Artık Daha Lezzetli Yemekler Yapabilirsiniz! Tuz Ayarı Nasıl Yapılır?

Son güncelleme:

Yaşamak için ve beslenmek için hepimiz yemek yapmak zorundayız. Eğer yetişkinseniz, sağlıklı beslenmek istiyorsanız ve evde bir aşçı yoksa yemek yapmanız gerekecek. Ancak bu yemekleri yaparken tuz ayarını kaçırmak yemeğinizin tadını bozabilir. Uğraşıp, zaman ayırıp oluşturduğunuz yemeğin çok tuzlu olması can sıkıcıdır. Peki yemek yaparken tuz nasıl ayarlanır? Yemeklerde tuz ölçüsü ayarı nasıldır? Çok tuzlu yemek nasıl kurtarılır? Yemeklere ne kadar tuz atılmalı? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Yemek yaparken tuz oranı nasıl ayarlanır?

Yemek yaparken tuz oranı nasıl ayarlanır?

Sürekli yemek yapıyorsanız yemeklerde tuz ayarı yapmak için belirli bir ölçü bulup deneme yanılma yoluyla o ölçüye göre tuz kullanmaya başlayabilirsiniz. Tadına bakarak azar azar tuz eklerseniz fazla tuzlu yemek problemi yaşamazsınız. Bir süre sonra el ayarınız oluşacak ve gerekli miktarda tuzu göz kararı atabileceksiniz. Ancak bu aşamaya gelene kadar bir tuz ölçütü kullanmak yararlı olacaktır.

Eğer salçanız çok tuzluysa bu durum da yemeklerinizin çok tuzlu olmasını sağlar. Salçanız tuzluysa yemeğinize tuz atmayın. Eğer tuz atmadığınız halde salça yüzünden tuzlu oluyorsan salçayı tuzsuz bir salça ile karıştırın ya da salçanızı değiştirin.

Yemeklerde tuz ölçüsü

Yemek yaparken yapılan bir hata baharatları önceden atmaktır. Eğer baharatları erken atarsanız baharat çok pişer ve yemeğinizin tadı bozulur. Bu yüzden tuzu ve baharatları yemeğiniz pişmeye yaklaştığı zaman atmalısınız.

Rafine tuz kullanıyorsanız kaya tuzuna geçiş yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı yemekler yapabilirsiniz.

Çok tuzlu yemek nasıl kurtarılır?

Çok tuzlu yemek nasıl kurtarılır?

Çok tuzlu yemek nasıl kurtarılır? Eğer yemeğe çok tuz attıysanız ve yemek çok tuzlu olduysa yemeğinizi kurtarabilirsiniz. Eğer yemeğinize patates atarsanız tuzu dengelenecektir. Patates hem yemeğinize lezzet katar hem de fazla tuzu çeker. Böylece yemeğinizi kurtarmanız mümkün olacak. Usta aşçıların dahi kullandığı bu teknik oldukça yemek kurtarıcı bir tekniktir. Daha lezzetli ve daha tuzu dengeli yemekler yapmak için patates mucizevi etkiler yaratacaktır.

Patates içerisindeki lifler sayesinde yemekteki tuzu içine çekecektir. Böylece fazla uzun azalmasını sağlayacaktır. Bu durumda patates nişastasını da yemeğe salacak ve yemeğinize ayrı bir lezzet katacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.