Artvin’de Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Artvin, ülkemizin Karadeniz kıyısında yer alan ve Gürcistan’a komşu olan bir ilimiz. Yemyeşil dağlara sahip ola ve benzersiz yaylaların, şelalelerin bulunduğu bu doğa harikası yer sizi kendine hayran bırakacak nitelikte. Enfes doğaya sahip olan Artvin’de gezilecek yerleri sıraladık. Bu yerleri şehre geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Hopa Kültür Evi ve Müzesi, 20. yy’ın başlarında bir konak olarak kullanılıyordu. Sonrasında ise Hopa Belediyesi tarafında restore edildi ve müze haline geldi. Bina toplam 3 kattan oluşuyor. İçerisinde ise 2 binden fazla eser barındırıyor. Yöresel eşyaların bulunduğu bu müze, geleneksel yaşamın bir aynası adeta. Artvin’de gezilecek müzeler arasında yer alan Hopa Kültür Evi ve Müzesi’ne şehre geldiğinizde mutlaka uğramalısınız.

Artvin Cam Teras

Artvin Cam Teras, Artvin’de gezilip görülecek yerler arasında bulunan ve görmeden şehirden ayrılmamanız gereken bir yer. Burası oldukça ilgi çekici bir yer. Hatila deresinin manzarasını göreceğiniz Artvin Cam Teras, 490 metrelik bir rakımda. Deredeen yaklaşık olarak 220 metre yükseklikte bulunan ve 7 metre uzunluğa sahip olan bu teras, çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta. Artvin’de enfes bir manzara izlemek ve doğayı daha derinden hissetmek istiyorsanız Artvin Cam Teras’a mutlaka uğramalısınız.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin’de gezilecek yaylalar denince akla gelen ilk seçenek. Dünya için de önemli bir yeri olan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin’e yaklaşık olarak 55 km mesafede yer alıyor. Gitiğinizde hayran kalacağınız ve doğal güzellikleri yakından göreceğiniz bu yer uğramanız gereken yerlerden bir tanesi.

Kafkasör Yaylası

Artvin’de gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Kafkasör Yaylası diyebiliriz. Kafkasör Yaylası, Şehir merkezine yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta yer alıyor. Artvin’e gelenlerin görmeden gitmediği ve en sık ziyaret edilen bölgelerden bir tanesi aynı zamanda. Bu bölgeye özel araç yanı sıra şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile ulaşmak da mümkün. Her yıl düzenli olarak yapılan Kafkasör Şenlikleri’de bu bölgede yapılıyor.

Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası, Artvin’in en sakin ilçesi özelliği taşıyan Şarşat’da yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık olarak 40 km mesafede yer alan Arsiyan Yaylası, içerisinde farklı büyüklüklere sahip olan gölleri de barındırıyor. Doğa harikası olan Arsiyan Yaylası’nda Peri Gölü, Dana Gölü gibi çok sayıda gölü de görmek mümkün olacak. Artvin’de gezilip görülecek yerler arasında bulunan Arsiyan Yaylası’na şehre geldiğinizd mutlaka uğramalı ve bu enfes manzarayı zihninize kazımalısınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.