Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Borsaya başladıysanız borsa terimlerini öğrenmeniz gerekir. Borsada başarılı olmanın en öncelikli yolu borsa ile ilgili tüm bilgilere sahip olmaktır. Eğer borsa ile ilgili terimleri ve borsanın nasıl işlediğini bilmiyorsanız yatırımlarınız olumsuz sonuçlanabilir. Bunun için borsa hakkında tüm bilgileri ayrıntılarıyla öğrenmeli ve tecrübeli insanlardan borsa hakkında fikir almalısınız. Piyasa araştırması yapmalı, analiz yapmalı ve ona uygun olarak hareket etmelisiniz. Böylece daha mantıklı yatırımlar yapabilir ve bu şekilde kazancınızı arttırabilirsiniz.

bedelli sermaye artırımı nedir?

Peki bedelli sermaye artırımı nedir? Borsada bedelli sermaye artırımı nasıl yapılır?Temettü nedir? tüm bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Borsada bedelli sermaye artırımı nasıl yapılır?

Bedelli sermaye artırımı, şirkete ait olan hisse senet bedelinin ödenmesi sonrasında genel kurul kararı ile yeni bir hisse senedi çıkarılması ve bu şirketin serrmayesinin artırılmasıdır.

Bedelli sermaye artırımı sayesinde şirket ek para sahibi olur. Bedelsiz sermaye artırımında ise bu durum mevcut değildir. Bedelli sermae artırımı şirketteki ortakların payları oranındaki yeni ihraç edilecek olan hisselerden alma hakları da bulunacaktır. Bu haklara rüçhan hakkı denilmektedir. Ortaklar eğer istiyorsa rüçhan haklarını kullanıp yeni hisse alabilir. Eğer sermaye artırımına katılmak isteyen ortak varsa rüçhan haklarını borsada satma hakkına sahiptir.

Bedelli sermaye artırımı

Sermaye artırımına katılmak istemeyen ortakların şirket sermayesindeki payları da bu durumda azalmış olacak. Bedelli sermaye artırımındaki bazı önemli özellikler ise şunlardır;

  • Şirketin mevcut durumdaki ortaklarına nakit karşılığı ve paylarının oranında yeni bir hisse olma opsiyeni tanınacaktır. Bu durum rüçhan hakkı olarak bilinir.
  • Şirketin ödenen sermaye artar. Şirketin öz sermayesi de artar.
  • İşlem sonrasında şirkete ait hisse senedi fiyatı ve piyasa değerinde değişiklik olur.
  • Bedelli sermaye artırımı, mevcut halde bulunan ortakların rüçhan haklarını kısıtlar. Böylece sadece yeni yatırım yapmak isteyenlere yönelik de yapılabilmektedir.

Temettü nedir ?

Temettü nedir ?

Temettü, ortakların elde ettikler kardan ( dönem içinde) diğer ortakların pay alma hakkına denir. Bu hak, Kar Payı Kuponları ve hisse senedi ibrazına gerek duyulmadan kullanılmaktadır. Şirketler borsada işlem görüyor ise kar payının dağıtımını nakit ya da hisse senedi şeklinde gerçekleştirebilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.