Başarılı Bir Yaşam İçin Kişisel SWOT Analizi

SWOT analizi, hem işletmeler hem de bireyler için son derece yararlı bir araçtır. SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehdit anlamına gelir.

Kişisel bir SWOT analizinin amacı, kişisel veya profesyonel hedeflerinizin geçmişini, bugününü ve geleceğini değerlendirmektir. Doğru şekilde yaparsanız, güçlü yönlerinizden yararlanmanıza, zayıf yönlerinizi iyileştirmenize, tehditleri azaltmanıza ve gelecekteki büyüme fırsatlarını belirlemenize olanak tanır.

SWOT analizi yapmak, mevcut durumunuzun bir “anlık görüntüsünü” sağlar ve kariyer veya yaşam ilerlemesi için bir strateji değerlendirmenize ve geliştirmenize yardımcı olur. Ancak bundan önce hedefleriniz hakkında net bir fikre sahip olmanız gerekir. Hedef belirleme veya belirleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa , burada bulabilirsiniz: Uzun Vadeli Hedefler Nasıl Belirlenir ve Başarıya Nasıl Ulaşılır?

SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehdit anlamına gelir.


Yukarıda belirtildiği gibi, SWOT analizi güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditlere ayrılmıştır. Bir ızgara gibi SWOT analizinin ne olduğunu hayal ettiğinizde, güçlü ve zayıf yönlerinizi içeren en üst kısım iç faktörlerdir, bu nedenle onlar üzerinde yüksek derecede kontrole sahibiz. Bu arada, alt yarısı üzerinde sınırlı kontrolümüz olan veya hiç kontrolümüz olmayan dış faktörler olan fırsatları ve tehditleri barındırır.

Aynı şekilde, ızgara sol ve sağ taraflara bölünebilir. Güçlü yönleri ve fırsatları olan sol taraf, genellikle hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz yararlı şeylerdir. Sağ taraf, zayıflıklar ve tehditler içerir, gelişiminizin önündeki engeller.

Güçlü ve zayıf yönler bölümlerinden farklı olarak, fırsat / tehdit bölümü haricidir. Bu, bilgiyi almayı ve objektif olarak değerlendirmeyi çok daha kolay hale getirir.

SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehdit anlamına gelir.

Fırsatlar, SWOT analizi için belirlediğiniz hedeflere uygun dış faktörler olarak tanımlanır. Öte yandan tehditler, hedefleriniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Fırsatları ve tehditleri araştırmak için iyi yerler şunları içerir:

 • Sektör yayınları
 • Ticaret fuarları ve konvansiyonlar
 • Sektördeki kişisel bağlantılar
 • İnternette sanayi sohbet odaları ve grupları
Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehdit


SWOT Analizi Tablonuzu Doldurmak

“Nedeniniz” (SWOT analizi yapmanın amacı) hakkında net bir fikriniz olduğunda, ızgarayı doldurmaya başlamanın zamanı gelmiştir.

Burası birçok insanın başının belaya girdiği yerdir. Elbette, ızgaranın kadranları etiketlenmiştir, ancak herhangi bir yazarın size söyleyebileceği gibi, ilk cümleyi hazırlamak her zaman en zorudur.

Aşağıda bu konuda size yardımcı olabilecek bazı genel sorular bulunmaktadır.

Kişisel Güçlü Yönleri Belirleme

 • Ne gibi doğal yeteneklerim veya yeteneklerim var?
 • Yıllar içinde ne tür özel bilgi veya beceriler geliştirdim?
 • Geçmişte beni hangi beceriler veya kişilik özellikleri başarılı kıldı?
 • Hangi resmi eğitim veya öğretimi aldım?
 • Başkaları güçlü yönlerim olarak ne görüyor? Cevapları arasında ortak bir tema var mı?


Kişisel Zayıf Yönleri Belirleme

 • Hangi alanlarda iyileştirmeye ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz?
 • Mücadele ettiğiniz alanlar nelerdir?
 • Mümkünse nelerden kaçınırsınız?
 • Başarınızın önündeki kişisel engel olarak neler görüyorsunuz?
 • Hayatının hangi alanlarında kendine güvenmiyorsun?


Fırsatları Belirleme

 • Sektör nasıl gidiyor? Büyüyor ve genişliyor mu yoksa burun kıvırıyor mu?
 • Hayalinizdeki iş için iş piyasası nasıl görünüyor?
 • Daha büyük (makro) ekonomi neye benziyor? İşler yerel bölgede, ulusal düzeyde veya küresel olarak mı patlama yaşıyor?
 • Kullanabileceğiniz herhangi bir dış faktör (örneğin, düşük işsizlik oranı ve nitelikli çalışan eksikliği) var mı? Hangi piyasa eğilimlerini olumlu faktörler olarak tanımlayabilirsiniz?
 • Sektördeki, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek bağlantılarınız kimlerdir?


Tehditleri Belirleme

 • Hedeflerinize, eğitiminize, deneyiminize veya eğitiminize ulaşmanızı engelleyen engeller nelerdir?
 • Yolculuğunuzu etkileyebilecek olumsuz piyasa eğilimleri var mı?
 • Sektör değişiyor mu yoksa belirsizleşiyor mu?
 • Belirli bir terfi veya iş için rekabete nasıl karşı koyuyorsunuz?
 • Başarınız için en büyük tehdidi belirleyebilir misiniz?
Analiz etmek için temel olarak iki yöntem vardır: eşleştirme ve dönüştürme.

Kişisel SWOT Analizi Nasıl Analiz Edilir?

Soruları tamamladığınıza göre, artık sonuçları analiz etme zamanı. Bundan sonra, bir plan geliştirebilir ve hedeflerinize ulaşmak için gerekli eylemi gerçekleştirebilirsiniz.
SWOT analizinin sonuçlarını analiz etmek için temel olarak iki yöntem vardır: eşleştirme ve dönüştürme. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu olmadığından, durumunuz için en yararlı olacağını düşündüğünüz şeyi seçebilirsiniz.

Eşleştirme

Eşleştirme, güçlü yönlerinizi fırsatlarla ve zayıf yönlerinizi tehditlerle karşılaştırmayı içerir. Güçlü yönlerinizi ve fırsatlarınızı birleştirerek, en güçlü yanlarınızı belirleyebilirsiniz. Ardından, güçlü yönleriniz ve fırsatlarınızın örtüştüğü yerde agresif adımlar atabilirsiniz. Örneğin, becerileriniz ve eğitiminiz sizi iş rekabetinin üstüne çıkarırsa, işe alma müdürü ile maaş ve ikramiye pazarlığı yapmak için çok daha iyi bir konumdasınız.

Aksine, zayıf yönlerinizi tehditlerle eşleştirmek, hangi alanların en aza indirilmesi veya tamamen kaçınılması gerektiğini size söyleyecektir. Diyelim ki, bir zayıflığı ilgilendiğiniz alanda resmi eğitim eksikliği olarak tanımlamış olabilirsiniz. Bunu döngüsel bir gerileme yaşayan bir sektörle birleştirirseniz, zamanlama daha iyi olana kadar herhangi bir planı ertelemek isteyebilirsiniz.

Dönüştürme

Dönüştürmek sadece zayıflıkları güçlü yönlere ve tehditleri fırsatlara dönüştürme sürecini ifade eder. Teoride yeterince basit görünse de, pratikte daha zor olabilir. Diyelim ki yaratıcılığı bir zayıflık olarak tanımladınız. Bir sonraki kişi kadar yaratıcı olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bu zayıflığı nasıl bir güce dönüştürebilirsiniz?

Görünüşe göre yaratıcılık öğrenilebilecek bir beceri. Daha yaratıcı olmak için kullanabileceğiniz çeşitli egzersizler ve teknikler var. Dönüştürme yöntemini kullanmanın dezavantajı, zayıflığı bir güce dönüştürmenin zaman ve çaba gerektirmesidir. Bunu yapmak için hem zamanınız hem de enerjiniz varsa, SWOT analizini kullanmanın mükemmel bir yoludur.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.