Avrupa Parlamentosundan Telefonlar İçin Tek Tip Şarj Çağrısı

Son güncelleme:

Teknoloji açısından ilerleyen Avrupa ülkelerinde yeni bir konu konuşulmaya başlandı. Genel anlamda teknolojik aletler içerisinde yer alan telefonların birbirinden farklı özellikle şarj aleti ayrıcalığını taşımasından dolayı hepsinin tek bir tipte şarj aleti içermesi gerektiği konusunun konuşulduğu haberleri elde edildi.

Brüksel’de yapılan tartışmada şarj aletlerinin tek bir tip olması önerisi toplantıda sunulan öneriler içerisindeydi. Yapılan bu öneride 582 kabul oyu olan fikir, 40 ret oyu aldı ve 37 çekimser oy görüşü verildi. Verilen bu önerinin en büyük amacının teknolojik atıkların engellenmesi olduğu yönünde yorum yapan AP, bu şekilde dünyamızın atıklardan da kurtulabileceğini söyledi. Farklı şarj aletlerinden dolayı yeni alınan telefon modellerinde kimi zaman eski şarj aletlerinin kullanılamadığı ve şarj aletinin bozulunca da yeni bir model şarj aleti alınması gerekliliğinin ortaya büyük bir teknoloji atığı çıkardığını belirtti. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için de alınması gereken en büyük önlemlerden birisinin şarj aletlerinin tek tip olması zorunluluğunun ortaya koyulması olduğunu belirttiler.

Yapılan bu oylamada evet oyunun çok yüksek bir oranda olmasından dolayı bu sene içerisinde temmuz ayına kadar bu uygulamaya geçilmesi gerekliliği ve kısa bir zaman içerisinde de yeni çıkan telefonlar dahil tüm telefon modellerinde tek bir şarj tipinin kullanılacağı yönünde açıklama da yapıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.