Başarılı Sanatçı Nurgül Yeşilçay’ın Hayatı ve Kariyeri

Nurgül Yeşilçay

Nurgül Yeşilçay, 26 Mart 1976 tarihinde İzmir’ de dünyaya gelmiş başarılı bir Türk oyuncudur. İzmir’ de dünyaya gelen oyuncuyu babası nüfusta Afyonkarahisar’ da doğdu olarak yazdırmıştır.

Nurgül Yeşilçay

Hayatı ve Kariyeri

Nurgül Yeşilçay, ortaokul ve lise eğitimini İzmir’ de tamamladıktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ nin Tiyatro Bölümü’ ne girmeye hak kazanmıştır ve 2001 yılında mezun olmuştur. aynı zamanda lise döneminde bir süre izcilikle uğraşmıştır. Üniversitesi devam ederken “Gülsüm” rolünde oynadığı İkinci Bahar dizisi sayesinde tanındı. Yönetmenliğini Çağan Irmak’ ın yaptığı, 2002 yılında yayınlanan Asmalı Konak dizisinde “Bahar Karadağ” rolüyle ününe ün katarken aynı yıl Teoman ile birlikte Mumya Firarda filminde rol almıştır. 2003 yılında Asmalı Konak dizisinin devam filmi olma niteliğini taşıyan ve Abdullah Oğuz yönetmenliğinde gerçekleşen Asmalı Konak-Hayat filminde Özcan Deniz ile birlikte başrolü paylaşmıştır. 2005 yılında yönetmenliği Atıf Yılmaz tarafından gerçekleştirilen Eğreti Gelin filminde “Kostak Emine” rolü ile 12. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü almıştır. 2005 yılında Hande Ataizi ile birlikte Melekler Adası dizisinde rol almıştır. Melekler Adası dizisinde rol arkadaşı olan Cem Özer ile 26 Ekim 2004 tarihinde evlenmiştir. Hamile olduğu için Melekler Adası’ ndan ayrılan Nurgül Yeşilçay, 22 Mayıs 2005 tarihinde oğlu Osman Nejat’ ı dünyaya getirmiştir.

Nurgül Yeşilçay’ın uzun bir kariyeri vardır.

2004 yılında beş yönetmenin bir arada yönettiği Anlat İstanbul filminde “Saliha” karakterine can vermiştir. 2005-2006 sezonunda atv’ de yayınlanan Belalı Baldız dizisinde Berna Laçin ve Kenan Işık’la birlikte “Arzu Parlak” rolünde oynamıştır. 2006 yılının Eylül ayında ise Fatih Akın’ ın hem senaryosunu yazdığı hem yönettiği hem de yapımcılığını üstlendiği Yaşamın Kıyısında filminin çekimlerine başladı. “Ayten Öztürk” isimli lezbiyen bir Türk kızını canlandırmakta olan başarılı oyuncu Nurgül Yeşilçay Yaşamın Kıyısında filmi 2007 yılında 60. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü için yarışarak “En İyi Senaryo” ödülünü kazandı. 2007 yılında Ezo Gelin dizisinde “Ezo Gelin” rolü ile başrolde oynadı. Ortadoğu’nun önemli film festivallerinden olan 31. Uluslarası Kahire Film Festivali’nde başkanlığını ünlü İngiliz yönetmen Nicolag Roeg’ in yaptığı jüride yer aldı.

Nurgül Yeşilçay rol aldığı diziler

2011’ in Şubat ayında Cem Özer ile boşandı. Ocak 2010’ da yayına giren Aşk ve Ceza dizisinde Murat Yıldırım’ la birlikte başrolde yer aldı. 2011’ de dizi sona ermesiyle Show TV’ de yayınlanmaya başlayan Sensiz Olmaz dizisinde yine başrol olarak oynadı. 2012 yılında Sultan dizisinde rol alırken dizi 20. bölümde ekrana veda etti. 2013 yılında Aşk Kırmızı filminde rol aldı. Galip Derviş ve İşler Güçler dizilerinde ise konuk oyuncu olarak oynadı. Aynı yıl içerisinde Bebek İşi dizisinde “Candan” karakterine hayat verdi. 2014 yılında Gece adlı film ve Cinayet adlı dizide oynadı. 2014 yılında izleyiciler tarafından çok sevilen Paramparça dizisinde “Gülseren” karakteriyle başrol oynayarak yeniden oyunculuk kariyerinde zirveye ulaştı. 2016 yılında Paramparça dizisinden ayrılan oyuncu Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Kösem Sultan’a hayat verdi. 2018 yılında Geleceğin Starı isimli yarışmada jüri üyeliği yaptı. Yine aynı yıl 30 bölüm süren Gülperi dizisinde “Gülperi” karakteri ile Timuçin Esen’ le birlikte başrolde oynadı. 2020 yılında başlayan ve henüz 7. Bölümü yayınlanacak olan Kefaret dizisinde “Zeynep Gökmen Çınarlı” karakterine can vererek Mert Fırat’ la başrolü paylaşmaktadır.

Nurgül Yeşilçay ve Mert Fırat

Ünlü oyuncumuz haliyle birçok ödül kazanmıştır. 2001 ve 2002 yıllarında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “En iyi kadın oyuncu” ödülüne, 2005 yılında Altın Koza Ödülleri tarafından “En iyi kadın oyuncu” ödülüne, 2007 yılında Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği tarafından “En iyi kadın oyuncu” ödülüne, 2008 yılında Sinema Yazarları Derneği ve Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından “En iyi kadın oyuncu” ödüllerine, 2014 yılında Altın Bamya Ödülleri tarafından “Kadın karakter ödülü” ödülüne, 2015 yılında 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri tarafından “Yılın en başarılı dram kadın oyuncusu” ödülüne ve 2017 yılında “” DIAFA Uluslararası Arap Festivali Ödülleri tarafından “En iyi kadın oyuncu” rolüne layık görülmüştür.

Kırmızı halıdan Nurgül Yeşilçay

Kefaret

Fox Tv ekranlarında Kasım ayında yayınlanmaya başlayan dizide Nurgül Yeşilçay, Mert Fırat ve Yurdaer Okur başrolü paylaşırken Özge Özacar, Mine Kılıç, Ege Kökenli, Lavinya Ünlüler, Ayşegül Cengiz, Efe Deprem, Enis Yıldız, Defne Günay, Umut Öztok, Nihan Durukan, Metin Yavuzoğlu ve Oktay Göztepe gibi başarılı oyuncular da onlara eşlik etmektedirler.

Kefaret dizisi

Kefaret dizisinin konusu nedir?

Öncesinde oldukça büyüleyici, güzel bir hayata sahip olan özel okulda müzik öğretmenliği yapan ve iki çocuğa sahip olan Zeynep, bir anda sahip olduğu her şeyi kaybederek cehennem gibi bir hayat yaşamaya başlamıştır. Kızı bir anda ortadan kaybolan Zeynep’ in elinden yeni atanan genç komiser Sinan tutacaktır.

Nurgül Yeşilçay, dizide oynadığı karakterle ilgili “Sorumluluklarını yerine getirebilmesi, yuvasını sahiplenmesi, aynı zamanda zeki, komik ve çok güçlü bir karakter olması beni etkiledi.” demiştir.

Nurgül Yeşilçay’ın İçinden

Hangi sahneyi yeniden canlandırmak isterdi?

Yeniden canlandırmak istediği bir sahne olmadığını söyleyen Yeşilçay, Vicdan filminde ek sahne çekilmesi için ısrar etmesi gerektiğini düşündüğünü bir röportajında söylemiştir.

Unutmadığı bir anısı

Fox.com.tr ile yaptığı bir röportajında şöyle anlatmıştır: Cannes Film Festivali’ndeyiz! Yıl 2007, sahnede Martin Scorsese var! Söyleşisini dinleyeceğiz, salonda bin kişi falan var! Bizim film bir önceki gün gösterilmiş. Beni tanıdılar, röportaj yapıyorlar oturduğum yerde, çok havalıyım! Herkes ‘kim bu kız?’ diye merak ediyor. Birden röportaj yapan kişiler çığlık çığlığa beni bırakıp arkada yeni gelen Tarantino’ nun yanına koştular 🙂 Tarantino’ nun kolunda da Didem Erol! Az sonra George Clooney geldi! Aynı basın çığlık çığlığa oraya gidince Tarantino’ yla göz göze geldik! İçimden ‘’Yaaa Taro bu işler böööleeee’’ dedim!

Nurgül Yeşilçay Cannes Film Festivali’nde

Nurgül Yeşilçay Karantinasını Nasıl Geçirdi?

Nurgül Yeşilçay karantinasıyla ilgili konuştuğunda durumu ve bütün komplo teorilerini anlamaya ve kavramaya çalışmanın uzun zaman aldığından bahsetti. Daha sonra zamanını boşa harcamamak için kitap okuma, proje üretme gibi aktiviteler yapmış. Aynı zamanda izlemediği ya da kaçırdığı filmleri izlemek için ciddi zamanlar ayırmış. Ayrıca kendisi resim yapmayı çok seviyor ve bunları da zaman zaman takipçileriyle paylaşıyor. Yeşilçay, resimleriyle ilgili Avrupa’ da sergilemek istediğini söylüyor.

Nurgül Yeşilçay’ın sergisi

Hatta bir keresinde paylaştığı bir resim öylesine konuşulmuştu ki, Nurgül Yeşilçay resimle ilgili açıklama yapmak durumunda kalmıştı. Resim, aslında bir Osmanlı kilimiydi fakat bir kesim çıplak kadın çizmesini eleştirirken, başka bir kesim kullandığı renklerin sarı, kırmızı ve yeşil olmasını eleştirmişti. Nurgül Yeşilçay açıklamasında, “Arkadaşlar bu bir Osmanlı kilimidir. Renkler birebir kullanılmıştır. Ayrıca siyah renk de bulunmaktadır. Ayrıca kızımızın etrafı neon renklerle bezeli olup steetart’ a göz kırparkene oryantalizmi barındıran bir şeydir işte. Oryantalist resim sevdiğimden ötürü hanım kızımız “nü” dür. Öyle çok da kafa yormaya değmez. Saygılar, seviyorum hepinizi” demiştir.

Nurgül Yeşilçay’ın skandal yaratan resmi

“Ailem aslında oyunculuk okumamı desteklemedi”

Nurgül Yeşilçay, yaptığı bir röportajda ailesinin oyunculuk okumasını desteklemediğini açıklamıştı. Bu yüzden bu zamanlarda çok zorluk çektiğini söylemişti. Şu anda oğlunun İngiltere’ de oyunculuk eğitimi aldığını ve onu olabildiğince desteklediğini de söyledi güzel oyuncu.

Nurgül Yeşilçay ve Oğlu

Biz ise bu başarılı kariyeri dolayısıyla onu tebrik ediyoruz ve oyunculuğunu tamamen destekliyoruz. Umuyoruz ki geriye kalan hayatı ona çok daha fazla mutluluk ve başarı getirir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.