Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama Aralığı

Anne sütü yeni doğan bebek için en sağlıklı besindir. Hatta ilk defa gelen sütün rengi genellikle yeşilimsi bir sıvı şeklinde olur. Bu bir nevi bebek için antibiyotik mesabesindedir. Bebeğin bağışıklığını güçlendirir.  Sonrasında sütana rengine dönmeye başlar. İlk zamanlarda bebek çok az sürede emer. Zaten dünyaya yeni geldiği için hem midesi küçüktür, hem de emmeyi bilmediğinden çabucak yorulur. Azar azar emdikçe midesi büyümeye başlar. Zamanla emmeye de alışır ve acıkma hissini anlar. Belirli bir süre geçmeden ek gıdaya geçilmemeli ve anne sütüyle yetinmek gereklidir. Çünkü bebeğin vücudu ve gelişimi için gerekli olan her vitamin ve mineral anne sütünün içerisinde vardır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama Aralığı

Kaç Aylıkken Ek Gıdaya Başlanır? 

Uzun bir süre anne sütünden başka bir şey yemeyen ve içmeyen bebek belli bir müddet sonra ek gıdaya hazır hale gelir. Yaklaşık 6 ay içerisine girdiğinde yavaş yavaş ve midesine zarar vermeyecek şekilde farklı lezzetleri tadabilir. Bebek için belli başlı yiyebileceği ve yememesi gereken gıdalar vardır. Bütün bu bilgileri annenin öğrenmesi ve ona göre bebeğine ek gıda vermesi daha uygun olacaktır. 6 aydan önce bebek için en iyi besin anne sütüdür. Sonrasında ise az az ek gıda verilebilir.

Ek Gıdada Neler Verilmeli?

6. ayına giren veya dolduran bir bebeğe her yiyecek verilmez. Çünkü bazı yiyecekler bebeğe ağır gelir ve midesine zarar verebilir. Örneğin bal yedirmek sakıncalıdır. Yumurtanın beyazını 1 yaşına girene kadar yememesi daha uygundur. Unutulmamalıdır ki o hâlâ hassas bir bebektir. 6 ay sonra verilebilecek gıdaların en iyisi yoğurttur. Yoğurt bazen sade olarak bazen de meyve ile tatlandırılarak verilebilir. Ağır ve bol salçalı olmaksızın bazı çorbalardan az az tadabilir. Tuzlu ve şekerli gıdalar bebeğe ağır gelebileceği için seker yerine pekmez tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Bunun gibi birçok ayrıntıya dikkat ederek, bebeğin bünyesine en uygun yiyecekler araştırılmalı ve 6 aydan sonra bebeğe belli aralıklarla (mesela günde sabah akşam olarak 2 kez) yedirilmelidir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.