Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Son güncelleme:

Kış mevsimlerinde en çok tercih edilmesi gereken besinlerin bağışıklık sistemini güçlendiren besinler olduğu bilinir. Özellikle bu besinlerin hastalıkları önlediği de görülebilecektir. Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde pek çok insanın grip gibi bulaşıcı hastalıklardan kolay yoldan kurtulması mümkün. Gelin bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlere birlikte bakalım.

  • Ispanak

İçerisinde yoğun bir şekilde A vitamini taşıyan ıspanak, bağışıklık güçlendirici besinler içerisinde yer alır. Kış mevsiminin sebzesi olması da kışın kolaylıkla tüketilmesine imkan tanımakta. Ayrıca enfeksiyonlara karşı da koruması yönüyle bilinmektedir.

  • Portakal

C vitamini deposu olan portakal sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmeniz mümkün. Aynı zamanda cildin erken yaşlanmasını da önleyen portakal suyu, her gün içildiği takdirde güçlü bir antioksidan kaynağı da olabilecektir. Kahvaltılarda tüketilmesi gün boyu daha enerjik olmanıza olanak tanır.

  • Badem

Protein ve potasyum içeren badem, sadece bağışıklık güçlendirmekle kalmayıp kalp hastalıkları için de mükemmel bir ilaç yerine geçmektedir. Her gün birkaç tane badem tüketilmesi sayesinde kalp hastalıkları riskinin de ortadan kalkabileceği bilim insanlarınca kanıtlanmıştır.

  • Kabuklu Deniz Ürünleri

B, D ve A vitaminlerinin haricinde özellikle çinko barındıran deniz ürünleri, kış mevsimlerinde ortaya çıkan hastalıkların engellenmesinde büyük rol oynar. Haftada en az 1 kez deniz ürünlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca kemik erimesi gibi durumlarda da deniz ürünlerinin tüketilmesi gerekmekte. Kalp hastalıkları için de bire bir olduğu unutulmamalıdır.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.