Bacaklarınızdaki Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Son güncelleme:

Genel Bakış

Cildimizdeki yağ, cildi nemlendirir ve pürüzsüz tutar ve ölü hücreler, taze görünmesini sağlamak için sürekli olarak dökülür. Bu süreç ters gittiğinde sivilceler patlayabilir. Bacaklarınızda sivilce benzeri yumruların görülmesi sivilceye veya daha az yaygın bir şeye işaret edebilir.

Bazı genel kurallar, evde bakımın mı yoksa doktora gitmenin mi uygun olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Bacaklardaki sivilce nasıl giderilir?

Peki Bacaklardaki Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Bir sivilce ağrılı, tahriş olmuş veya kalıcı ise tıbbi yardım almak önemlidir. Değilse, atabileceğiniz bazı başlangıç ​​adımları vardır:

 • Salisilik asit veya glikolik asit içeren temizleyicileri deneyin.
 • Yaygın ve etkili bir leke tedavisi olan benzoil peroksit ile deney yapın.
 • Yağsız veya “komedojenik olmayan” nemlendiriciler veya güneş kremleri arayın.
 • Fazla sıkı giysiler cildinizin tahrişine neden olabilir.
 • Güneşe maruz kalmamaya çalışın. Güneş, yüzeysel sivilceye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda sebum ve lezyon oluşumunu da teşvik edebilir. Mutlaka bir güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
 • Akne lezyonlarını gevşetmek ve yumuşatmak için ılık kompres yapmayı deneyin.
Sivilcelerinizi gidermek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Yukarıdaki adımlara duyarlı olmayan sivilceleri gideremeyebilir ve bir doktor tarafından görülmeniz gerekebilir. Doktor sivilceyi teşhis ederse, dört kategoriden birine girer: hafif, orta, orta ila şiddetli ve şiddetli. Çeşitli tedaviler mevcuttur:

A vitamininden elde edilen topikaller: Bunlar hem reçetesiz hem de reçetelidir. Tretinoin, reçete seçeneklerinin en iyi bilinenidir, ancak doktorunuz başka versiyonlar önerebilir.

Benzoil peroksit: Doktorunuz sadece reçeteyle alınabilen bir bileşik önerebilir. Orta derecede aknenin tedavisi genellikle yüzde 5’lik bir çözelti ile başlar.

Antibiyotikler: Hekiminiz akne ile ilişkili bakterileri iyileştirmek için minosiklin ve doksisiklin önerebilir. Antibiyotik tedavisi, antibiyotik direnci konusunda artan endişe nedeniyle geçmişte olduğundan daha az popülerdir.

A vitamininden elde edilen sistemik ilaçlar: Ağız yoluyla tretinoin, şiddetli kistik akne vakaları için ayrılmıştır. Etkilidir, ancak doğum kusurları riski de dahil olmak üzere ciddi yan etkilerle bağlantılıdır.

Sivilce oluşumunun birçok nedeni olabilir.

Akne için çeşitli tedavilerin karmaşık ve ciddi etkileşimleri olabilir. Antibiyotikler kadınlarda oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilir. Bazı antibiyotikler, A vitamini bileşikleri ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlarla (NSAID’ler) güneşe duyarlılık daha olasıdır.

Akne lezyonları, özellikle şiddetli akne ağrılı olabilir. İbuprofen veya naproksen gibi nonsteroid ilaçlarla uygun ve hızlı tedavi başlayabilir. Doktorunuz rahatsızlığı hafifletmek için bir ağrı kesici önerebilir. Etkili değilse reçeteli ilaçlar önerebilirler.

Sivilceleri sıkmayın. Cildin derinliklerinde bir enfeksiyonu zorlayabilir ve bir yara izi oluşmasına neden olabilir.

Sivilce oluşumuna ne sebep olur?

Bacaklarınızda Sivilce Oluşmasına Ne Sebep Olur?

Akne, ciltte görülebilecek çeşitli koşulları tanımlayan geniş bir terimdir. Çoğunlukla yüzde ve sırtta ortaya çıkar, ancak bacaklar da dahil olmak üzere, yağ üreten bir bezinizin olduğu hemen hemen her yerde görünebilir.

Bacaklarda sivilceye neden olabilecek birkaç şey vardır. Bunlar şunları içerir:

 • nefes alamayan kumaşlar
 • bacaklara sürtünen dar pantolonlar
 • tahriş edici çamaşır deterjanları
 • bacaklarda terleme
 • kirli spor salonu ekipmanlarıyla temas
 • enfekte olmuş tıraştan kaynaklanan kırmızı yumrular
 • foliküler iltihap (iltihaplı kıl kökleri)

Yağ ile tıkanmış kapalı bir gözeneğe siyah nokta denir. Siyah nokta, bu yağ ile havaya maruz kaldığında ve oksijenle birleştiğinde oluşur. İrinli kabarık kırmızı yumrulara ise (papüller) sivilce denir. Soyulmuş deri ve yağ genellikle deri altındaki bir kese içinde bulunur. Deri altındaki kese kırılabilir, tahriş olabilir ve hatta enfekte olabilir ve kist ve nodüller oluşturabilir.

Bacaklardaki sivilceleri nasıl önlersiniz?

Nasıl Önlerim?

Doktorların sivilcenin önlenmesi konusunda bazı genel tavsiyeleri var:

Sağlıklı diyetle beslenin: Bu her zaman iyi bir tavsiyedir.

Hijyen: Vücudunuzu gözenekleri tıkayabilecek fazla yağ ve kirden uzak tutun ve bunu doğru şekilde yapın. Geleneksel sabun kullanmayın. Cildinizin pH’ına yakın bir temizleyici seçin. Cildinizi nazikçe yıkayın ve kurulayın. Titiz hijyen sivilceleri gidermiyorsa, durumun cilt yüzeyinin altında başladığını ve daha detaylı bir tedaviye ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

Güneşe maruz kalmayın: Güneş yüzeysel sivilceye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda sebum ve lezyon oluşumunu da teşvik edebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.