Başarıya Koşun! Evde Verimli Ders Çalışma Ortamı Nasıl Oluşturulur?

Son güncelleme:

Ders çalışırken bulunduğunuz ortam verim açısından son derece önemlidir. Eğer ders çalışırken sıkça dikkatiniz dağılıyorsa ve bir süre sonra çalışmayı bırakıp yatağınıza uzanır halde kendinizi buluyorsanız ders çalışma ortamınızı değiştirmek gerekecek. Ders çalışma ortamı her ne kadar önemli gibi görünmese de ders çalışmadan verim almak için son derece önemlidir.

Peki ders çalışma ortamı nasıl olmalı? ideal çalışma ortamı nasıl olmalı? Verimli ders çalışma ortamı nasıl oluşturulur? Çalışma odası nasıl olmalı? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Dağınık bir odada çalışmayın

Dağınık bir odada çalışmayın

Eğer ders çalışmaya başlayacaksanız masanızı ve etrafınızı toparlamakta fayda vardır. Dikkatinizi dağıtacak nesneleri ortadan kaldırmalı ve mümkünse ferah bir ortamda ders çalışmalısınız. Özellikle cam önünde bulunan masalar her ne kadar hoş dursada sizi dışarıya bakmaya yöneltip dikkatinizi dağıtabilir. Bu açıdan masanızı bulundurduğunuz yer bile ders çalışmada etkili olacaktır.

Aydınlık renklerde ders çalışın

Aydınlık renklerde ders çalışın

Eğer bir çalışma ortamı tasarlamak istiyorsanız odadaki renklerin yeşil ve mavi gibi aydınlık renkler olmasına dikkat edin. Koyu olan renkler sizi karamsarlığa sürükler. Ancak beyaz gibi açık renkler de gözlerinizin çabuk yorulmasına neden olabilir. Renk seçimi çalışma odası tasarlarken son derece önemlidir.

Elektronik eşyalardan uzak durun

Elektronik eşyalardan uzak durun

Ders çalışırken ilk yapmanız gereken televizyon ve telefondan uzak durmak olacak. Bu cihazlardan gelen bildirimler dikkatinizi dağıtabilir ve ders çalışırken aldığınız verimi azaltır. Güzel bir şekilde ders çalışırken telefondan gelen bildirim sizi telefona yönlendirir ve ders çalışmak için gerekli konsantrasyonu bir daha elde edemezsiniz.

Eğer bir çalışma odası tasarlıyorsanız bu odada televizyon ve müzik seti gibi cihazlar bulunmamalıdır. Bunu yanı sıra duvarda bulunan posterler, afişler ve resimler de dikkatinizi dağıtabilir. Mümkünse ders çalışmak için daha sade, ferah ve aydınlık renklere sahip yerleri tercih etmelisiniz.

Rahat koltuklardan ve yatağa yakın yerlerden uzak durun

Rahat koltuklardan ve yatağa yakın yerlerden uzak durun

Ders çalışırken mümkünse masada çalışmalı ve yumuşak koltukları tercih etmemelisiniz. Yumuşak koltuklar ve minderler bir süre sonra gevşemenizi sağlayacak. Normal bir sandalyeye oturmak ders alışmak için daha uygun olacaktır. Özellikle yatakta ders çalışmak son derece dikkat dağıtıcı bir durum. Ders çalışırken yatak size daha çekici gelebilir ve uyumak, dinlenmek isteyebilirsiniz. Sonrasında ise ders çalışmaya dönmek son derece zor olacaktır. Ders çalışırken mümkünse çok rahat yerlerden uzak durmalısınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.