Atatürk’ün Unutamadığı Aşkı…!

Aşkın galiba en duygusal halidir bize Atalarımızın yaşadığı aşklar Kanuninin Hürrem’i, Selimin Nurbanu’su daha birçok aşk Peki Atamızın Fikriye’si işte o biraz acıklı bir hikâye gerçekten Fikrîye nasıl Âşık Ataya kim âşık olmaz ki.

Fikrîye hanım Yunanistan topraklarında Larissa’da 1897 yılında dünyaya geldi. Ailesi, Türk halka karşı gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle önce Selanik’e, ardından da İstanbul’a taşındı. Üvey akrabalık bağı sebebiyle Mustafa Kemal ve Fikrîye birbirlerini sürekli görüyorlardı. Karşılıklı duygular dile getirilmese de, ikisi de bu durum farkında olması işleri zorlaştır Çünkü Zübeyde hanım ne kadar sevse de oğluna laik görmüyordu Fikrîye hanımı.

Fikrîye hanım; İdam kararını gördü Atamızın hiç durmadan gitti yanına Atamız ona çocuk diye seslenirdi ’’Gönül ferman dinlemiyor değil mi çocuk dedi’ ’ve Atatürk’ün ilk imam nikâhlı karısı oldu. Köşkte ve çevresinde sevilen bir kadın oldu herkesin yardımına koştu. Hastalandı ama Fikriye Hanım Atamız iyileşmesi için onu Almanya gönderdi. Bu arada Latife Hanım İzmir de köklü bir ailenin kızı tahsilli ve bilgili bir kadın hem Atamızı hem de Zübeyde hanımı etkilemişti. Bu sırada Zübeyde Hanım,  Lütfiye Hanım köşkünde ölmesi üzerine atamız annesi son istediğini yerine getirerek Latife hanımla evlendi. Bu haberi gazeteden alan Fikrîye Hanım hemen gitti köşke ama sonra bir sır intihar mı etti öldü mü mezarı nerde bunların hepsi bir sır olarak kaldı. Atamız asla unutmadı Fikrîye hanım hep içinde kaldı hep onu aradığı özlediği söylenir ona bir şiir yazmış Atamız ne güzel aşk ne şanslı insanlar.

“İçsem de bir kadeh hayat iksirinden, zamansız ayrıldım, bilinsin Fikriye’den.
Bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden,
Ümmid-i aşkım saracak seni, cefakâr teninden.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.