Ayakkabının Tarihine Bakmaya Hazır Mısınız? Birbirinden Güzel Ayakkabılar Burada!

Öncelikle Kadınlar İçin Farklı Ayakkabı Çeşitlerine Göz Atalım

Balerinler genellikle önden yuvarlak olan son derece esnek düz ayakkabılardır.

Konfor ve Tarz İçin

Balerinler: Balerinler aslında Bale ayakkabılarından esinlenmiştir. Balerinler genellikle önden yuvarlak olan son derece esnek düz ayakkabılardır. Bir çift balerin o kadar rahat ve esnektir ki, onları giymediğinizde tek kıvrımları vardır. Sandaletlerden daha kalın tabanları vardır ve giydiğinizde güzel görünürler. Kadınlar için bu tür ayakkabılar hafiftir, bu nedenle kolayca taşınabilir veya giyilebilir.

Şu parçalarla birlikte giyilebilir: Kot pantolon ve üst, kısa fırfırlı elbiseler

Nerede giyebilirsin:  Hemen hemen her yerde! İyi görünmenizi sağlarken aynı zamanda en üst düzey konfor ayakkabısıdır. Bunu bir yolculuk için taşırken kıyafetlerinizin çoğuna uygun nötr bir renk alın.

Loafer’lar ne çok resmi ne de çok şık ayakkabılardır.

Loafer’lar: Loafer’lar, her iki tarafı da elastik olan, giymeyi kolaylaştıran bağcıksız ayakkabılardır. Loafer’lar elastik olduğu için bağcıklara gerek yoktur. Loafer’ların en iyi yanı, ne çok resmi ne de çok şık olmasıdır. Karıştırmak ve kombinlemek için bir şans arıyorsanız, kadınlar için bu tür ayakkabılar birçok şeye sahiptir.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Gömlek, kolsuz bluz, üst ve A-line etek

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Balerinler gibi, bu ayakkabılar da son derece rahat ve şıktır. Bu yüzden onların içinde yürümek için mücadele etmenize gerek yok ve yine de harika görünebilirsiniz! Yani tatilinizin hemen hemen çoğunda bunlardan bir çiftini günlük veya gündelik kullanım için kullanabilirsiniz.

Tatilin vazgeçilmezi parmak arası terlikler!

Flip Floplar: Bir yaz tatili veya plaj tatili planlıyorsanız, valizinizde bir çift parmak arası terlik bulundurun. Birçok markanın parmak arası terlik koleksiyonu vardır. Parmak arası terlikler plaj kıyafeti için mükemmeldir. Çoğunlukla plaj kıyafeti için tasarlandığından, bu tür ayakkabılarla kadınlar için neyin eşleştirilmesi gerektiği konusunda endişelenmenize gerek yok.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Bikini, mayo, şort ve üstler, çiçekli elbiseler

Nerede giyebilirsin: Parmak arası terlikler mükemmel plaj kıyafetinizdir. Yaz geziniz için son derece rahat ve mükemmeldirler.

Brogues resmi seyahatiniz için mükemmel tercihtir

Brogues: Evet, doğru duydunuz! Kadınlar için Brogues artık piyasada mevcuttur. Bu sezon, bu maskülen güzelliklerden bir çift ile tarzınıza şıklık katın. Daha önce bu ayakkabı türü erkek resmi ayakkabısı olarak belirtilmişti, ancak şimdi bu trend kadınlar için de ünlü. İyi seçenekler arıyorsanız,  birçok markanın koleksiyonunda yer alan bu ayakkabılara göz atabilirsiniz.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kadınlar için resmi kıyafetler, maskülen pantolon

Onları nerede kullanırsınız:  Brogues resmi seyahatiniz için mükemmelin ötesinde. Bunlar resmi kıyafetinize mükemmel bir şekilde uyacak

Sandalet günlük rahatınızdır

Sandalet: Kadınların en çok kullandığı ayakkabı türlerinden biri de sandalettir. Kadınlar için farklı sandalet türleri, tabanı kullanıcının ayağıyla tutmak için kayışlara sahiptir. Çeşitlilik arıyorsanız, farklı tip ve renklerde sandaletler içeren güzel bir marka koleksiyonuna sahip ayakkabıcılar vardır. Farklı sandalet desenleri onu birbirinden tamamen farklı kılar.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Kot pantolon ve üst, şort, etnik giyim, gündelik giyim

Onları nerede giyebilirsin:  Sandalet günlük rahatınızdır. Bunlar kelimenin tam anlamıyla her yerde ve her yerde olabilir.

Plaj tatiliniz için en iyisi gladyatör sandalettir!

Gladyatör Sandalet: Klasik bir sandalet türü, antik Yunan’dan esinlenen gladyatör sandaletleridir. Gladyatörlerin süper düz bir tabanı ve tüm ayağı kaplayan ve ona ağ veya kafes benzeri bir görünüm veren kayışları vardır.

Şunlarla birlikte giyilebilir: A-line etek, şort, straplez elbiseler

Nerede giyebilirsiniz:  Plaj ve yaz tatili, bu tür ayakkabılar için oldukça uygundur. Plaj tatiliniz için en iyisidir.

Converse, satın alınabilecek en iyi kanvas ayakkabı markaları arasındadır.

Daha Aktif Giymek İçin Ayakkabı Türleri

Kanvas: Kanvas ayakkabılar ayakkabıcılık tarihindeki en havalı ayakkabılar olarak ilan edilmelidir. Bu dantel gündelik ayakkabıların bir çift farklı renklerde gelir. Kanvas ayakkabılar çoğunlukla ressamların kullandığı kanvas denilen kumaştan yapılır. Eğlencelidir, çok yönlüdür, piyasada yaygın olarak bulunur ve cebinize hiç düşmanı değildir. Converse, satın alınabilecek en iyi markadır. Dayanıklıdırlar ve ayak bileği uzunluğunda ve ayak bileği uzunluğunun üstünde olmak üzere iki çeşit ayakkabısı vardır.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Günlük tişört, kot veya şortlu gömlek, günlük elbiseler

Nerede giyebilirsiniz:  Yürümeyi veya bir süre ayakta durmayı içeren seyahatler kanvas ayakkabı ile yapılmalıdır. Kanvas rahatlıktır.

Günlük spor ayakkabılar her şeyle uyumludur.

Günlük Spor Ayakkabılar: Günlükspor ayakkabıların genellikle yumuşak bir tabanı vardır ve bağcıklı veya bağcıksız olabilir. Bu gündelik ayakkabılardan bir çift, belirli aktiviteler için veya sadece günlük görünümünüzü renklendirmek için giyilir. 

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Günlük kıyafet, kot pantolon veya gömlek elbise

Onları nerede giyebilirsiniz:  Eşit derecede rahat olan şimdiye kadar yapılmış en rahat ayakkabılar günlük giyilen spor ayakkabılar. Her şeyle giderler ve her yere takılabilirler.

Spor ayakkabı deyince Nike, Adidas ve Puma gibi markalar hemen akla gelir.

Spor ayakkabılar: Spor ayakkabılar, özellikle spor amaçlı tasarlanmıştır ve koşuya gelince en rahat olanlardır. Tatilinizde sabah erken bir koşu yapmayı planlıyorsanız, yanınızda bunlardan bir çift bulundurmanız gerekir. Kendiniz için eğitmen alışverişi yapmaya çıktığınızda tabanın yeterince kalın olduğundan emin olun.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Sportif görünüm, tayt ve spor üst

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Seyahatte bir yürüyüş planlıyorsanız, yanınızda spor ayakkabılarınızı bulundurun. Rahat ve şık olmanıza yardımcı olacaklar.

Çiçekli bir elbisenin altına takoz ayakkabılar harika durur!

Topuklar: Fantezi Hissetmek İstediğinizde

Takozlar: Takozlar, ayaklarınızı öldüren o ağrılı topuklardan çok daha rahattır. Takozlar, kauçuğun hem topuk hem de taban amacına hizmet ettiği kadınlar için ayakkabı türleridir. Topuk ile taban arasında takozlar halinde hiçbir ayrım yoktur. Ayakkabı alışverişi kimileri için bir yatırımdır, ancak israf edilmeyecek bir yatırım çünkü bunlar çoğu şeye iyi giden ve ayağınızı öldürmeyen ayakkabılardır. Bunlardan bir çift gününüzü ve ayak bileklerinizi kurtaracak.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kot pantolon, etek, elbise vb.

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Günlük kullanımda, partilerde vb. kullanabilirsiniz.

Bu ayakkabıda topuklar o kadar büyük olmadığı için ayaklarınızı öldürmezler.

Resmi topuklular: Bu ayakkabıların ön kısmı, kendisini ayakkabının geri kalanına hizalayan düşük kesimli bir ön kısma sahiptir. Küçük topuklu ayakkabılar vardır ve genellikle resmi günlerde giyilirler. Yani çalışan bir kadınsanız, bu ayakkabılardan bir çift yanınızda bulundurmanız gerekir. Topuklar o kadar büyük olmadığı için ayaklarınızı öldürmezler. Genellikle beyaz, bej, siyah, kahverengi ve şeftali gibi ölçülü renk yelpazesine sahiptirler.

Birlikte giyilebilir:  Kadınlar için resmi kıyafetler, elbiseler, kumaş pantolonlar

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Resmi gezi kıyafetinizi mükemmelin ötesinde kılmak için resmi topuklu ayakkabılar.

Bu ayakkabılar çeşitli renklere sahip olduğundan ve çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunabildiklerinden, her yerde, her zaman ve herhangi bir kıyafetle kombinlenebilirler.

Apartman topuklar: Apartman topuklar, kort ayakkabılarından daha yüksek topuklu ayakkabılara sahiptir ve çoğunlukla şık bir görünüm için giyilir. Bu ayakkabılar çeşitli renklere sahip olduğundan ve çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunabildiklerinden, her yerde, her zaman ve herhangi bir kıyafetle takılabilirler. Butopuklular, onlara daha uzun bir görünüm veren daha yüksek bir topuğa ve size şık bir topuğa sahiptir. Dolabınızda daima nude ve siyah renkli bir çift apartman topuk bulundurun, bu parçalar her şeyle uyumludur.

Şunlarla giyilebilir:  Elbiseler, etekler, kotlar

Nerede giyebilirsin:  Kimileri için herhangi bir parti kıyafeti apartman topuksuz tamamlanmaz.

Stiletto topuklu ayakkabılar, tüm topukların en modasıdır.

Stiletto Topuklar: Stilettolar ince ve çok çeşitli topuklu ayakkabılardır. Kadınlar için bu tür ayakkabılarda topuklar 3 cm ile 20 cm arasında değişebilir. Stiletto topuklu ayakkabılar, tüm topukların en modasıdır. Bunlar, kullanıcının tercihine bağlı olarak sivri bir ön veya yuvarlak bir ön yüze sahip olabilir.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kısa elbiseler, etekler, şort etekler, kotlar, elbiseler

Nerede giyebilirsin:  Partiler için daha yüksek topuklu ayakkabı arıyorsanız stiletto tercih edebilirsiniz. Fazla ayakta kalmamaya dikkat edin!

Yavru kedi ayakkabıları çoğunlukla resmi giyim amaçlı kullanılır.

Kısa Topuklar: Yavru topuklu ayakkabılar, diğer topuklulara göre daha rahat olmaktadır. Aynı yapım ve aynı şekil, sadece topuklar daha kısadır. 4 cm veya daha kısa topuklulara kedi topuklu denir. Yavru kedi topukluları kapalı parmak veya dikiz parmak olabilir. Yavru kedi ayakkabıları çoğunlukla resmi giyim amaçlı kullanılır.

Birlikte giyilebilir:  Resmi elbiseler, kotlar

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Resmi elbiseler, resmi tur uzun olsa bile topuklar daha az olduğunda daha rahattır. Klasik bir tiyatroya gitmeyi planlıyorsanız onları giyin.

Blok topuklar her ortam için tercih edilebilir.

Blok Topuklar: Blok topuklular, kadınlar için kare şekilli topuklu ayakkabılardır. Pek çok topuklu ayakkabı çeşitlerinden, bunlar yürümek için rahattır ve ayağınızı hiç incitmez. Sivri topuk olmadığından tüm gün ayakta durabilir ve rahat edebilirsiniz. Onları yanınızda tatile taşıdığınızdan emin olun.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Fırfırlı elbiseler, kotlar ve tunikler, düz elbiseler ve çiçekli etekler

Nerede giyebilirsin:  Her ortam ve her kadın bunları çok iyi taşıyabilir.

Bu topuklar süper dar çeşittedir ve yüksekliği 10 cm’nin üzerindedir.

Katil Topuklar: Bu topuklara öldürücü topuk denmesinin bir nedeni var, bunları giyen BİRİNE ASLA BASMAYIN. ASLA! Bu topuklar süper dar çeşittedir ve yüksekliği 10 cm’nin üzerindedir, bunlar katil ayakkabılardır. Kendinizi seviyorsanız, 2-3 saatten fazla giymeyin veya sadece oturmayı planlıyorsanız ve ayrılmak dışında hiç hareket etmiyorsanız giyin.

Birlikte giyilebilir:  Parti kıyafetleri

Onları nerede giyebilirsin:  Şık bir parti kıyafeti ve öldürücü ayakkabılar için bu mükemmel

Oxford ayakkabılar sadece kıyafetlerde güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda inanılmaz derecede rahattır.

Oxford Topuklar: Oxford ayakkabılar, bağcıklı ve topuklu ayakkabılardır. Ayakkabılarınıza resmi bir görünüm verir ve daha şık hissetmenize yardımcı olur. Oxford ayakkabılar sadece kıyafetlerde güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda inanılmaz derecede rahattır. Bu günlerde sadece resmi kıyafetlerle değil aynı zamanda gündelik kıyafetlerle de karıştırılabilir ve eşleştirilebilirler.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Resmi kıyafet ve kot pantolon vb.

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Resmi bir gezi için resmi kıyafet ile

Ayak bileği kayışlı ayakkabılar için çeşitli renkler ve stiller piyasada ve çevrimiçi olarak mevcuttur.

Bilek Kayışı: Ayak bileği kayışlı ayakkabıların  ayak bileğinde tokalı veya tokasız kayışları vardır. Kadınlar için bu tür ayakkabılar için topuklar bedenlere ve şekillere göre değişiklik gösterebilir, ancak kayış her zaman içlerinde olacaktır. Ayak bileği kayışlı ayakkabılar için çeşitli renkler ve stiller piyasada ve çevrimiçi olarak mevcuttur.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Etekler, şortlar, kotlar ve askılı üstler, kotlar ve omuzsuz üstler

Nerede giyebilirsin:  Ayak bileği kayışlı ayakkabılar her kıyafete uygundur ve her yerde giyilebilecek kadar sevimlidir.

Renkli ojelerle bu ayakkabılar harika durur!

Peep Toes: Peep toes ayakkabılar, topuklu ayakkabılardır (farklı boyutlarda) ve öndeki boşluk, tırnak renginizi veya pedikürünüzü göstermeniz için açıktır. Dik burunlu ayakkabılar stil olarak değişebilir, takoz veya ince topuklu olabilir ancak onları farklı kılan tek şey, ayak parmağınızın görünür olması için öndeki gözetleme delikleridir.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kot pantolon ve tunik, etek ve omuzsuz üst

Nerede giyebilirsiniz:  Bunlar her durumda takılabilir. Öyleyse onları hemen valizlere alın! En sevdiğiniz tırnak ojesini de yanınızda taşımayı unutmayın.

Platform ayakkabıların tabanı 3-10 cm olabilir.

Platform Topuklar: Kalın tabanlı ve topuklu ayakkabılara platform topuklu denir. Platform ayakkabıların tabanı 3-10 cm, yani 1-4 inçtir. Bunlar modaya uygun ve topuklu ayakkabılardan, bu ayakkabıların kalın tabanları rahat yürümeye yardımcı olur.

Şunlarla giyilebilir:  Kelimenin tam anlamıyla her şey

Nerede giyebilirsin:  Platform topuklu ayakkabılar normal topuklara göre daha rahattır, bu nedenle herhangi bir kıyafetle gidebilirsin ama kesinlikle resmi kombinlerle değil.

Mary Janes ayakkabıları, Buster Brown çizgi romanından Mary Jane adlı bir karakterin adını almıştır.

Mary Janes / Bar Ayakkabıları / Bebek Ayakkabıları: Mary Janes ayakkabıları, Buster Brown çizgi romanından (RF Outcault tarafından çizilen) Mary Jane adlı bir karakterin adını almıştır. Genellikle deriden yapılır ve tek kayış toka ile bağlanır. Önden yuvarlak ve alçaktırlar ve topuklu veya topuklu olabilirler. Bunlar, New York’ta yayınlanan çizgi roman nedeniyle ABD’de Mary Janes olarak adlandırılıyor. Bunlar için diğer isimler bebek veya bar ayakkabılarıdır.

Birlikte giyilebilir:  Elbiseler, etekler

Nerede giyebilirsin:  Mary Janes ayakkabılarıyla alışveriş günü daha güzel olamaz!

Ayakkabının topukları, stilettolardan bile daha incedir.

Scarpin Topuklar: Gerçekten yüksek topuklu ve ön kısmı gerçekten sivri  olan ayakkabılar, ayakkabıdaki Scarpin’dir. Yürümek için bu ayakkabılar biraz acı verici olabilir, ancak muhteşem görünmek garantilidir. Ayakkabının topukları, stilettolardan bile daha incedir.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kot pantolon ve askılı üst, kot pantolon ve gömlek, etek

Bunları nerede giyebilirsiniz: Bunlarla dışarıda rahat bir gün geçirin ve gününüz iltifatlarla dolu olacak. Güzergâhınızdaki pek çok şey arasında, çok fazla yürüyüşün bunlardan biri olmadığından emin olun.

Katır, pedikür ve tırnak boyalarınızı göstermenin en iyi yoludur.

Katırlar: Katır ayakkabılarının sırt veya topuk desteği yoktur. Önden kapalı olduğu için parmak arası terliklerden daha fazla destek verirler. Rahat ve hafiftirler. Bu tatilde konforu yanınızda taşıyın. Kadınlar için bu tür ayakkabılar, taşınması gereken en iyi ayakkabılardır.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Elbiseler, gömlekler, tunikler ve kotlar

Onları nerede kullanabilirsiniz:  Katır, pedikür ve tırnak boyalarınızı göstermenin en iyi yoludur. Bu bebeklerle herhangi bir parti kıyafeti giyilebilir.

Wellington botları yağmur botlarıdır.

Çizmeler: Tarzınızı Ortaya Koymak İçin Ayakkabılar

Wellington Çizmeleri: Wellington botları yağmur botlarıdır. Alaska gibi (şaka yapıyorum elbette) yağmurun beklenmedik olduğu bir yere doğru gidiyorsanız yanınızda bulundurmanız gerekir. Bunlar genellikle kauçuk veya plastikten yapılır ve tamamen su geçirmezdir. Kıyafetiniz için renginizi seçmenize yardımcı olacak farklı renklerde gelirler. Kadınlar için bu tür ayakkabılar sizi sadece ayaklarınızı ıslatmaktan kurtarmaz, aynı zamanda havalı görünmenizi sağlar.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kıyafetinize uygun, bir elbise veya hatta kot pantolon ve üst olabilir

Nerede giyebilirsiniz:  Yağmurlu veya kışlık bir mekan için bunlar olmazsa olmazlar

Bu çizmeler, sizi her daim şık gösterir.

Gladyatör Çizmeleri: Yukarıda size gladyatör sandaletlerinden bahsetmiştik, burada gladyatör botlarından bahsediyoruz. Gladyatör botlarının uzunluğu daha yüksektir. Baldır kaslarınıza kadar gelirler ve süper havalı görünürler ve süper rahattırlar. Herhangi bir etek veya şortunuzla eşleştirebilirsiniz. Ayaklarınız için de harikalar.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Etek, şort, kot pantolon, askılı veya omuzsuz üstler

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Plaj ortamında veya yaz ayları size bu botları sergileme şansı verecektir.

Ayak bileğindeki botlar, bileklerinizi ince gösterir.

Bilek Boots: Ayak bileğinizin ince görünmesine olanak verir ve ayak bileğiniz aşağıdan bakıldığında görünümünüz daha iyi olamaz. Ayak bileği botları ayrıca çeşitli topuklu ayakkabılar gibidir, böylece stilin yanı sıra rahatlığa göre birini seçebilirsiniz. Zara, yüksek boydan ayak bileği botlarına kadar güzel bir bot koleksiyonuna sahiptir.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kotlar, A-line etekler, şortlar

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Ayak bileği botları kışlık ortamların olmazsa olmazıdır. Modaya uygun ve sıcaklar.

Bu botlar sizi sıcacık tutacaktır ve kış aylarında vazgeçilmeziniz olacaktır.

Buzağı Çizmeleri: Buzağı botları kış için ideal tarzdadır. Baldır kaslarınıza kadar gelirler ve sıcak kalmanızı sağlarlar. Kışlar için olmasa bile bunlardan birini koleksiyonunuzda bulundurabilirsiniz ve dolabınızdaki diğer ayakkabılardan daha uzun süre dayanır.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kısa etekler, palto ve kot pantolon, pantolon ve gömlek

Bunları nerede giyebilirsiniz:  Bunlar, akşam yemeği partileri için veya bir kış gezisinde rahat bir gün geçirmek için giyilebilir.

Chelsea botlarının arkasında genellikle ayakkabıyı yukarı çekmek için bir kumaş bulunur.

Chelsea Çizmeleri: Chelsea çizmeleri, ayakkabının içine kaymak ve tutuşu korumak için bir taraftan elastiktir. Chelsea botlarının arkasında genellikle ayakkabıyı yukarı çekmek için bir kumaş bulunur. Bavulunuzda yeterince yer varsa yanınızda taşıyabilirsiniz veya seyahatlerinize giderken almanız daha iyi olur. Resmi veya geçici işlerinizle eşleştirebilirsiniz. Kadınlar için bu tür ayakkabılar size harika bir görünüm kazandıracak.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Yazlık şapkalar ile formalar, kot pantolonlar ve kısa üst.

Nerede giyebilirsin:  Dışarıda sıradan bir günde ve hemen hemen her yerde giyebilirsin.

Bunları sıradan bir gün veya şehir turu için giyebilirsiniz.

Askeri Botlar: Modern Askeri botlar, zorlu bir ortama uygun kavrama, ayak bileği dengesi ve ayak koruması sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğunlukla siyah renkli ve bağcıklıdırlar ve salaş kıyafetler üzerinde harika görünürler. Ayakkabının tabanı bazı zorlu kullanımların üstesinden gelebilir.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Dar üstler ve dar kesim kot pantolon

Nerede giyebilirsiniz:  Kadınlar için bu tür ayakkabılar, sade bir kıyafeti şık ve havalı hale getirebilir. Bunları sıradan bir gün veya şehir turu için giyebilirsiniz.

Diz üstü çizmeler kısa elbiseler ile harika durur.

Diz Üstü: Diz üstü botlar dizinizi kısmen veya tamamen örter. Zara, bu ayakkabılar için harika bir uzun bot koleksiyonuna sahip. Böyle ayakkabılara yatırım yapmak bazı kişilerin tercihidir. Kadınlar için bu tür ayakkabılar modaya uygun ve onları giydiğinizde size harika bir görünüm veriyor.

Şunlarla birlikte giyilebilir:  Kısa etek, skinny jean pantolon ve üst ile

Nerede giyebilirsiniz:  Kadınlar için bu tür ayakkabılar bir akşam yemeği partisi veya bir iş seyahati için giyilebilir.

Brogues resmi seyahatiniz için mükemmelin ötesinde bir tercihtir.

Erkekler İçin Farklı Ayakkabı Çeşitleri

Brogues: Bu şık ayakkabı, her erkeğin sahip olması gerekir. Brogues geleneksel olarak resmi bir etkinlik için giyilmek üzere tasarlansa da, artık akıllı-rahat çekiciliği için popülerlik kazanmıştır.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Erkekler için resmi kıyafetler

Onları nerede giyebilirsiniz:  Brogues resmi seyahatiniz için mükemmelin ötesinde. Bunlar resmi kıyafetinize mükemmel bir şekilde uyacak.

Loafer’lar seyahat sırasında resmi kıyafetlerle veya günlük kıyafetlerinizle giyilebilir.

Loafer’lar ve Tekne Ayakkabıları: Tarz ve çekicilik söz konusu olduğunda en zamansız ayakkabılardan biri olan mokasenler, sadece giyebileceğiniz ve yine de şık giyimli görünebileceğiniz dantelsiz ayakkabılardır. Hemen hemen her yerde ve her şeyle giyilebilirler. Tekne ayakkabılarına benzerler ancak daha resmi kabul edilirler. Tekne ayakkabısı daha sportiftir ve şortla da giyilebilir.

Birlikte giyilebilir: Loafer’lar seyahat sırasında resmi kıyafetlerle veya günlük kıyafetlerinizle giyilebilir. Tekne ayakkabıları, şortlar dâhil gündelik kıyafetlerle giyilebilir

Nerede giyebilirsiniz: Loafer’lar, şehirde dolaşırken ve hatta sahilde dolaşırken giyilmelerine izin veren zamansız bir çekiciliğe sahiptir.

Parmak arası terlikler mükemmel plaj kıyafetinizdir.

Flip Floplar: Plajda veya yaz tatiliniz, rahat bir çift parmak arası terlik olmadan eksik kalacaktır. Tarzınıza, fiyat aralığınıza ve konforunuza göre en iyisini internet üzerinden markaların koleksiyonunlarında bulun. Parmak arası terlikler genellikle gündelik ve kolay plaj kıyafeti olduğundan, bu tür ayakkabıların neyle eşleştirileceği konusunda endişelenmenize gerek yok.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Plaj şortu, mayo, şort ve tişört

Nerede giyebilirsin: Parmak arası terlikler mükemmel plaj kıyafetinizdir. Yaz geziniz için son derece rahat ve mükemmeldirler

Spor ayakkabısı bağcıklı veya bağcıksız olabilir.

Spor Ayakkabılar: Spor ayakkabı giydiğiniz her şeyle uyumludur. Ayakkabının tabanları genellikle yumuşaktır ve bu da sizi rahat ettirir. Bu kadar çok spor ayakkabıyla, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var. İlginç retro spor ayakkabılar tişörtlerinizi ve kotlarınızı havalı gösterecek olsa da, hayatın her aşamasında her erkeğin ihtiyaç duyduğu modern spor ayakkabılar da var. Spor ayakkabısı bağcıklı veya bağcıksız olabilir ve belirli aktiviteler için veya sadece günlük görünümünüzü renklendirmek için giyilir.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Günlük kıyafet, kot pantolon veya gündelik gömlek ve pantolon

Onları nerede giyebilirsiniz: Eşit derecede rahat olan şimdiye kadar yapılmış en rahat ayakkabılar spor ayakkabılar. Onları her yerde giyebilirsiniz.

Kot pantolon ve gömlek gibi kıyafetlerle kombinleyebilirsiniz.

Elbise Çizmeleri: Seyahat ederken ciddi bir görünüm sergilemek istememeniz önemli değil, elbise botları her erkek için bir ayakkabıdır. Elbise ayakkabısı (ismi tuhaf gelebilir) veya botları yüksek moda olarak kabul edilir ve kışlık gardırobunuz için mükemmel bir seçimdir. Biraz korumaya ihtiyaç duyduğunuz ancak çok fazla olmayan geçiş ilkbahar ve sonbahar havaları için özellikle mükemmel bir ayakkabı stili.

Şunlarla birlikte giyilebilir: Kot pantolon ve gömlek gibi resmi veya gündelik kıyafetler.

Nerede giyebilirsin: Biraz soğuk havalarda veya şehirde bir gece yürüyüşü için rahat bir günde giyebilirsiniz.

Farklı çağlarda birbirinden farklılık gösteren dünya görüşleri, farklı kültür ve sanat anlayışları, insanların dolaplarında kullanılan malzemeler, şekiller ve stilde önemli rol oynayan farklı ekonomik ve politik değişkenler vardı.

AYAKKABIN TARİHİ VE EVRİMİ

Ayakkabılar henüz keşfedilmediğinde hayatın nasıl olduğunu hayal etmek zor. Tahmin edilebileceği üzere her şey ayakları dış etkilerden korumak için gerçek ve pratik bir gereksinim sebebiyle başladı. Oldukça basit gözüken bu insan ihtiyacı, tasarımın işlevsellik kadar önemli olduğu hızla büyüyen bir endüstriye dönüşmekte geç kalmadı. Ayakkabının temel nitelikleri değişmemiş olsa da, ayakkabının uzun ve ilginç tarihine baktığımızda, renklerin, malzemelerin ve tasarımların değiştiğini görebilirsiniz. Eskiden ayakkabı ustalar tarafından yapılırdı. Ancak bugün, her yıl büyük miktarlarda para kazanan bir fabrika endüstrisinin parçası.

Ayakkabı modasındaki tarih, değişim ve eğilimler ana dünya tarihi dönemlerine ayrılabilir:

  • Tarih Öncesi  ( MÖ 1250)
  • Antik Çağ  (MÖ 1250 – 476)
  • Orta Çağ  (476 – 1453)
  • Erken Modern Zamanlar  (1453 – 1918)
  • Modern Zamanlar (1918 – günümüz)
Alçakgönüllülük ve feodalizm ile karakterize edilen Orta Çağ’da ilk ayakkabı yapıları oluşturulmuş ve topuk keşfedilmiş ve yaygın olarak kullanılmıştır.

Farklı çağlarda birbirinden farklılık gösteren dünya görüşleri, farklı kültür ve sanat anlayışları, insanların dolaplarında kullanılan malzemeler, şekiller ve stilde önemli rol oynayan farklı ekonomik ve politik değişkenler vardı. Yeni toprakların, yeni teknolojilerin ve dünyanın farklı anlayışlarının keşfedilmesi ve ele geçirilmesi, ayakkabıların tarzını ve modasını değiştirdi.

Prehistorya döneminde popüler olan ilkel ayakkabılar, sosyal sınıfların oluşması nedeniyle Antik Çağda popülaritesi artan sandaletlerle değiştirildi. Alçakgönüllülük ve feodalizm ile karakterize edilen Orta Çağ’da ilk ayakkabı yapıları oluşturulmuş ve topuk keşfedilmiş ve yaygın olarak kullanılmıştır. Erken Modern Zamanlar, modern ayakkabıların ipuçlarının fark edilebildiği Rönesans ve Barok dönemleriydi. Bu süre zarfında erkek ve kadın ayakkabıları birbirine çok benziyordu. Ayakkabı modelleri sosyal sınıflara göre değişiyordu. Ayrıca, feodalizmin var olduğu Orta Çağ’da toplum, sadece farklı iş ve sorumluluklara değil, aynı zamanda farklı kıyafet ve ayakkabılara da karar veren sınıflara bölündü. Köylüler ve asil olmayan kasaba halkı olarak nitelendirilenler, topuklu ağır ve koyu deri botlar giyerlerdi. Asiller ise, genellikle tahta topuklu olan daha süslü ayakkabılar tercih ediyordu. Baskılar, süs eşyaları ve diğer dekoratif öğeler yalnızca soylular tarafından giyilirdi. Bu ayakkabıları bir kunduracıdan sipariş ederlerdi. Her ayakkabı farklıydı ve müşterinin havasına ve isteklerine göre dekore edildi, bu nedenle her bir ayakkabı benzersiz ve farklıydı.

Modern Zamanlar, moda anlayışını değiştirdi ve onlarca yıllık ayakkabıcılık geleneklerini büyük ölçüde değiştirdi. Bu değişim, tüm ayakkabıcılık sürecini tarihe nazaran kolay ve basit hale getiren teknolojideki yeni fırsatlar sebebiyle oldu.

Eskiden ayakkabı ustalar tarafından yapılırdı.

İLK AYAKKABILAR NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

1991, ayakkabı tarihinde önemli bir tarihtir çünkü arkeologlar, Avusturya ve İtalya sınırında, çağımızdan yaklaşık 3300 yıl önce ölen, Taş Devri’nden Oetzi adında doğal olarak mumyalanmış bir insan buldukları yıl. Bu Alp gezgini, geyik derisinden yapılmış, tabanı ayı derisinden yapılmış ve içi samanla doldurulmuş ayakkabılar giyiyordu. Taş Devri ayakkabı üretim tekniğinin şöyle olduğu düşünülüyordu: dikiş ne kadar azsa, kurutucu ve bacaklar daha sıcak, bu nedenle deriyi buruşturdular. Dikişler küçüktü ve o sırada insanların sahip olduğu aletler göz önüne alındığında çok güvenilir değillerdi.

Ayakkabı tarihinin başlangıcına işaret eden belli bir çift ayakkabı yok. Bunun nedeni, farklı iklimler için çok farklı ayakkabıların olması ve ayakkabı için kullanılan farklı malzemelerin farklı bölgelerde mevcut olmasıdır. Kuzey bölgelerinde kullanılan ayakkabılar kalın deriden yapılmış ve ayakkabılar kürk ve saman ile ısıtılmıştır. Ayrıca Güney bölgelerinde, genellikle palmiye yapraklarından ya da papirüs lifinden yapılmış sandaletler dikkat çekiyordu.

Asiller, genellikle tahta topuklu olan daha süslü ayakkabılar tercih ediyordu.

Göç Dönemi’nde (4. – 6. yüzyıllar) ve Avrupalıların Doğu’ya yürüdüğü Haçlı Seferleri sırasında (11. – 13. yüzyıllar) birçok değişiklik ve mükemmelleştirilmiş ayakkabı modelleri ortaya çıktı. Bu süre zarfında Avrupa, Mısır sandaletleri ve sivri ayakkabılarla doluydu. Kısa süre sonra topuk keşfedildi ve Orta Çağ’ın ruhani ve titiz dünyasında kişinin sosyal sınıfına bağlı olarak giyilen batı tarzı ayakkabı gelişmeye başladı. En özgün ve popüler trendler, Avrupa’nın en güçlü limanlarının bulunduğu, esnaf dükkânları ve tüccarların hızla geliştiği İtalya ve İspanya’da gelişti ve ilk finans merkezleri kuruldu. Yani bu ülkeler gerçek bir ayakkabı ve kıyafet modası beşiğiydi.

Modern ayakkabı tasarımcıları genellikle yeni fikirler, ilham ve yaratıcılık için tarihe bakar. 19. yüzyılın sonlarından bu yana ayakkabı üretim yöntemleri, dikiş yapıları, deri yıkama, yakma ve boyama neredeyse hiç değişmemiştir. Şimdi, farklı tarihsel dönemlerdeki ayakkabı modasına ve trendlerine göz atalım.

Ayakkabı tarihinin başlangıcına işaret eden belli bir çift ayakkabı yok.

ESKİ ZAMANLAR VE ANTİK ÇAĞDA AYAKKABI TARİHİ (MÖ 1250 – MÖ 476)

İlk sandaletler eski Mısır‘da ortaya çıktı. Palmiye yaprakları, papirüs lifi ve ham deriden yapılmıştır. Bu sandaletler ayağın ucuna gerildi ve bağlandı. İlk başta, yalnızca din adamları ve Firavun onları giyebiliyordu, ancak daha sonra tüm eski Mısırlılar sandaletler giyiyordu ve farklı renkler belirli bir sosyal sınıfı simgeliyordu.

Ayrıca Çin’den bahsetmeyi unutmayalım. Çin’in eğilimlerini birçok Batı ülkesi tarafından anlamak zordur. Uzun yıllar boyunca, Çin’deki bir güzellik kanonu, çoğunlukla 10-11. Yüzyıllarda popülerliği artan altın lotus ayaklarıydı. Altın lotus ayakları, ayakların özel ayakkabılara tam olarak oturması için ayak parmaklarının kırılması ve bükülmesi anlamına gelir.

Popüler olarak Yunan ve Roma ayakkabı modellerinden biri ise sandaletlerdi

Klasik Antik dönem, ayakkabı üretiminin erken aşamalarının gelişmeye başladığı Yunan ve Roma kültür dönemlerine dayanmaktadır. Gelişimin ve evrimin parçaları resimlerde ve çizimlerde kaldı. Popüler olarak Yunan ve Roma ayakkabı modellerinden biri ise sandaletlerdi. Mısırlılardan farklı olarak, bu sandaletler uzundu, dizlerinin yarısına kadar yükseldi ve birçok bağcıklıydı. Her iki ülkede de ayakkabılar erkekler ve kadınlar olarak ikiye ayrılmadı. Herkes aynı şekilde giyiyordu ama bazı kurallar vardı. Yunancada sandaletler ancak kölelerden kolayca ayırt edilebilen özgür vatandaşlar tarafından giyilebilirdi. Antik Roma’da giysiler ve ayakkabılar gücün ve medeniyetin bir simgesiydi, bu nedenle ayakkabılar kişinin toplumdaki konumuna ve sosyal sınıfına göre giyilirdi. İşte bir örnek: Romalı askerler sandalet giyiyorlardı.

Avrupa’da bir süre sandalet ayakkabılara hâkim oldu. Ruhban, askeri, seçkin ve köylü tarzlarına göre yapıldılar. Kelt topraklarında, genellikle ahşaptan yapılmış rahat, geçmeli dokuma ayakkabılar vardı. Çabucak köylüler ve yoksullar için ayakkabı haline geldiler.

Ortağ çağ ayakkabısı örnekleri

ORTA ÇAĞ (476 – 1453)

Orta Çağ karanlık çağlar olarak kabul edilse de, bu süre zarfında birçok yeni ayakkabı trendi ve moda ortaya çıktı. Topuk keşfedildi ve ilk başta erkekler tarafından giyildi.  Orta Çağ’ın başında, espadriller Pirenelerden Orta Avrupa’ya geldi ve çok popüler oldu. Bu ayakkabılar jüt kanvastan yapılmıştır, hafif ve rahattır, ancak daha sıcak bir iklimde giyilmeliydi, bu yüzden Kuzey Avrupa’ya ulaşamadılar.

Kuzey ve Orta Avrupa, ters çevrilmiş ve ayakkabı tabanıyla dikilmiş deri botlar üretti. Dikişler ayakkabının içinde kaldığı için neredeyse eksiz bir yapıydı, dolayısıyla ayakkabıyı koruyor ve güçlendiriyordu, ancak bu tasarım ancak yumuşak ve esnek deri ile kullanılabiliyordu. Bu ayakkabıların bir yararı, soğuk dönemde ayakkabının içine biraz saman veya kürk eklenerek yılın farklı zamanlarında giyilebilmesidir.

Gotik dönemde, poulaines adı verilen uzun ve sivri uçlu sıradışı ayakkabılar gelişti. Bazen bu ayakkabıların uçları yarım metre kadar uzundu. Durumu temsil eden ucun uzunluğu. Bu ayakkabıların bir kısmı o kadar uzundu ki, düzgün yürüyebilmek için özel bağcıklarla bacaklara bağlanması gerekiyordu. Bu tür ayakkabılar kadife vb. farklı malzemelerden yapılmış ve süslü stiller ile süslenmiştir.

Rönesans döneminde kadın ve erkek ayakkabısı

ERKEN MODERN ZAMANLAR (1453-1918)

Bu dönemde erkek ve kadın modası farklıydı ve 18. yüzyılın sonuna kadar çoğunlukla erkekler tarafından dikte edildi. Topuklu ayakkabı giyen ilk kişi erkeklerdi. 18. yüzyılın sonuna kadar erkek bacakları güzellik standardı olarak kabul edildi. Kadınlar da şık ayakkabılar giyse de uzun eteklerin altına gizlenmişlerdi. Dolayısıyla modayı, özellikle ayakkabı modasını dikte edenler erkeklerdi.

Daha önce moda çok daha yavaş değişti ve ayakkabı trendleri ve üretim, ekonomik durumu iyi olan, sanat ve estetiğin hızla geliştiği ülkelerde başladı. Örneğin İspanya ve İtalya, 16. yüzyılda kostüm tasarımında büyük rol oynadılar. Bu ülkelerde yapılan ayakkabılar daha sonra Avrupa’ya yayıldı. En göz alıcı dekorasyon ve desen stillerine sahiplerdi ve o zamanın en yeni ve en moda malzemeleri kullanılarak yapıldı.

Rönesans döneminde, Avrupa’daki krallar, üstünlüklerini kanıtlamak için genellikle çok topuklu ayakkabılar giyerlerdi. Ayrıca, topuklarının yüksekliği 30 cm’ye kadar çıktığı için, su birikintilerinin içinden sakince yürüyebiliyorlardı. Bu ayakkabılar, modern platform ayakkabılarının prototipleriydi. Sun King olarak da bilinen Fransa Kralı XIV.Louis, topuklu ayakkabıların popülaritesinin yayılmasında önemli bir rol oynadı. Şimdi bile moda tarihçileri, erkeklerin yüksek topuklu ayakkabılarını Fransız ayakkabıları olarak adlandırıyor.

Strategia modeli ve Barok zamanı ayakkabıları

Rönesans döneminde, sivri ayakkabılar, geniş, kare burunlu ördek gagalı adı verilen ayakkabılarla değiştirildi. Bu arada kadınlar platform giymeye başladı. Asil şövalyeler kültür ve estetiğin canlanması sırasında başarılı oldu. Binicilik ve dövüş için rahat oldukları için ayak bileği botları giymeye ilk başlayanlar onlardı.

Barok, karmaşıklık, gösterişçilik, drama ve büyüklük eğilimi ile karakterize edilen en tartışmalı kültürel dönemlerden biridir. Dolayısıyla bu kültürel dönemde ayakkabıların kadife, saten, ipek gibi pahalı malzemelerden yapılması ve ayakkabıların yapay çiçekler, kurdeleler ve değerli taşlarla süslenmesi şaşırtıcı değil. Erkekler durumlarını göstermek için kırmızı topuklu ayakkabılar giyerlerdi.

17. yüzyılda erkekler kendilerinden gelen süslü çoraplarla botlar giymeye başladılar. Ayakkabılar kadınlar için daha önemli hale geldi, bu nedenle eskiden mütevazı olan Barok ayakkabılar artık çeşitli nakış ve dekoratif unsurlara sahipti.

Barok, karmaşıklık, gösterişçilik, drama ve büyüklük eğilimi ile karakterize edilen en tartışmalı kültürel dönemlerden biridir.

Barok, Rokoko (geç Barok) ile değiştirildi. Rococo’nun ana aksanı, kadın ayakkabısı için toka ve Louis topuktur. Sadece 19. yüzyılın başında erkek ve kadın ayakkabıları, ön tarafın tarzı, rengi, topuğu ve şekli bakımından farklılık göstermeye başladı. Napolyon döneminde, kumaş ayakkabılar çok popüler ayakkabı türleri olarak karşımıza çıkar. Bu arada erkek ayakkabı topuğunun klasik yüksekliği 2,5 cm olarak oluştu. Erkeklerin kadınlardan daha yüksek topuklu giydiği dönem sona erdi.

Bununla birlikte, ayakkabı üretiminde en büyük atılım, Sanayi Devrimi sırasında oldu. Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika’daki mucitler ve zanaatkârlar, modern bir ayakkabı dikiş makinesi icat ettiler ve seri kumaş yapımı ayakkabı üretimine başladılar. Ayakkabılar herkes için erişilebilir hale geldi ve nihayet 19. yüzyılın ortalarından itibaren sol ve sağ ayak için ayakkabılar farklılaştı!

19. yüzyılda, Amerikalılar 18. yüzyılın sonlarında ayakkabı bağlarının uçlarını sertleştirmeye başladıktan sonra bağcıklı ayakkabılar popülerlik kazanmaya başladı. Bu bağcıklı ayakkabılar, erkekler için en popüler ayakkabılardan bazıları haline geldi. Kadınlar için Adelaide modeli dokunmuş, yanları bağcıklı ve alçak bir topuğa sahipti.

Şu anda, Oxford ayakkabılar çok popüler oldu ve kadınlar tarafından yaygın olarak giyildi. Bu, kadınların süslü ve gösterişli kıyafetler giymeyi bıraktığı zamanların tamamlayıcısı oldu.

Audrey Hepburn ve Vic Matie modeli

MODERN ZAMANLAR (1918 – GÜNÜMÜZ)

20. yüzyılın ikinci yarısında farklı olma, özgün olma ve belli bir alt kültürün parçası olma arzusuyla ilişkilendirilen Amerikan pop kültürünün kurulması ve refahı ile ayakkabıda büyük bir atılım yaşandı. Daha ucuz hammaddeler, yeni yapılar ve farklı bir yaşam tarzı, bay ve bayanların imajını değiştirdi. Şık ve kaliteli ayakkabılar, modaya uygun, sürekli değişen renkli ayakkabılarla değiştirildi. Hollywood oyuncuları ve şarkıcıları bu yeni ayakkabının oluşumunu ve popülerliğini büyük ölçüde etkiledi. Beatles grubu Chelsea ayakkabılarını, aktris Audrey Hepburn kedi topuklu ayakkabılarını popüler hale getirdi.

Çalışan kadınların sayısının artmasıyla yüksek topuk eğilimleri değişmeye başladı. Geçmişte popüler olan platformlar popülerliğini yitirdi ve yerleri alçak topuklu ayakkabılarla değiştirildi.

Y-3 , Elena Iachi ve Artselab modelleri

Spor ayakkabılar, daha fazla ayakkabı modası üzerinde en büyük etkiye sahipti. Devrime doğru ilk adım, 1917’de “Converse” tarafından basketbolcular için spor ayakkabılarının icat edilmesiydi. Bunlar, trend olan spor ayakkabılara giden ilk adımlardı.

19. yüzyılın sonunda, 1892’de, “ABD Kauçuk Şirketi” kauçuk tabanlı, modern, rahat, güzel kumaştan yapılmış bir spor ayakkabı modeli yarattı.

“Sneaker” adı, İngilizce “sneak” kelimesinden geldi. Paradoksal olarak, ilk adımlardan itibaren spor ayakkabılar sessizce gitmedi, gururla ve yüksek sesle tüm dünyaya ilan etti: “Biz buradayız!”.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.