Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Ev Yoğurdu Tarifi!

Evde yapılan yoğurt, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz ve sağlıklı beslenmemiz gereken şu zamanda en yararlı besinler arasında ilk sıralarda gösterilebilir.

Prof. Dr. Canan Karatay bir röportajında, “Yoğurdu evde kendimiz yaptığımız zaman en doğal probiyotiktir. Bütün yaşlı, çocuk, hastaların bağışıklık sistemini güçlendirir. Bol yememiz lazım. Hayatı uzatır. Kafkasya’da uzun yaşarlar. Çünkü, sabah, öğlen, akşam yoğurt yerler. Ama tam yağlı sütü kullanacaksınız. Bunun probiyotik sayısı çok önemlidir. Yüzde 80 bağışıklık sistemini güçlendirir. En iyi aşıdır. Kış geliyor. Kendi yoğurdumuzu yapalım ve çocuklarımızı, hastalarımızı bunlarla besleyelim. Tok tutar kilo verdirir.”

Malzemeler;

1 Litre Süt (köy ya da günlük)

1 Yemek Kaşığı Yoğurt (ev yapımı yoğurttan alınan)

Çay Kaşığı Ucuyla Şeker (tercihe bağlı)

Tarif;

Sütü tencereye koyup kaynayana kadar pişiriyoruz, köpürmeye başlayınca havalandırarak köpüğünü azaltıp altını kısarak sütün üçte biri azalana kadar (yaklaşık bir parmak boyu) pişirmeye devam ediyoruz.

Azalan sütü ocaktan alıyoruz ve biraz soğumaya bırakıyoruz. (15-20 dk yeterli olur)

Eğer parmağımız sütün içerisinde bir süre yanmadan durabiliyorsa sıcaklık doğru demektir.

Sütümüzün içine silme(üstünde gözükecek kadar) çay kaşığı şekerimizi(tercihe bağlı) ekleyip karıştırıyoruz. Ardından da yoğurdumuzu ekleyip iyice karıştırıyoruz ki her tarafına yoğurt ulaşsın.

Daha sonra (isteğe bağlı) kavanozlara koyup ağızlarını güzelce kapatıyoruz. Ya da tenceremizin kapağını güzelce kapatıyoruz.

Hazırladığımız yoğurt karışımlarını sıcakta mayalandığı için battaniyeye sarıyoruz :), 4-5 saat bekletiyoruz( geceden koyup sabah da alabilirsiniz).

Daha sonra battaniyenin içinden çıkarttığımız yoğurtları buzdolabına kaldırıyoruz ve 5-6 saat de buzdolabında bekletiyoruz, taş gibi yoğurdumuz hazır olmuş oluyor.

Şifa olsun 🙂

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.