Başvurular Başladı! E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı İle Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı tarafından, tüm vatandaşlara online ortamda “e-devlet” üzerinden ücretsiz maske dağıtımı sağlanacak. Dün akşam, ücretsiz maske alımı için ePttAVM üzerinden yapılacak başvurularda yoğunluk yaşanmasının ardından gece saatlerinde yapılan yeni açıklama ile ücretsiz maske başvuru işlemlerinin e-devlet’e taşındığı bilgisi paylaşıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile 65 yaş üzeri ve 20 yaş altındaki vatandalar hariç, diğer vatandaşlar ücretsiz maske başvurusunda bulunabiliyor. Başvuran vatandaşlar her hafta 1 paket olmak üzere içinde 5 adet bulunan maskeleri ücretsiz alabilecekler. Maskeler, her hafta PTT Kargo tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda vatandaşlara maske imkanı düzenli olarak sağlanacak.

PARAYLA MASKE SATIŞI YASAKTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Valiliklerimiz e-devlet ve PTT aracılığıyla talep eden tüm vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımına başladı, parayla maske satışı yasaktır.” dedi. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar e-devlet üzeriden ücretsiz maske almak için başvuru yapmaya başladı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlar hariç, herkes bu hizmeti kullanarak kendisi ve ailesi için ücretsiz maske talebinde bulunabilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Vatandaşlar online başvuru sayfasında ilk olarak “Kimlik Bilgileri”, “Aile Bilgileri” ve “İletişim Bilgileri” alanlarla karşılaşacak. Ücretsiz maske hizmetinden yararlanmak için bu bilgilerin eksiksiz  olarak doldurulması isteniyor.

 

Vatandaşlar bilgilerini eksiksiz olarak girdikten sonra sistem tarafından  “Yukarıda verdiğim bilgilerin doğruluğunu kabul ediyorum. Bu sayfada belirttiğim adres bilgisinin teslimat için yeterli olmaması durumunda, MERNİS sistemindeki adres bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını kabul ediyorum.” yazılı bir metin onaylatılıyor. Ücretsiz maske başvurusu için basvuru.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

65 yaş üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlar ise sokağa çıkma kısıtlaması bulunduğundan dolayı, ücretsiz maske hizmetinden yararlanamıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.