Deep Blue Club

Artık İşlem Sırası Beklemek Yok: Bitcoin Cash

Hepimizin bir kez olsun duyduğu “Bitcoin” veya “Bitcoin Cash” nedir diye hiç merak ettiniz mi? Gelin Bitcoin hakkında her şeyi öğrenelim!

Bitcoin Cash Nedir?

Yıllardır piyasada olan bitcoin; kripto bir para birimi. BCH yani Bitcoin Cash olarak adlandırılan ise, 2017 yılında piyasaya sürülen bir üst seviyesi olarak adlandırılabilir. Bitcoin’i çıktığı günden bu yana değerlendirirsek zirve dönemini yaşıyor diyebiliriz. Bugüne kadar birçok kripto para piyasaya sürüldü. Ancak bir kısmı hiç kullanılmadı veya unutuldu. Merkezi olmayan diğer bir token: Hot Token Bitcoin ise devamlılığı ile dünyanın en popüler ve pahalı kripto parası.

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin sistemi, uzun yıllar kapasite ve ölçeklendirilebilme problemleri yaşıyordu. Yani 1 MB’lık işlem blokları işlem sürelerini ciddi anlamda geciktiriyor, sistem bunun altından kalkamıyordu. Dolayısıyla sistemin yapabileceği işlem sayısı git gide düştü. Eğer fazla para öderseniz işlem önceliğine sahip oluyordunuz fakat bu da işleme talebi oldukçaazalttı. Kim 10 dolarlık bir kıyafet için 30 dolar öder ki?

Bitcoin Cash ise işlem blok boyutlarını 8 MB’a kadar çıkarmasıyla gündeme geldi. Amacı ise Visa gibi büyük firmalar kadar kapasiteye sahip olmak. Daha açık olmak gerekirse yeni nesil, yeni rekabet ortamları getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.