Bartın Valisi, Kurban Bayramı’nda Alınacak Önlemleri Açıkladı!

Bartın Valisi Sinan Güner, Kurban Bayramı’nda koronavirüs için alınacak önlemler kapsamında, kurban kesileceği gün hayvan başında 1 kişinin bekleyebileceğini ve toplu faaliyetleri yasaklayacaklarını bunların dahilinde karar aşaması için Bilim Kurulu’nun toplantı sonrası göndereceği rehberi beklediklerini dile getirdi.

Vali Sinan Güner, hayvan başında 1 kişinin bekleyebileceğini, toplu bayramlaşmaların kısıtlanacağını belirtti. Alınacak kararlar için de Bilim Kurulu Toplantısını beklediklerini vurguladı;

”Kurban Bayramı’nda bölgeye mahsus meşhur toplu faaliyetleri yasaklayacağız. Zaten, İl Hıfzıssıhha Kurulumuz, Kurban Bayramı ile ilgili kararlarını açıklamıştı. Mesela kurban kesilecek hayvanın başında 1 kişi bulunacak. Böyle kararlar alınmıştı. Hafta sonu yapılacak bilim kurulu toplantısını bekliyorum. Aslında Karabük Valiliğimizin aldığı karar hepimizin aklından geçen bir konu ama yine de biz bilim kurulunun rehberini bekliyoruz. Bu karar alındıktan sonra her evde her köyde jandarma polis bulundurma ihtimalimiz yok ama bunu ilan ettiğimizde bir caydırıcılık olacağına inanıyorum.”

Bartın’daki koronavirüs durumları için de şunları dile getirdi;

”Biz 1 Haziran itibariyle sıfır vaka ile girdik. Tabi sert kararlar aldık ve şehre gelen herkesi 455 kişiyi yurtlarda karantinaya aldık. Eğer bu kararı almasaydık, buraya gelen çok olurdu. Ama biz bunu önledik. Şu ana kadar Bartın’da toplam 6 bin 769 kişiye test yapıldı. 11 Mart’tan itibaren bugüne kadar toplam vaka sayımız 224, şu anda hastanede yatarak tedavi gören 20 kişi, yoğun bakım ve entübe tedavisi gören hasta yok. Evde koronavirüs tedavisi gören 36 kişi, toplam ölen sayısı ise 4’tür.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.