Ayasofya’daki İlk Namazı Kim Kıldıracak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açacak kararnameyi imzaladı ve Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılacağı bildirildi.

Karar sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’da ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağının haberini şu şekilde vermişti; ”Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz.”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ayasofya’da 24 Temmuz’daki kılınacak cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldıracağını ifade etti.

“Özel Röportaj” programında “Ayasofya’nın ibadete açılması” hakkında sorular soruldu ve Numan Kurtulmuş, Müslüman Türk milletinin 10 yıllardır beklediği bir şeyin gerçekleştiğini, bunun Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Bu meselenin Türkiye’nin iç işi ile ilgili olduğunu belirten Kurtulmuş, ülkede var olan bir eserin nasıl kullanılacağına ancak Türkiye’deki yetkililerin karar verebileceğini ifade etti.

Namazı kimin kıldıracağından da bahseden Kurtulmuş şu cümleler ile kılınacak ilk namaz hakkında şu şekilde ayrıntılar verdi;

“Her şeyin doğru olanı ve yakışık alan şekli vardır.

Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri İstanbul’u fethetti, Ayasofya’ya geldi fetih sancağını dikti, namazı da çok iyi şekilde kıldırabilecek bir İslami bilgi birikimi olmasına rağmen, namazı kendisi kıldırmadı, Akşemseddin Hazretleri kıldırdı. Dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu örneği de bizim için bir örnektir. Cumhurbaşkanımız bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır ve bu ülkede dini kurumumuzun, Diyanet İşleri Başkanlığımızın en üstünde olan zat Diyanet İşleri Başkanımızdır. Ayasofya’daki namazı doğru olan Diyanet İşleri Başkanımızın kıldırmasıdır ve öyle olacak.