri tasarlayarak gönderiyor. Türkiye’nin en büyük gururlarından sayılan ve Türkiye’nin ismini birçok ülkede büyük bir başarı göstererek taşıyan Erbakan Malkoç, 2014 yılı Avrupa Rekabet Kalite Ödülü‘nün de sahibi aynı zamanda.

İlkokulda, iken İstanbul’a yerleşen Erbakan Malkoç, küçük yaşlarda iş hayatına atılmak zorunda kaldı. Otomobillere olan hayranlığını bir adım öne taşımak isteyen Erbakan Malkoç, daha dokuz yaşında iken çıraklık mesleği ile tanıştı ve yine çok zor şartlarda para kazanmaya başladı. Çıraklığın çok az getirisi ve çok fazla yoruculuğunun olduğu bir dönemde çalışan Erbakan Malkoç, karın tokluğuna bile varmayacak bir sıkıntıda çıraklık yapmaya uzun yıllar devam etti. Yaşının küçük olması Malkoç’un ustaları için bir ayrıcalık değildi ve Erbakan Malkoç, her fırsatta azarlanan ve itilip kakılan bir çocuktu. Tamire gelen bir otomobili kazara çizen Malkoç, çok sert bir biçimde sanayide bulunan ustaları tarafından kovulunca Erbakan Malkoç, geri dönüp ustalarından büyük bir minnettarlıkla helallik istemeyi de unutmayarak iş yerinden ayrılmak zorunda kaldı. Hayatı ve yaşadığı güçlükler birçok gence cesaret verecek bu zorlu hayat, Erbakan Malkoç’u hiçbir zaman yıldırmadı ve yaşadığı zorlukların bir tarafında hep otomobillere olan tutkusu sessizce durdu. Bu gün, Türkiye’nin yaratıcılık algısını ve tasarım gücünü kökünden değiştiren Erbakan Malkoç’un ismi, tüm otomobil ve araç tasarım camiasında övgüyle söz ediliyor. Her gittiği yerde büyük bir saygıyla karşılanan Erbakan Malkoç, asla pes etmeden ve rehavete kapılmadan yeni şeyler yaratmaya ve tasarım dünyasına ilham olmaya devam ediyor.

Yaptığı işin her aşamasında ve imalat sürecinde kendi imzası olan Erbakan Malkoç, ortaya çıkardığı tasarımları kendi ürünü olarak değil, bir ekip ürünü olarak görüyor. Çalışanlarının patron değil, usta olarak tanımladığı Erbakan Malkoç, koltuğunda oturmak yerine her zaman işinin başında olan bir lider özelliği taşıyor. Küçük yaşlarda da çıraklık dönemlerinde beğenmediği işleri hiç çekinmeden söyleyen Erbakan Malkoç’un değeri o zamanlarda ustaları tarafından ne yazık ki bilinememiş. Ustalarından sayısız dayak yemesine ve azar işitmesine rağmen onları her zaman ustası sayan ve kendisine iş öğrettikleri için büyük bir şükran duyan Erbakan Malkoç, kovulduğu zaman da dahil ustalarını her zaman sayan bir çocuk oldu. Kafasında her zaman yeni tasarım fikirleri oluşturan Erbakan Malkoç, otomobillere olan hevesinden dolayı binlerce tasarım fikri oluşturuyor, bu nedenle imalatında bulunan onlarca otomobil var ve Malkoç’un tasarım fikirleri arttıkça tasarladığı otomobillerin sayısı da artıyor. Yaratıcı tasarımlar ortaya çıkaran Malkoç, zihninde oluşan ilhamı asla kaçırmayıp fikirlerini daima uyguluyor.

Birçok genç için rol model olan Erbakan Malkoç.

Hiçbir zaman klasik ve alışılagelmiş olana yönelmeyen Erbakan Malkoç, tasarım dünyasında her zaman farkını ortaya koymuş bir isim olarak tanındı. Yaptığı işleri her zaman bir adım ileriye taşıma arzusunda olan Erbakan, orta düzey için hiçbir zaman tamam demedi ve iyinin daha iyisi bir iş için çalıştı. Rekabet konusunda çok gelişmiş bir beceriye sahip olan Erbakan Malkoç, bu alışkanlığını ve hırsını babasından aldığını belirtiyor. Çiftçilik mesleğini de en yüksek düzeyde başarmaya ve ürün çıkartmaya çalışan Malkoç’un babası, bunu oğluna en iyi şekilde aktarmış. Babasının büyük bir disiplin ve düzen içerisinde çalıştığını belirten Erbakan Malkoç’un abisi ile de başardığı işler her zaman babalarından gördükleri gibi düzgün ve disiplin çerçevesinde olmuş. Çıraklıktan kovulduğunda yanına yerleştiği abileriyle bir atölye açan Malkoç, o zamanlardan beri kendi işinin sahibi. Teslim zamanı ve yaptığı iş konusundaki disiplini ile müşterileri tarafından her zaman çok sevilen Malkoç, yaptığı işin her zaman hakkını veren bir usta oldu. Çevresindekilere de her zaman örnek teşkil eden Malkoç, otomobillerde gördüğü eksiklikleri uzun yıllar önce tespit etti ve kafasındaki tasarımlar, daha o yıllarda şekillenmeye başladı. O zamanlarda kol kuvveti ile açılan otomobil camları hakkında çözüm düşünen Malkoç, şimdilerde camları sesli komutla açılan otomobiller yapıyor. Elinde imkan bulunmazken bile elinden herkesi şaşırtan tasarımlar çıkaran usta, günümüzde elindeki bütün imkanları kullanarak yine tüm otomobil camiasını şaşırtmaya devam ediyor. Bunu başarırken yaptığı işlerin üzerine koyup ilerleyen Malkoç, kendi iş yerini açtığı yıllardan bu yana işinde bir an olsun geri adım atmıyor ve duraksamıyor. Müşterilerinin işini kaliteli bulmasının nedeni ve her geçen gün daha da artan bir müşteri kitlesine sahip olmasının nedenini ustalığında her zaman ilerlemesi olarak görüyoruz.

Erbakan Malkoç’a ait tasarımlardan biri.

Abisinin desteğini her zaman kazanan Erbakan Malkoç’un arkasında sıcak bir yuvası da var. Sahip olduğu aile sebebiyle büyük bir şans kazandığını belirten Erbakan Malkoç, yaptığı işlerde en büyük desteği eşi ve çocuklarından alıyor. Daha küçük yaşlarda almak zorunda olduğu sorumluluklar dolayısıyla genç yaşta baba olarak yeni sorumluluklarının sahibi olan Malkoç, ailesi ile çok güzel vakit geçirdiğini ve onlarla birlikte yeni bir bakış açısı kazandığını belirtiyor. Kendinde sahip olduğu fikirleri çocuklarına da en iyi şekilde aktarma çabasında olan Erbakan Malkoç, çocuklarına her zaman ahiret hayatını unutmamaları gerektiğini ve bu dünyada kazandıklarından çok iyi bir insan olma kaygısı gütmeleri gerektiğini vurguluyor. Çocuklarına verebileceği en büyük öğütün bu olduğunu söyleyen Malkoç’un en büyük dileği çocuklarının insan olabilmeleri ve öyle kalabilmeleri. Bu uğurda çocuklarını en iyi şekilde büyüten Erbakan Malkoç, onlara verebileceği en büyük ve değerli mirasın bu olduğunu belirtiyor. Evdeki zamanlarında her zaman büyük bir huzur içinde olduğunu belirten Erbakan Malkoç, eşinden de büyük bir güç aldığını belirtiyor. Ev ve işi aynı kefeye koymayan Erbakan Malkoç, bulunduğu ortamlarda her zaman ortama uygun olarak davranışlarını düzenleyen bir kişiliğe sahip. Bu yüzden hem evinde, hem iş yerinde ya da yaptığı iş görüşmelerinde, hem de arkadaşları ile bulunduğu ortamda çok sevilen ve sayılan bir kişilik olarak tanınıyor.

Erbakan Malkoç’un lüks tasarımlarından biri.

Gençlerin her zaman sıkı sıkı hayata tutunması gerektiğini ve her zaman başarının peşinde koşmaları sonucu başarıya ulaşabileceklerini belirten Malkoç, gençlere büyük ilham oluyor ve üniversitelerin girişimcilik seminerlerinin aranan ismi oluyor. Kendisine Türkiye’nin gururu olduğu için minnettarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.