Baby Boomers, X, Y ve Z Kuşakları Ne Anlama Geliyor? Hayatta Olan Kuşaklar Ve Özellikleri

Doğup büyüdüğümüz yıllar bize farklı özellikler kazandırıyor. Düşününce şu anki 3-4 yaşındaki çocuklarla, sizin çocukluğunuz ne kadar farklı. Onların izlediği çizgi filmler bile o kadar öğretici ki küçük yaşta çok fazla şey öğreniyorlar. Doğduğumuz yıllar, dünyaya olan bakış açımızı değiştiriyor. Yaşadığımız dönemdeki toplumsal iklim, insanları derinden etkiliyor. Hal böyle olunca yaş grupları için farklı nesil sınıfları oluşuyor.

Peki Sessiz kuşak özellikleri nedir? Baby Boomers nedir? X kuşağı nedir? Y kuşağı nedir? Z kuşağı nedir? Z kuşağı özellikleri nedir? Hangi kuşağa aitim? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Peki siz hangi kuşaktansınız?

Hangi kuşağa aitim

Şu anda genel olarak hayatta kalan ve yaşayan 5 farklı kuşak bulunuyor. Bunlar; Sessiz Kuşak (Silent Generation), Bebek Patlaması (Baby Boomer), X Kuşağı, Y Kuşağı (Millennials), Z Kuşağı.

1925 yılı ile 1945 yılları arasında doğduysanız Sessiz Kuşak (Silent Generation) özellikleri taşıyorsunuz.

1946 yılı ile 1964 yılları arasında doğduysanız Bebek Patlaması (Baby Boomer) kuşağına aitsiniz.

1965 yılı ile 1979 yılları arasında doğduysanız X kuşağı özellikleri taşıyorsunuz.

1996 yılı ile 2020 yılları arasında doğduysanız Z kuşağı özellikleri taşıyorsunuz.

Sessiz Kuşak (Silent Generation) özellikleri

Sessiz Kuşak (Silent Generation) özellikleri

Bu kuşağınn nesli olan insanlar kendi isteklerinin bastırılmasını öğütlüyor. Toplumsal olaylara sessiz yaklaşan ve görüşlerini kolaylıkla konuşamayan bu nesile öğretilen bu ne yazık ki.. Savaş ve yokluğu yakından yaşadı bu kuşak. Ninelerimiz ve dedelerimizin sahip olduğu bu kuşak fazlasıyla yorgun aslında.

Bebek Patlaması (Baby Boomer) özellikleri

Bebek Patlaması (Baby Boomer) özellikleri

kinci dünya savaşı sone erdiğinde dünyada doğum oranı çok arttı. Bu yüzden bu kuşağa ”Bebek Patlaması” diyoruz. Bu kuşak oldukça söz sahibi olan konumda. Her geçen gün yaşlanan bu kuşak ne yazık ki gençleri çok eleştiriyor ve yargılıyor. Bu yüzden sosyal medyada bu kuşağa ”OK Boomer” deniyor.

Yönetimi sorgulamayan bu kuşak oldukça çalışkan ve işkolik özelliklere sahiptir. İş odaklı yaklaşırlar ve sabırlıdırlar. Onların hayat anlayışı daha çok çalışmak için yaşamaktır.

X kuşağı özellikleri

X kuşağı özellikleri

Otoriteye saygılı, yaşamak için çalışmaya odak olan bir kuşak X kuşağı. İş motivasyonları oldukça yüksek ve kariyerinde ilerlemek için baya çaba sarf ediyor bu kuşağın insanları. Yönetim yaklaşımlarıyla ilgilenmeyen bu insanlar rekabetçi ve çalışma saatlerine uyumlu olarak görülüyor.

Y kuşağı özellikleri

İş değişimi bu kuşağın insanlarında sıkça görülüyor. Eğlenerek çalışmak istiyorlar. Bu kuşağın insanlarında sabırsızlık özellikleri mevcut ve aynı zamanda yenilikçiler. Adaletli bir yönetim istiyorlar ve farklı arayış içindeler. Bu kuşak sokakta oyunlar oynayarak büyüdü ne de olsa. Bu kuşak ”Efsane Nesil” olarak da anılıyor günümüzde. Hem sokakta büyüyen hem de sosyalleşebilen bu nesil hayatın her yönünü görüyor. Bu iki yönü gören tek kuşak diyebiliriz Y kuşağı için.

Z kuşağı özellikleri

İş hayatına atılan ve büyüyen Z kuşağının araştırmaları devam ediyor. Haklarında çok fazla yorum görebiliyoruz. Onlar çok zeki olarak anılabiliyor ya da işe yaramaz. Teknolojinin içinde doğdu bu nesil. Henüz genç oldukları için henüz tam bir yorum yapılmıyor onların adına.

Z kuşağı insanları oldukça yaratıcı ve yeniliğe açık. Otoriteye karşı umursamaz ve ayrımcılık özellikleri görülmüyor. Onlar teknolojiyle iç içeler. Dikkat süreleri bu yüzden oldukça düşük görülüyor. Bireysel ve yalnız yaşama özelliklerine sahip olacakları ön görülmekte.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.