Bağışıklık Güçlendirecek Besinler

Bu zorlu günlerde vücudumuzun bütünü olan bütün hastalıklarımızın altında yatan güçlendirmemiz gereken yegane şey bağışıklığımız. Bağışıklık (immünite), belirli bir mikroorganizmaya karşı vücudun direncidir.Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık vardır.Aktif immünite, hastalığın, çok hafif de olsa, bizzat geçirilmesiyle oluşur. Hastalığa neden olan organizmalar, vücutta antikor reaksiyonları uyandırırlar ve bu reaksiyonlar, bazı vaka’ larda, hayat boyu devam eder.Pasif immünite ise, antikor reaksiyonu uyandırıcak nitelikte, fakat kuvveti azaltılmış veya değiştirilmiş olan mikropların vücuda aşılanmasıyla oluşur. Bizim bu bağışıklık sistemini güçlendirecek bizleri hastalıklara karşı koruyacak şekilde güçlendirmemiz gerekmektedir. Gelin hep beraber bu sistemi güçlendirecek besinlere bir göz gezdirelim.

BALIK

Omega 3 kaynağı besinlerdir ve bağışıklık sistemi içinde önemlidir. Özellikle mevsiminde haftada en az iki kez balık tüketimini önemseyin. Balıklar omega 3 içeriğinin yanı sıra protein ve selenyum minerali açısından da zengin bir kaynaktır. Güçlü bir antioksidan olan E vitaminiyle çalışarak sinerji gösterir. Bu ikilinin birlikteliğiyle hücrelerde sizi hastalıklara duyarlı hale getirebilecek hasarlardan ve streslerden korur.

PROBİYOTİK BESİNLER

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz probiyotikler, bağışıklık sistemi için de önemli… Özellikle vücut direncinin kırıldığı mevsim geçişlerinde ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek adına probiyotik içeren besinlerin tüketimi önem kazanıyor. Doğal olarak fermente edilmiş süt ve süt ürünlerinde veya diğer fermente yiyecek-içecekler ‘probiyotik besinler’ olarak geçse de, özellikle bu dönemde daha güvenilir olması adına bildiğiniz markaların suplemanlarını kullanabilirsiniz. Probiyotik besinleri en çok tercih eden birisi olarak Laktozsuz Kefir ve Probiyotik yoğurtları kesinlikle tavsiye ederim.

SARIMSAK

Yemeklere hem lezzet hem de sağlık katar. Eskiden annelerimizin “Sarımsak antibiyotiktir” demesi de aslında birçok şeyi anlatıyor. Bilimsel açıdan baktığımızda sarımsak, soğuk algınlığı ve gribe neden olan belirtileri önlemeye yardımcı olur. İçerdiği allicin isimli antioksidan enfeksiyona karşı savaşır. Etkilerinden faydalanabilmek için ezmeniz veya onu doğramanız gerekir. Soğan ve pırasa gibi besinler de allium ailesinin üyesidir ve az miktarda allisin içerirler.

KIRMIZI BİBER

Kırmızı biber de en iyi C vitamini kaynağı besinlerden biri… Aynı zamanda zengin bir beta karoten kaynağı… Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Yeterli C vitamini, vücudunuzun soğuk algınlığıyla mücadelesinde hastalığın süresini azaltabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Sağlıkla kalın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.