Bekçilerle İlgili Yapılan Son Güncelleme

Son güncelleme:

Geçtiğimiz senelerde çok yüksek sayılarda alım yapılan bekçilerle ilgili son güncelleme de oldukça tartışma yaratan konulardan birisi oldu. Bekçilerin gece yarısında sokakta dolaşan herhangi bir kadını isteklerine bağlı olarak arayabileceklerini ve isterlerse kimliklerini de sorabileceklerini ortaya çıkaran bu öneri, Mecliste reddedilmiş olan konulardan birisi olarak karşımıza çıktı. Ardından gelen silahlanma konusu da bekçilerle ilgili son haberler arasında yer alıyor. Bekçilerin artık silahlandırılacakları konusundaki önerinin ilerleyen dönemlerde uygulamaya koyulması beklenmekte.

Son olarak bekçilerle ilgili yapılan güncellemede de bekçilerin öğretim durumlarıyla ilgili olmakta. Ülkemizdeki bekçilerin %60’ının lise mezunu olduğu, %15’inin yüksekokul, %20’sinin lisans ve %0.15’inin de yüksek lisans mezunu olduğu bilinmekte. Yapılan bu açıklamada kalan %3’lük kısmın hangi eğitim durumunda olduğu hakkında bilgi verilmemesi de dikkat çeken ayrıntılardan birisi olarak karşımıza çıkmakta.

Bekçilerin eğitim durumlarını arttırabilmek adına yeni alınacak bekçilerin en az lise mezunu olacağı, bunun yanı sıra 3 aylık bir eğitim sürecine tabi tutulacakları da açıklandı. 3 aylık eğitim sürecinin yetmeyeceği hakkında fikir beyan eden muhalefet partilerin de, Meclis içerisindeki azınlık oyları yetmedi ve buna bağlı olarak Meclisteki bu yasa tasarısı kabul edildi. İlerleyen dönemlerde bu yasanın uygulamaya koyulması ve bekçilerin 3 aylık eğitim sürecinden geçip bekçilik mesleğine girmeleri bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.