Balon Büyüdü Bitcoin 12 Yaşında!

Son yıllarda gündemden düşmeyen Bitcoin 3 Ocak itibariyle 12. yaşına bastı.

Bitcoin 12 yaşında!

İyiki Doğdun Bitcoin!

Tam on iki yıl önce bugün, Satoshi Nakamoto, ilk Bitcoin bloğunu insanlarla paylaştı.  3 Ocak 2009’ daki ilk bloğun içinde “The Times 3/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” mesajı gizlendi. Bu mesaj The New York Times’ ın o günkü manşetiydi. Çevirisi ise “Şansölye bankaları ikinci defa kurtarma peşinde.”

Bu mesaj, bloğun daha önce üretilmediğini kanıtlama amacı taşırken aynı zamanda tarihi bir iz de taşıyor. Bitcoin’ in doğum belgesi olarak kabul edilen bu mesaj aynı zamanda finansal sistemin eksiklik ve sorunlarına gönderme olarak da kabul edilebilir.

Başlangıç Bloku Bitcoin için bir başlangıç noktası olarak kabul edilir ve Başlangıç Bloku’ nda üretilen ilk 50 Bitcoin’ in harcanması veya başka bir yere taşınması yasaktır. Oluşturulduğu günden bugüne on iki yıldır bir saygı göstergesi olarak insanlar hala Satoshi Nakamoto’ ya ait bir adrese Bitcoin bağışlamaya devam etmektedir.

Bitcoin ilk defa 3 Ocak 2009 yılında insanlarla paylaşıldı.

Yeni Bir Finansal Sistemin Doğuşu

Bitcoin yıllardır yaşadığı fiyat dalgalanmaları ile anılıyor. Fakat arkasında on iki yıldır çalışan ve uğraş veren insanların düşüncelerinin göz ardı edilmemesi ve takdir de edilmesi gerekiyor. Çünkü temelde Satoshi Nakamoto, ürettiği Başlangıç Bloku ile yeni bir finansal sistemin doğmasını sağlamış oldu.

Bitcoin ile beraber yeni bir finansal sitem de ortaya çıkmış oldu.

İnanılmaz Bir Yükseliş Gösterdi

Bitcoin, çıktığı ilk günden bugüne dek inanılmaz bir artış ve çok iyi derecede bir performans gösterdi. Çıktığı ilk zamanlarda birkaç kuruşa değerdi. Şu an ise 32 bin 42 dolar seviyesinde işlem görmekte. Aynı zamanda bu artışıyla birçok kişiyi de zengin etti. İlk çıktığı zamanlarda yatırım yapan kişiler şu an için milyoner olarak adlandırılıyor.

İlk Bitcoin transferi Satoshi ve Hal Finney arasında 12 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşmişti. O zamanlar sadece belli kişiler tarafından kullanılabilen lider kripto para günümüzde binlerce, hatta on binlerce insan tarafından gerek para transferlerinde, gerek bir depo olarak kullanılabiliyor. Özellikle 2020 yılından itibaren Bitcoin’ e artan ilgi ile beraber lider kripto para da insanlar tarafından aynı Bitcoin gibi benimsenmeye başladı. Bitcoin’ e olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Artış hızı da aynı şekilde yükselmiş durumda. Bitcoin, 631 dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu aslında çok büyük bir değer. Aynı zamanda piyasa hakimiyeti de yüzde yetmişin üzerinde.

Bitcoin, çıkışının ardından 12 yıl içerisinde kuruşlardan 30 bin dolarlara çıkarak çok büyük bir yükseliş kaydetti.

Kendisine En İyi Doğum Günü Hediyesini Yine Kendisi  Verdi!

Bitcoin, yaklaşık olarak 35.000 dolarlık yeni bir ATH ile kendisine en iyi doğum günü hediyesini vermiş oldu. Ethereum ise BTC’nin yükselişi gibi 800 doları aştı.

Bitcoin, 12.yaşını 34.000 dolar seviyelerinin üzerinde ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ve rekora ulaşmış 34.800 dolara yükselerek kutladı.

Bitcoin gösterdiği yükseliş ile beraber en büyük hediyeyi kendisine vermiş oldu.

35.000$ Gözlüyor!

2020 yılı, tüm zamanların en yüksek seviyeleri ile kapandı. 2021 yılına girmemizle yükseliş durmadı ve BTC her gün yeni bir rekor kırmaya devam ediyor. BTC, psikolojik bir seviye sayılan 30.000$ seviyelerinden sonra da durmadı.

Fiyatı 33.000 dolar seviyesinden sonra bir düzelmeye uğramıştı fakat 30.000 dolara doğru kısa bir düşüş yaşamıştı. Fakat elbette bu uzun sürmedi ve Bitcoin ayrı bir rekor kırarak 34.000 dolar seviyesine çıktı. 34.800 dolar ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul ediliyor ve Bitcoin, bu rekoru kırmış durumda.

Fakat 4 Ocak itibariyle sert bir düşüş yaşadı. yirmi dört saat içerisinde 34.800 dolardan 30.400 dolara doğru sert bir düşüş gerçekleşti. Bu BTC’ nin ivme kaybı yaşamasına da sebep oldu. Bu yüzde on ikilik bir değer kaybına da eşit görünüyor.

Bitcoin 34.800 dolarlık bir seviyeye ulaşarak rekor kırmış durumda.

Timothy Peterson Yine Ön Görmüştü

Ünlü analist Timothy Peterson bu düşüşü ön görmüştü. Kısa bir süre önce fiyat o kadar yükseğe ulaştığında yeniden 30.000 dolara doğru bir düşüş ve geri çekilmenin yaşanacağını söylemişti. Kendisi Temmuz ayında da Bitcoin fiyatının 10.000 doları yüzde doksanlık bir ihtimalle aşacağını ön görmüştü.

Timothy Peterson, Temmuz’da gördüğü gibi bu düşüşü yine öngörmüştü.

Peki bu kadar bahsettik, doğum gününü kutladık. Ama nedir bu Bitcoin?

Bitcoin

2008 krizinin sonrasında Satoshi Nakamato ve bir ekip Bitcoin’ e dair bir yazı yayınladı.  Böylece Bitcoin üçüncül müdahaleleri önleme amacıyla para birimi olarak ortaya çıkmış sayıldı. 2009 yılında halka açıldı ve kullanılmaya başlandı. Çok kısa sürede de yükselişe geçti.

Bitcoin ağında yapılan işlemlerin takip edilmesi mümkün fakat işlemi gerçekleştiren kişinin kimliğini bulmanın imkanı  yoktur. Aynı zamanda Blockchain ağında onaylanmış işlemler geri döndürülemez veya işlemlerin değiştirilmesi kabul edilemez.

Bitcoin’ in bu denli yükselişinin en büyük nedeni bir düzenleme veya kontrole tabii tutulmamasıdır. Sıfır noktasında binlerce, hatta on binlerce dolara yükselmiştir. Bitcoin’ in ardından onun takibinde bir kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. “Alternative coin”, kısa deyişiyle “Alt coin” .

Bitcoin, ilk defa 2009 yılında halka sunuldu.

Bitcoin’ in Avantajları

Bitcoin, ne kadar riskli bir para birimi de olsa çok fazla avantajı vardır. Çökme veya enflasyon riski çok düşüktür. Aynı zamanda güvenilir ve iz sürülemez, anonim olması da çok büyük bir avantajdır. Para transferi yapmak istediğinizde, geleneksel yönlerle karşılaştırıldığında çok daha güvenli ve hızlıdır. Bitcoinlerinize cüzdan erişimi sağlanan her yerde de ulaşmanız mümkündür.  Bu kadar yüksek maliyetleri taşımanın başka bir yolu da yoktur.

Bitcoin’ in Dezavantajları

İzinin sürülememesi, ne kadar avantaj sayılıyorsa aslında bir o kadar dezavantaj olarak da sayılıyor. Ticaretinin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanımı çok fazladır.

Bitcoin’in Kaynağı

Bitcoin’  in kaynağı herhangi bir merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralarda, paraların altın gibi karşılıkları olur fakat Bitcoin’ de bu da mevcut değildir. Tamamen sanal olarak üretilen ve aslında temelinde matematik formülleri yatan bir sistemdir. Bu formül, herkese açıktır ve herkes görebilir, sisteme katılabilir.

Bitcoin Ne Kadar Güvenilirdir?

Bitcoin’ de yaptığınız her işlem en başından en sonuna kadar şifrelenmektedir. Sistemin sizden kaynaklanan şifre unutma veya cüzdan bilgilerini kaybetmek gibi sorunlar dışında güvenlik kaynaklı hiçbir eksiği bulunmamaktadır. Aynı zamanda kurulan sistem sayesinde sizden habersiz gerçekleşen işlemlere izin verilmemektedir. Belli bir merkeze bağlı olmaması Bitcoin servisini en güvenli kılan şeydir.

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en basit yolu kişiden kişiye transfer gerçekleştirmektir. Bu olay akıllı telefon ile bile çok kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Fakat bunun için güvenlik açısından ticari siteler de vardır. Bu siteler genelde QR kod ile çalışırlar.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin’ e alternatif olarak üretilmiş kripto para birimlerine denir. Altcoinler Bitcoinlerden daha az popülerdir.

Altcoinler Bitcoin’ e kıyasla daha hızlı işlem yapmak ve kripto para dünyasını geliştirip ilerletmek için ortaya çıkarıldı.

Altcoin

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.