Bağımlılık Neden Oluşur? Nasıl Bağımlılıklarımızdan Kurtulabiliriz?

Son güncelleme:

İşte Bağımlılık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bağımlılık sadece bir maddeye olan alışkanlık demek değildir. Durmadan tekrar etmekte olan davranış sorunları ile giden internete olan bağımlılık, oyuna bağımlılık, alışverişe bağımlılık gibi davranış bağımlılıkları kişilerin yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Uzmanlara göre davranışsal bağımlılıkların önüne geçilmesinde  aile fertlerinin yaklaşımı çok önemlidir.  Aile yapısının güçlü olduğu ve aile yapısının içerisinde aktif şekilde  etkileşimde bulunan, iletişimi iyi olan kişilerin  saygı ve sevgiyi dışarıda aramamalarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Neden Bağımlıyız?

Bağımlılık, belirli zamanlar ve kronik olarak bir maddenin kötüye kullanılması veya bir davranışın uygulanılması, bu durumun gönüllü olarak önüne geçilmesinde sıkıntı yaşanması ve fırsat buldukça yerine getiriliyor olmasıdır.

Bağımlılık, Duygularla İlgili!

 Bağımlılık yapmış olan ve yapan  tüm eylem ve nesnelerin ortak noktası haz verici olmasıdır. Haz veren her şey bağımlılık duygusu yaratabilmektedir. Önemli olan o bağımlılık duyduğumuz eylem veya nesne bizde hangi duyguyu oluşturuyor olduğunu bulabilmektir ve bundan kurtulabilmek için kendimizde o cesareti bulabilmektir.

Bağımlılıkların Sebepleri

Peki Niye Hepimiz Bağımlı Değiliz?

Her kişinin duyguları farklı olduğu gibi bağımlılık konusunda da alışma süreçleri farklı olabilmektedir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; duyduğu haz, kullanma sıklığı, kullanım yöntemi, fizyolojik ve psikolojik durumu, genetik altyapıdır.

Bağımlılıklarımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Bağımlılıktan Kurtulup Özgür Olmak İçin Geç Değil!

Bağımlılıklarınızı Kabullenin

Bağımlılıklarınızdan kurtulabilmek için öncelikle bunu kabul etmeniz gerekebilir. Bazı kişiler bunu kabul etmeyerek kurtulmayı da red etmeyi çözüm olarak görebilmektedirler. O yüzden bağımlılığınızla yüzleşin ve size verdiği haz yerine olumsuz yanlarını düşünerek kendinizi yenilemeniz gerektiğini, kendinize ikna etmeye çalışın.

Zaman Ve Emek İle Başarabilirsiniz

Azimli Ve Sabırlı Olun

Bağımlılık duyduğunuz ne ise sizin onu tekrar kullanmanızda ki sebep ne olduğunu bularak, kendinizin sınırlarını zorlayarak bağımlılık duyduğunuz şeyi yapmamaya çalışarak kendinize limitler koyabilirsiniz. Uzun vadede bunu deneyerek ve olumlu eylemler ile yerini doldurarak  bağımlılığınızdan kurtulma konusunda ilerleme gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki de bir uzman yardımı ile bu süreci çok daha hızlandırabilirsiniz.

Kendinize İnanın

Özgüvenli Olun

Şunu asla unutmayın istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz. Bağımlılığınızdan kurtulma yolunda size en iyi gelecek olan kendinize inanmak olacaktır. Ancak siz istediğiniz takdirde bulunduğunuz yerden daha ileriye kendinizi taşıyabilirsiniz.

Profosyenel Desteğin Önemi

Uzmandan Yardım Alın

Alacağınız profosyenel desteğin size bir çok katkısı olacaktır ve bağımlılığınız konusunda sizi anlayabilecek bir uzman görüşü ile daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Kendi başınıza alabileceğiniz olumlu sonuçların daha kısa sürede ve belki de daha kalıcı olmasında yardımcı olacaktır.

Yeni Yaşam Yeni Düzen

Yeni Bir Düzen İyi Gelecek

Yeni bir yaşam tarzı ve yeni bir düzen ile aslında mutluluğunuza açılan kapının anahtarını elinize almış olacaksınız. Sizi kötü hissettiren her kişiyi, olayı veya durumu reddedip uzaklaşarak kendinize iyi gelen eylemler ile dolu yeni bir yaşam kadar yenilenebileceğiniz başka bir süreç olamaz. Unutmayın ki, her insanın bir yeteneği vardır yeter ki siz kendinizi tanıyın, inanın, çabalayın ve güzelliklerin size gelmesine olanak verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.