Başarı İçin Mesleki Gelişim Hedefleri Nasıl Belirlenir?

Mesleki gelişim hedefleri, genel yaşam hedeflerinden çok da farklı değildir. Ama aynı zamanda aynı değiller. İşte başarı ve istikrar için profesyonel hedeflerinizi nasıl planlayacağınıza dair hızlı bir kılavuz!

Akıllı Olsun!

Tasarladığınız hedef kategorisi ne olursa olsun, son derece önemlidir ve onları her zaman AKILLI tutmak bir numaralı önceliktir. SMART hedeflerine aşina değilseniz, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı bir kısaltmadır. Bunlar, hedeflerinizin sahip olması gereken tüm niteliklerdir.

Özgüllük tam olarak ne istediğinizi tanımlar. Yani, ilerlemek istiyorsanız, bu ilerlemeyi neyin tanımladığını belirtmeniz gerekir. Başarınızı tartabilmeniz için ilerlemenin ölçülebilir bir birim şeklinde olması gerekir. Dahası, hedeflerin gerçekçi bir şekilde ulaşılabilir olması gerekir, aksi takdirde işe yaramazlar. Geri kalan hedeflerinizle, yaşam ahlakınızla, değerlerinizle vb. alakalı olmak da gereklidir. Son olarak, ertelemekten vazgeçmemeniz için hedeflerinizin bir zaman çerçevesi olmalıdır.

Başarı için hedef belirlemek en önemli olandır.

Büyük Resimle Başlayın

Hayattaki çoğu şey, birinci adımdan başlamanızı gerektirir. Bununla birlikte, profesyonel gelişim için hedefler belirlediğinizde, en sonunda başlıyorsunuz. Temel olarak, son varış noktasını aklınızda bulundurmanız gerekir. Gerçekten elde etmeye çalıştığınız şey nedir? Sadece sonunu düşünerek uygun bir plan geliştirebilirsiniz. Sizi amaçsızca dolaşmaktan alıkoyacaktır.

Dahası, büyük resim sizi motive eder. Yapmanız gereken çok çalışmayı koyarak her zaman neyi başaracağınızın farkında olacaksınız. Bu, özellikle mesleki gelişim hedeflerinde önemlidir, çünkü kariyer açısından ilerleme kaydetmeye çalışırken deneyecek kadar yeriniz yoktur. Bu nedenle, daha büyük, nihai hedefi göz önünde bulundurarak, diğer her şeyi buna göre planlayabilirsiniz.

Bu nihai hedefi de gerçekleştirmeniz gereken süre hakkında kabaca bir tahminde bulunacaksınız. Örneğin, kendinize 5 yıl verirseniz, büyük resmi zamanında gerçekleştirebilmek için küçük hedeflerin geri kalanını nasıl zamanlayacağınızı bilirsiniz.

Hedefi belirlemek için büyük resimle başlayın.

Parçala

Aklınızdaki son resimle başlamanıza rağmen, tek seferde onu hedefleme hatasını yapmamalısınız. Ne kadar iddialı görünse de, büyük bir başarısızlık olacak. Son varış noktasına karar verdikten sonra, onu parçalama zamanı. Daha büyük hedefe katkıda bulunan daha küçük hedefler yapın. Daha küçük dönemlere göre kolayca erişilebilen parçalara bölün.

Örneğin, profesyonel hedefiniz gelecek yılın sonuna kadar bölümün başkanı olmaksa, haftalık ve aylık olarak bunun üzerinde çalışmaya başlamalısınız. Haftalık olarak iş sorumluluklarınızdan daha iyi performans göstererek başlayacaksınız. Planınız önümüzdeki 6 ay içinde bölüm başkan yardımcısı olmak olmalıdır.

Hedefinizi parçalara bölün.

Performans Değerlendirmelerinizi Kullanın

Mesleki gelişim hedeflerindeki en büyük kolaylık, üçüncü bir kişinin, özellikle de bir uzmanın görüşünün mevcudiyetidir. Durumunuzu anlamadığınız için yaşam hedefleri üzerinde çalışmak genellikle daha zordur. Öte yandan işyerinizdeki performans değerlendirmeleriniz büyük bir kolaylık sağlıyor. Tam olarak nerede iyi yaptığınızı biliyorsunuz, böylece aynı şekilde yapmaya devam edebilirsiniz. Güçlü nitelikleriniz etrafındaki hedefleriniz, onları tutarlı tutmak olabilir.

Benzer şekilde, size nerede geride kaldığınız da söylenir. Bu nedenle, onları buna göre geliştirmek için hedefler planlayabilirsiniz. Performans değerlendirmelerinin bir başka yararı da ilerlemenizi ölçebilmenizdir. Hedeflerinizden önce ve hedefler üzerinde çalıştıktan sonraki değerlendirmeniz, size çabalarınızın gerçek bir sonucunu gösterecektir.

Her zaman öğrenilecek çok şey vardır!

Her Zaman Öğrenilecek Daha Fazlası Var

Durgun bir kariyer, kendinizi abartmanın bir sonucudur. Tek neden bu değil, katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri. Sürekli olarak büyümeye devam etmek istiyorsanız, her zaman yeni bilgilere açık olduğunuz bir zihniyete sahip olmanız gerekir.

Zihninize yazmanız gereken bir şey, dünyadaki tüm bilgileri asla elde edemeyeceğinizdir. Bunun nedeni, bunu yapamayacak olmanız değildir. Bunun yerine, her gün öğrenilecek yeni bir şeyler olduğu için. İstediğiniz başarı aşamasında olsanız bile, öğrenmekten vazgeçmeyin. Asla her şeyi bildiğiniz zihniyetini geliştirmeyin. Bunu yaptığınız gün çöküşünüz başlayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.