Bebek Cilt Bakımı: Yeni Doğan Bebeğiniz İçin İpuçları

Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğmuş bir bebek, kırışık bir cilt ve ilk hafta boyunca doğal olarak soyulan vernix adı verilen koruyucu bir örtü ile doğar. Acele etmenize, ovalamanıza veya losyon veya kremlerle tedavi etmenize gerek yoktur. (Bebek doğum tarihini geçmişse, bu süreç muhtemelen rahim içindeyken biter.)

Bebek pudrasını sık kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yenidoğan cilt bakımında atasözü “az çoktur”. Bebeğinizi alerji ve kızarıklık geliştirmekten korumaya yardımcı olacak ipuçları:

 • Bebeğinizi sık sık banyo yapma dürtüsüne karşı koyun. Yaşamın ilk yılında haftada üç kereden fazla sık banyo yapmak, bebeğin cildini koruyan doğal yağları yok eder. Bu bebeğin cildini savunmasız ve kuru bırakabilir. Egzamaya davet çıkarılır bir davranıştır.

Salya akması ve bebek bezi değişiklikleri dışında, yeni doğanlar çok kirlenmez. Bebekler 9’dan 5’e kadar çalışmıyor ve sonrasında spor salonuna gitmiyor! İlk ay kadar haftada iki veya üç kez sünger banyosu bebeğinizi güvenli bir şekilde temiz tutacaktır. Arada bebeğin ağzını ve bez bölgesini biraz su veya temizleyici ile temizleyin. Haftada bir sünger banyosu (veya daha azı) kordonu hala bağlı olan yeni doğanlar için en iyisidir.

 • Kokulu bebek ürünlerini ilk aylarda kullanmayın. Bu, bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilir. Giyilmeden önce bebeğin giysilerini yıkayın. Yalnızca kokusuz ve boya içermeyen bebek çamaşır deterjanlarını kullanın. Bebek kıyafetlerini, yatak takımlarını ve battaniyeleri ailenin çamaşırlarından ayrı yıkayın. Veya tüm aile için aynı deterjanı kullanın.
Bezleri ıslandığında veya kirlendiğinde hemen değiştirin.

Yenidoğan Kuru Cilt: Egzama

Egzama veya çocuk bezi döküntüleri gibi çoğu yeni doğan cilt problemi ilk veya iki ay içinde gelişmez. Egzama, çoğunlukla yüzde ve kafa derisinde, dirseklerde ve dizlerin arkasında kırmızı, kaşıntılı bir döküntü olarak görülür.

Kuru, tahriş olmuş bir cildi önlemeye yönelik birkaç ipucu:

 • Sabun kullanımını en aza indirin ve banyo süresini kısa tutun.
 • Bebek kokulu cilt ürünleri kullanımınızı sınırlayın. Cildi kuruysa, kuru cilt bölgelerinde sadece merhem veya losyon kullanın .
 • Bebeğin sadece yumuşak, tercihen pamuklu giysiler giydiğinden emin olun.

Egzamayı tedavi etmek için reçetesiz satılan losyonlar veya kremler kullanma konusunda çocuk doktorunuza danışın.

Sabun kullanımını en aza indirin ve banyo süresini kısa tutun.

Bebek Cilt Bakımı: Pişik

Çoğu zaman, bebek bezi döküntüsü, kirli bir çocuk bezinin rahatsız edici ıslaklığından kaynaklanır. Kızarıklık, banyodan sonra bebeğin cildi uygun şekilde kurutulmadığında da gelişebilir. Bazen bir bakteri veya maya enfeksiyonu bebek bezinin kızarıklığına neden olur. Antibiyotik alan bebekler, maya enfeksiyonu çocuk bezi döküntülerine özellikle duyarlıdır çünkü ilaçlar mantar büyümesine izin verir.

Bebek bezi döküntülerinin çoğu türü tıbbi bakım gerektirmez. Bebek bezi döküntülerini tedavi etmek ve yenidoğanlarda başka cilt problemlerini önlemek için:

 • Çocuk bezlerini sık sık kontrol edin.
 • Bezleri ıslandığında veya kirlendiğinde hemen değiştirin.
 • Bebek bezi bölgesini hafif kokusuz temizleyici veya sade suyla yıkayın. Kızarıklık şiddetliyse, ovalamadan temizlemek için bir su şişesi kullanın.
 • Bebek mendilleri değil, yumuşak temiz bir bez kullanın. Bazı bezlerdeki parfüm veya alkol bebeğin cildini daha fazla tahriş edebilir ve kurutabilir.
 • Bebeği kurulayın. Ovmayın. Yeni bir bebek bezi giymeden önce bez bölgesinin tamamen kurumasını bekleyin.
 • Kalın bir vazelin tabakası (Vazelin gibi) veya Desitin , A&D veya Boudreaux’s gibi koruyucu bir merhem sürün.
 • Bebek pudrasını sık kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Döküntü iki veya üç gün içinde geçmezse çocuk doktorunuza görünün. Döküntü egzama, bakteriyel veya maya enfeksiyonu veya başka bir durumdan kaynaklanıyorsa, reçeteli tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.