B12 Eksikliği Kilo Aldırıyor Mu?

Son güncelleme:

Günümüzde en sık duyulan vitamin eksikliği arasında B12 var. Sağlıksız beslenme ve yeterli vitaminleri alamamak sağlık problemlerine yol açabiliyor. B12 vitamini de sağlık açısından oldukça önemli bir vitamin türüdür. Hal böyle olunca B12 vitamin eksikliğinin son derece önemli, olumsuz sonuçları ortaya çıkıyor.

B12 eksikliği kilo aldırır mı?

Peki B12 eksikliği kilo aldırır mı? B12 eksikliği nasıl tedavi edilir? B12 eksikliği neden olur? B12 eksikliği belirtileri nelerdir? B12 eksikliği kilo kaybı yapar mı? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

B12 eksikliği kilo aldırıyor mu?

B12 eksikliğinin kilo alma ile ilgili olan alakası araştırma konusudur. Araştırmalar sonucunda aşırı kilolu olan ve obezite olan insanlar, normal vücut kitle indeksine sahip olan insanlara oranla daha fazla B12 vitamin eksikliği yaşıyorlar. Ancak uzmanlar B12 eksikliğinin kilo alımına yol açıp açmama konusunda ikiye ayrılmaktadır. Sağlıksız beslenme sonucunda meydana gelebilen B12 eksikliği eğer sürekli abur cubur tüketiyorsanız ortaya çıkabiliyor. Bu avur cubur ve sağlıksız yiyeceklerin en belirgin özelliği de kilo aldırmasıdır. Eğer böyle besleniyorsanız kilo alabilir ve sağlıksız bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sağlıklı beslenerek, gerekli besin takviyelerini yaparak b!2 seviyenizi normal seviyelere ulaştırabilirsiniz. Elbette uzman bir doktora danışmalı ve gereken önerileri ondan almalısınız. Böylece en güvenilir önerileri alıp, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

B12 Vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

B12 eksikliği nasıl tedavi edilir?

Günlük olarak B12 vitaminine olan gereksinim oldukça azdır. Eğer fazla B12 vitamini alırsanız bu durumda karaciğerinizde depolanır. İdrar yolu ile, dışkı ile ve ter yolu ile B12 kaybı çok az yaşanır.

Eğer B12 vitamini eksikliği yaşıyorsanız yorgun, halsiz hissedebilirsiniz. Kalp çarpıntısı, ruh hali değişimi ve konsantrasyon kaybı gibi durumlar da B12 itamin eksikliği belirtileri arasındadır. Kilo alımı da B12 vitamini eksikliğinin habercisi olabilir. Ancak bazı insanlarda B12 eksikliği iştah azalmasına neden olabiliyor. Bu durumda B12 eksikliğinin kilo kaybına neden olması da mümkün oluyor.

B12 Vitamini neden önemli?

B12 Vitamini neden önemli?

B12 vitamini vücut ve sağlık için son derece önemli bir vitamindir. B12 vitamini, DNA ve kırmızı kan hücrelerin oluşması için önemli bir etken olacaktır. Sinir sisteminin düzgün çalışması için de yeterli B12 vitamini mutlaka alınmalıdır. B12 vitamn eksikliğinin bir belirtisi de ruh hali değişimi ve konsantrasyon bozukluğudur. B12 vitaminin yan etkilerini yaşamamak için yeterli vitamini tüketmeniz gerekiyor.

B12 hangi besinlerde bulunur?

B12 hangi besinlerde bulunur?

B12 vitamin eksikliği daha çok vejeteryanlarda ve veganlarda görülmektedir. Et, süt ürünlerinde bol miktarda bulunan B12 vitamini vejeteryan ve veganlar tarafından tam olarak alınamıyor. Bu durumda vejeteryan ve vegan olan insanların gerekli besin takviyesi yapması gerekmektedir. Eğer vegansanız, bazı mantarlarda ve mayalanış soya fasulyesinde de B12 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca badem ve soya sütü içerek B12 vitamini alabilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri içerisinde B12 vitamini bulunmaktadır. Yumurta ve ciğer de iyi bir B12 vitamin kaynağıdır. Kabuklu deniz ürünleri, balık ve kırmızı et tüketerek B12 vitaminini alabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.