Beyaz Nakliyat Taşıma Faaliyetleri Nelerdir?

Son güncelleme:

Beyaz Nakliyat, 1997’den beri faaliyette olan bir şirket olup kurulduğu günden beri tüm nakliye işlerini hassasiyetle yapmaktadır. Titizlikle yaptığı işlerde tüm becerilere sahip olan Beyaz Nakliyat, sektörde uzun zamandır bulunmaktadır.

Beyaz Nakliyat, fuar taşıma alanında güvenilir hizmet sunmaktadır.

Beyaz Nakliyat Faaliyetleri

Askılı Tır 

 • Tekstil sektöründe kullanılan askılı tır sayesinde kıyafetler kırışmadan, kıyafetlere herhangi bir zarar gelmeden kolayca taşıma işlemi yapılmaktadır. 
 • Askılı tırın avantajları bulunmaktadır. Beyaz Nakliyat, askılı tekstil nakliyesi sunar. Örneğin tekstil ürünleri askılı tır ile taşındığı zaman herhangi bir kırışma meydana gelmemektedir. Ürün, ütülü olduğu şekilde kalır.
 • Ayrıca koli veya rulo taşıma seçeneklerinde giysiler defolu hale gelebilmektedir. Bu yöntemde ise kullanılan malzemelerin tümü paslanmaz metal askılardan yapılmaktadır. Bundan dolayı herhangi bir sorun oluşmadan rahat bir şekilde tekstil ürünleri taşınabilmektedir.
 • Hassas olan tıbbi cihaz, askili kamyon ile taşınarak hasarsız ulaştırma ile güveninizi kazanmaktadır.
 • Askılı tır ile taşımada dikkat edilecek hususlardan birisi, tırın kapağı ve metal askılardır. Metaller, paslanmaz metallerden yapılmaktadır. Böylece giysilere veya tekstil ürünlerine herhangi bir zarar gelmeden taşıma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Tercihiniz askılı tır ile taşıma ise Beyaz Nakliyat’a ulaşmanız yeterlidir.
Beyaz Nakliyat, 1997’den beri faaliyettedir.

Liftli Araç

 • Taşımacılık işlemleri sırasında kimi zaman strese girilmektedir. Ayrıca bu strese masraflar da eklenince işin içinden çıkılması zor bir hal alır. Bu durumda liftli araç, kurtarıcı olmaktadır. Liftli araç, taşımacılık stresinizden sizi çıkarıp alır.
 • Ağırlığı fazla olan ve taşıma açısından imkânsız görünen eşyalarınızı liftli kamyon ile rahatça taşımanız mümkündür. Yalnızca ev eşyalarını taşımak için değil, tıbbi cihazlarınızın taşınması için de liftli araçlar oldukça kullanışlı bir seçenektir. Taşımada tıbbi cihazların zarar görmemesi çok önemlidir. Bu yüzden liftli araç ile hassas olan makine, eşya vb. hasarsız bir şekilde taşınabilir.
 • Kolayca kırılan eşyalar liftli araç ile taşınmalıdır.
 • Liftli araçlara eşyalar, aracın arka taraftan bulunan lift (asansör) yardımı ile yüklenmektedir.
 • Liftli araç ile taşımacılığı tercih ettiğinizde herhangi bir ekstra vinç ücreti ödemek zorunda değilsiniz.
 • Liftli araç ile taşımacılığı tercih ettiğinizde Beyaz Nakliyat ile iletişime geçmeniz yeterlidir.
 • Beyaz Nakliyat, şehirlerarası liftli taşıma hizmetini sunmaktadır.
 • Liftli araç kiralamak istediğinizde eşyalarınız güvende olmaktadır.
 • Arkada bulunan asansör yardımı ile eşyalarınızın araç içerisine kolay bir şekilde yerleştirilmesi sağlanmaktadır.
 • Ağır ve denge gerektiren eşyalar genellikle liftli araçlar ile taşınmaktadır.
 • Beyaz Nakliyat, liftli araç kiralama hizmeti sunmaktadır.
 • Beyaz Nakliyat, liftli araçlarının düzenli olarak bakım ve onarımını yapmaktadır.
 • Liftli araç ile taşımacılık hizmetinde çalışma esnasında yaşanacak aksiliklerin önüne geçebilirsiniz.
 • Doğru firma ile liftli araç hizmetinden yararlanabilirsiniz.
Beyaz Nakliyat, sektörde uzun zamandır bulunmaktadır.

Fuar Taşıma

 • Fuarlar, birçok şirketin ulusal veya uluslararası alanda kendilerinin veya ürünlerinin tanıtımını yapabilmeleri için oluşturulan organizasyonlardır. Beyaz Nakliyat, fuarlara taşınabilecek malzemelerinizi ve kurulum için gereken stantlarınızı fuar alanına ulaştırmak için hizmet vermektedir.
 • Stresli olabilecek fuar zamanlarında, taşımacılık yönünden sorun yaşamamak oldukça önemlidir. Eşyalarınızın sorunsuz bir şekilde taşınması, öncelikleriniz arasında yer alır.
 • Beyaz Nakliyat, fuar taşıma alanında güvenilir hizmet sunmaktadır.
Beyaz Nakliyat, askılı tekstil nakliyesi sunar.

Beyaz Nakliyat Fuar Hizmetleri Nelerdir?

Beyaz Nakliyat fuar hizmetleri şöyle sıralanabilir:

 • Çoklu taşıma hizmetleri (hava, kara, deniz, demiryolu vb.)
 • İç taşıma
 • Depolama hizmeti
 • Etiketleme ve ambalajlama işlemleri
 • Yurtdışı fuar lojistik hizmeti
 • Geçici/kati giriş ve çıkış gümrüklemeleri
Beyaz Nakliyat, ses ve görüntü sistemi taşımacılığı sunar.

Ses Ve Görüntü Sistemleri Taşımacılığı

 • Ses ve görüntü taşımacılığında dikkatli ve hassas taşımacılık oldukça önemlidir.
 • Cihazlara veya ürünlere zarar gelmemesi önceliklidir.
 • Bu tür sistemlerin taşınmasında çelik kasalı ve taşımayı çok daha kolay bir hale getiren hidrolik kapaklı araçlar tercih edilmelidir.
 • Beyaz Nakliyat, tecrübeli kadrosuyla alınması gereken tüm önlemleri almaktadır.
 • Beyaz Nakliyat, asansörlü araçları ile taşımacılığı kolaylaştırmaktadır.
 • İstenilen gün ve saatte ses ve görüntü sistemleri taşımacılığı yapılabilmektedir.

Karayolu taşımacılığı, klasik bir yük taşıma yöntemidir ve günümüzde pek çok ihtiyaca uygun çok yönlü bir seçenek olmaya devam etmektedir. Karayolu taşımacılığının avantajları arasında kısa ve orta mesafelerde hızı, esnekliği ve kapıdan kapıya hizmet yer alır. Karayolu taşımacılığının lojistiğini başlatmak uzun sürmez, çünkü bunlar belirli bir rota ve kargo gereksinimlerine kolayca uyarlanabilirken, yine de çok rekabetçi bir fiyat sunar.

Askılı tırın avantajları bulunmaktadır.

Koronavirüs Kamyon Taşımacılığı Sektörünü Etkiliyor

Koronavirüs sadece halk sağlığını tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda Çin ekonomisini ve dünya çapındaki tedarik zincirlerini de felce uğratıyor. Çin hükümeti 78.000 vakayı hesaba kattı, ülke genelinde toplu karantinalar oluşturdu (bunların 20’den fazlası sadece Wuhan’da) ve şirketleri ve okulları kapattı. Ülke çapındaki bu kilitlenme, ticari faaliyetlerini aksattı ve sınırlı liman erişiminden barikatlara kadar nakliye şirketleri için bir dizi zorluk yarattı.

Çinli nakliye işçileri, nihai varış noktalarına boş sevkiyat gönderemediler ve yükler, bırakma noktalarında birikmeye başladı. Kamyon rotaları erişilebilir olsa bile, yükleri taşımak için az sayıda sürücü mevcuttur. (Bunların büyük bir kısmı ağır şekilde etkilenen Hubei ve yakın illerde yaşıyor.)

Araştırmalara göre, Çin’in merkezindeki kamyonculuk faaliyetleri yalnızca %20-40 civarında faaliyet gösteriyor ve kritik koşullar Zhejiang Eyaleti, özellikle de Ningbo ile karşı karşıya. Bu bölge neredeyse tamamen kapalıdır ve kamyonlarının yalnızca %10-20’si kullanımdadır.

Hassas olan tıbbi cihaz, askili kamyon ile taşınarak hasarsız ulaştırma ile güveninizi kazanmaktadır.

Nakliye Neden İşletmenizin En Önemli Bileşenlerinden Biridir?

Bir işletmenin birçok unsuru, bir şirketin başarısı için gerekli görülmelidir; Hızla gelişen küreselleşmiş bir ekonomi ile tüketiciler, alışverişlerinin giderek artan bir yüzdesini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. E-ticaret aktivitesindeki bu artış, gönderimi her zamankinden daha önemli hale getirdi. Nakliye departmanlarını görmezden gelmeyi seçen şirketler büyük bir hata yapıyor. Gönderimin işletmenizin en önemli bileşenlerinden biri olmasının birçok nedeni vardır.

Askılı tır ile taşımada dikkat edilecek hususlardan birisi, tırın kapağı ve metal askılardır.

Nakliye, ürünlerinizin son kalitesini etkiler: Kötü nakliye uygulamaları, müşterinin şirketiniz hakkındaki izlenimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bir ürün zamanında sevk edilmediğinde, hasarlı olarak ulaştığında veya daha kötüsü, yanlış ürün gönderildiğinde, alışveriş deneyiminin kalitesi önemli ölçüde azalır.

Gönderim süreciniz para kazanıp kazanmayacağınızı belirler:  Müşteriniz kırık bir ürün alırsa, masrafları size ait olmak üzere size geri dönecek ve hasarlı ürünleri değiştirmeniz veya müşteriye parasını iade etmeniz beklenecektir. Hasarlı mal miktarını azaltmanın birkaç yolu vardır.

Taşımacılık işlemleri sırasında kimi zaman strese girilmektedir.

Uygun gönderi araçlarını kullanmak zaman kazandırır: Sevk edilecek öğeleri hazırlamak zaman alıcı olabilir, yani verimli ve hızlı süreçler oluşturmak gerekli olacaktır. Streç sargıya yatırım yapmak, hazırlık süresini önemli ölçüde azaltabilir. Ek olarak, streç bir ambalaj, paketlerin sıkı ve güvenli bir şekilde sarılmasını sağlayacaktır.

Yeni küresel ekonomik devrim, işletmelerin müşterileriyle etkileşim kurma şeklini tamamen değiştirdi. Giderek daha fazla sayıda tüketicinin çevrimiçi ürün siparişi vermesiyle birlikte, ucuz ve kaliteli nakliye seçenekleri sunma yeteneği, işletmenizin kârlı kalmasını sağlamada çok önemli olacaktır.

Ağırlığı fazla olan ve taşıma açısından imkânsız görünen eşyalarınızı liftli kamyon ile rahatça taşımanız mümkündür.

Karayolu Yük Taşımacılığı Türleri Nelerdir?

Karayolu yük taşımacılığında, taşınacak yükün türüne bağlı olarak bir dizi değişken devreye girer. Farklı türdeki malların belirlenmesi, yüklenmesi ve boşaltılması ve kamyonda istiflenmesi için farklı bakım türleri gerekir.

 • Karayolu ile dökme yük taşımacılığı: Dökme yük, büyük miktarlarda, ambalajsız veya ambalajsız olarak taşınan yüktür ve burada, nakliye araçlarının kendisi konteyner görevi görür. Hem katı hem de sıvı dökme yük, kargo kaybını azaltmak için özellikle dikkatli istiflemeyi gerektirir.
 • Ağır yük taşımacılığı: Gönderilecek ağır bir yükünüz varsa, nakliyesi için vinçler veya kaldırma platformları gibi ekipmanlar gerekebilir. Beyaz Nakliyat, makine, sanayi ve inşaat malzemeleri dâhil olmak üzere ağır yüklerin karayolu taşımacılığında deneyimlidir.
 • Kuru mal karayolu taşımacılığı: Kuru veya genel karayolu taşımacılığından bahsettiğimizde, özel taşıma ekipmanı veya koşulları gerektirmeyen malları kastediyoruz. Bu, karayolu ile taşınan malların çoğunu kapsar. Bu tür kargolar paketler halinde veya paletler üzerinde taşınır.
Taşımada tıbbi cihazların zarar görmemesi çok önemlidir.

Tedarik Zincirlerinde Lojistiğin Bu Kadar Önemli Olmasının Nedenleri

Tedarik zinciri yönetiminde bir lojistik planına sahip olmak, bir işletme olarak başarınız ve müşteri memnuniyetiniz için son derece önemlidir. Otomasyon, teslimat süresi ve koordinasyonu içeren etkili bir lojistik plan oluşturmanın birçok faktörü vardır. Ancak, işiniz başarılı olsa bile her zaman iyileştirme için yer vardır. İşiniz büyüdükçe, başarılı olabilmek için lojistik planlama süreçlerini kolaylaştırmanın yollarını bulmanız gerekir. İşte lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin önemini gösteren ve ihtiyacınız olan yardımı nereden alabileceğiniz bazı ipuçları:

Kolayca kırılan eşyalar liftli araç ile taşınmalıdır.

Lojistik Stratejiler Olumlu İş Sonuçları Yaratır

Deneyimli bir üçüncü taraf lojistik ortağı, işletmenizin arka ucunun zahmetsiz görünmesini sağlayabilir. Masaya verimli, net ve ölçülebilir iyi lojistik stratejiler getirecekler. Nakliye operasyonlarının, köklerin ve ürün konumlarının karmaşaya dönüşmesi kolaydır, bu nedenle güçlü bir lojistik planına sahip olmak bu alanlarda sorunların olmasını önleyebilir. Lojistik stratejiniz, hedeflerinizi ve politikalarınızı nakliye ve dağıtım ortaklarınızla koordine edecek şekilde tasarlanmalıdır. Müşterilerinizin etkilenmesini önlemek için tedarik zincirinizdeki değişikliklere uyarlanabilir olmalıdır. İyi bir lojistik stratejisi, olumlu iş sonuçları sağlamak için aşağıdakileri içermelidir:

 • Kuruluşunuzdaki doğru kişilerin tedarik zincirindeki değişikliklerden haberdar olmasını sağlayın
 • Doğru sayıda depoyu veya dağıtım merkezini dâhil edin
 • Ürünlerin her bir depodan veya dağıtım merkezinden ayrılma sıklığını ölçün
 • Lojistik ortaklıkların siz ve müşterileriniz için işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için düzenli incelemeler
 • Optimizasyon için düzenli strateji revizyonları
Liftli araçlara eşyalar, aracın arka taraftan bulunan lift (asansör) yardımı ile yüklenmektedir.

Lojistik, İşletmelerin Değer Yaratmasına Yardımcı Olur

Temel lojistik stratejiler, işletmeniz için olumlu sonuçlar sağlamaktan daha fazlasını yapar. Bu stratejiler ayrıca müşterileriniz için değer yaratır. Ürünlerinizi müşterilerinizin kullanımına ne kadar iyi ulaştırırsanız, malınızı o kadar değerli hale getirebilirsiniz. Talebin artması, küresel ölçekte kullanılabilir hale geldiklerinde belirli öğelerin değerini de artırır. Sorunlar müşterilerinizi olumsuz etkilediğinde stratejinizi gözden geçirdiğinizden emin olun. Dağıtım veya nakliye tarafındaki sorunlarla ilgilenerek onlara değer katabilirsiniz. Deponun aşırı yüklenmesi gibi sorunlar belirli müşterileri sürekli olarak etkiliyorsa, daha iyi hizmet sunmak ve bu sorunu çözmek için ayarlama yapabilirsiniz.

Liftli araç ile taşımacılığı tercih ettiğinizde herhangi bir ekstra vinç ücreti ödemek zorunda değilsiniz.

Lojistik, Etkili Maliyet Muhasebesi için Giderleri Azaltır

Tedarik zinciri yönetimindeki bir diğer büyük zorluk da işletme maliyetleridir. Maliyet muhasebesi prosedürlerinizde bunları yönetmek zor olabilir, ancak iyi bir lojistik programla bu maliyetleri koruyabilir ve iklim kontrolü, depolama ve nakliye gibi alanlarda masrafları azaltabilirsiniz. İyi bir lojistik stratejisi, daha büyük masrafları tamamen ortadan kaldırabilir, böylece bankaya daha fazlasını götürebilirsiniz.

Liftli araç ile taşımacılığı tercih ettiğinizde Beyaz Nakliyat ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Lojistik, Depo Yönetimini İyileştiriyor

Lojistiğinizi ne kadar etkin bir şekilde yönetirseniz, depo yönetiminiz de o kadar iyi olacaktır. Depo operasyonlarınız büyük ölçüde malların türüne bağlıdır. Gıda gibi çabuk bozulan malları dağıtırsanız, lojistik stratejiniz mal israfını en aza indiren bir depo envanter planı geliştirmelidir. Üçüncü taraf bir lojistik sağlayıcısıyla çalışarak, işletmenizdeki öncelikleri ve zayıf noktaları tam olarak görebilecek ve böylece etkili çözümler yaratabileceksiniz.

Beyaz Nakliyat, şehirlerarası liftli taşıma hizmetini sunmaktadır.

Lojistik Stratejiler Müşteri Bağlılığını Güçlendiriyor

İşletmeniz, sağlam pazarlama stratejiniz aracılığıyla yeni müşterileri şimdiden çekebilir; ancak, müşterilerinizin sadakatini güçlendirmek için lojistik stratejinizi artırmak önemlidir. Yeni potansiyel müşteriler yaratır ancak onları sürekli müşteri haline getiremezseniz, işiniz planladığınız gibi büyümeyecektir. Siparişlerinizi sürekli olarak zamanında aldığınızdan ve müşteri sorunlarını hızlı bir şekilde çözdüğünüzden emin olmanız gerekir. Müşteri tabanınızı korumak ve istikrarlı bir gelir akışına sahip olmak için kendinizi güvenilir bir şirket haline getirmelisiniz. Sağlam bir lojistik stratejisi, tedarik zincirinizde müşterileriniz için yeterince güvenilir olmayan alanları onarabilmenizi garanti eder.

Liftli araç kiralamak istediğinizde eşyalarınız güvende olmaktadır.

Lojistik Planlar, Ürünleri Zamanında Teslim Etmenize Yardımcı Olur

Geç teslimatların müşteri kaybına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Amazon gibi şirketler, aynı gün kargo hizmeti sunarak ve ürünlerini müşterilerine zamanında veya daha önce ulaştırarak başarılı oluyor. Müşterilerin siparişlerinin gelişine hazırlanabilmesi için izleme bilgileri sağlarlar ve bu özellik beklentilerini ölçmelerine yardımcı olur. Üçüncü taraf bir lojistik sağlayıcıyla çalışarak, rekabet edebilir durumda kalabilir ve müşteri beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Zamanında teslimat, birincil hedeflerinizden biri olmalıdır. Ürünlerinizin müşterilerinize zamanında ulaşmasını sağlamak, teslimat süresi yönetimi, envanter yönetimi ve tedarikçi yönetimi gibi çeşitli faktörlerden etkilenir.

Ağır ve denge gerektiren eşyalar genellikle liftli araçlar ile taşınmaktadır.

Yük Taşıyıcılarının Yaptığı 9 Yaygın Hata

Kaçırılan alımlardan kötü paketlemeye kadar, yük taşımacılığı alanında işlerin ters gidebileceği birçok yol vardır.

 • Kötü Ambalaj: Mallarınızın nakliye sırasında nasıl kullanıldığını kontrol edemeyebilirsiniz, ancak elinizden çıkmadan önce ne kadar iyi korunduklarını kesinlikle kontrol edebilirsiniz. Gönderiniz yalnızca paketlediğiniz ortam kadar güvenlidir ve ürünlerinizi kötü bir şekilde paketlemek, ancak sizi hasarlı navlunla bırakacağı garanti edilir. Şirketinizin yük paketleme yönergelerine uyarak, gönderdiğiniz ürünler için her zaman boyutlarına, ağırlıklarına, şekillerine, kırılganlıklarına ve değerlerine göre uygun malzemeleri kullanın.
 • Hava Durumunu Unutmak: Yükünüzü mükemmel bir şekilde paketleyebilirsiniz ve yine de onu unsurlardan korumazsanız, tüm sıkı çalışmanız boşa gider. İyi kapatılmış yükleme rampaları olmayan göndericiler, ürünlerinize ve iklime bağlı olarak rüzgar, yağmur, kar, hatta ısı ve güneşten zarar gören mallara karşı hassastır. Paketleme ve yükleme alanınızı korumalı tutun ve paketlenmiş gönderinizi, unsurlara mümkün olduğunca fazla maruz kalmayacak şekilde kapatın.
Beyaz Nakliyat, liftli araç kiralama hizmeti sunmaktadır.
 • Hasar İncelememesi: Önceki sorunların diğer tarafında, alınan navlun hasar olup olmadığını kontrol etmemek, özellikle gönderi daha sonra başka bir müşteriye gidiyorsa, masraflı değişimler için sizi kancada bırakabilir. Ayrıca, hasarlı navlun için denetim yapmadan imzalama ve kabul etme, hasar tespit edildiğinde sigorta talebinde bulunma şansınızın çok daha düşük olduğu anlamına gelir.
 • Navlun Yanlış Sınıflandırılması: Gökyüzündeki yıldızlar kadar görünüşte çok sayıda sınıflandırma koduyla, zaman zaman onları karıştırdığı için affedilebilir. Bununla birlikte, yanlış kod kullanmak, yanlış teklifler, artan nakliye maliyetleri, yeniden sınıflandırma ücretleri ve hatta hatalı kullanılan malların neden olduğu hasarlı gönderiler dâhil olmak üzere bir dizi soruna yol açar. Kodlarınızı bilmek, hem gönderinizi hem de cüzdanınızı korumak için uzun bir yol kat edecektir.
Beyaz Nakliyat, liftli araçlarının düzenli olarak bakım ve onarımını yapmaktadır.
 • Sigortayı Devretmek: Gereksiz bir maliyet gibi gelebilir, ancak bize güvenin: sigorta kritiktir. Eşyalarınız bir kamyondan veya terminalden çalınırsa veya bir trafik kazası veya doğal afette hasar görürse, tüm gönderinizi değiştirmek için olası bir felakete karşı sigortalamaktan çok daha fazla para harcarsınız.
 • Bir Teslimat Planını Teslimat “Garantisi” ile Yanlış Yapmak: Gönderi teklifiniz planlanmış bir teslimat tarihini açıkça “garantili” olarak belirtmeden listeliyorsa, tam zamanında ulaşacağını varsayarak hata yapmayın. Nakliye programları tahminidir ve her zaman değişebilir.
 • Bir Navlun Talebinin Geciktirilmesi: Kayıp veya hasarın meydana geldiği talihsiz olayda, bu mallar için ne kadar hızlı ve doğru bir talepte bulunmanız, kayıplarınızı telafi etme yeteneğinizi artıracak veya ortadan kaldıracaktır. Bir sorun olduğunu anladığınız anda dosyaladığınızdan emin olun. Ayrıca büyük bir hata: hasarlı yükünüzün fotoğrafını çekmemek. Fotoğrafik kanıtlar, iddianızı haklı çıkarmak açısından kritik olabilir.
Doğru firma ile liftli araç hizmetinden yararlanabilirsiniz.
 • Yükünüzün Boyutunu ve Ağırlığını Tahmin Etme: İster müşteriler tarafından sağlanan bilgileri kullanıyor olun, ister sadece gözünüzün keskin olduğunu düşünüyor olun, aslında navlununuzu ölçmemek, yanlış sınıflandırmaya ve daha yüksek maliyetlere tek yönlü bir bilettir. Bu, büyük ölçüde önlenebilir bir nakliye hatasıdır. Başlangıçta zor verileri toplamak için biraz zaman ayırmak, uzun vadede sizi üzmekten kurtaracaktır.
 • Paletsiz Nakliye: Yükünüzü paletlere bağlamayı atlarsanız, eşyalarınızın kamyonun veya kamyonetin arkasında serbest ve serbest bir şekilde uçma riskini (çok yüksek) çalıştırırsınız. Gönderecek yalnızca birkaç öğeniz olsa da, bunları paletlemek, kayıp veya hasarı önlemenin çok basit bir yoludur.
Liftli araç ile taşımacılık hizmetinde çalışma esnasında yaşanacak aksiliklerin önüne geçebilirsiniz.

Yük Taşımacılığının Temelleri

Şirketiniz için yeni bir nakliye şirketi bulmaktan sorumluysanız ve lojistikte yeniyseniz, muhtemelen birçok sorunuz vardır. Yük taşımacılığının temellerine aşina olduğunuzda, fiyat teklifleri ve sözleşmelerde gezinirken çok daha rahat hissedeceksiniz.

İlk bakışta nakliye süreci basit görünüyor. Birkaç nakliye şirketi ararsınız, fiyatları karşılaştırırsınız, en iyi fiyatı seçersiniz ve eşyalarınızı alması için birini işe alırsınız, değil mi? Pekâlâ, bu şekilde yapabilirsiniz, ancak en iyi fiyatı ve şartları elde etmek istiyorsanız seçim süreci biraz daha fazla özen gerektirir.

Beyaz Nakliyat, fuarlara taşınabilecek malzemelerinizi ve kurulum için gereken stantlarınızı fuar alanına ulaştırmak için hizmet vermektedir.

Fiyat teklifi istemeden önce bilmeniz gerekenler:

 • Ne tür bir gönderiniz var
 • Gönderinizin ağırlık sınıfı
 • Yükünüzün nasıl paketlenmesi gerekiyor
 • Bütçeniz, ödeme şekliniz ve şirket ödeme koşulları
 • Gönderi tam olarak nereden alınacak ve bırakılacak
 • Herhangi bir özel ekipman veya hizmete ihtiyacınız varsa; yani asansör kapısı

Bu, bilinmesi gerekenlerin kapsamlı bir listesi olmasa da, başlamanız için iyi bir kısa liste. Taşıyıcılardan alışveriş yaparken, toplu indirimler, promosyonlar ve erken fiyat indirimleri hakkında soru sormak da her zaman iyidir.

Stresli olabilecek fuar zamanlarında, taşımacılık yönünden sorun yaşamamak oldukça önemlidir.

Yaygın Gönderi Türleri

Bir navlun fiyatı teklifinde bulunmanın ilk adımı, gönderinizin boyutunu ve ağırlığını bilmek ve ne tür bir taşıyıcıya ihtiyacınız olduğunu belirlemektir. LTL (yükten az veya kamyon yükünden az) ve TL (tam kamyon yükü) gönderileri en yaygın seçeneklerdir. İşte her ikisinin de temelleri:

Tipik olarak, bir LTL gönderisi:

 • Kızaklar veya paletler üzerinde sevk edilir; genellikle 5 veya daha az
 • Diğer nakliyecilerden gelen malların bulunduğu bir kamyona gider ve birden fazla durak veya transfer yapar
 • Kalkıştan varış noktasına gitmek TL gönderisine göre daha uzun sürer
Beyaz Nakliyat, fuar taşıma alanında güvenilir hizmet sunmaktadır.

Bunun aksine, TL sevkiyatlarında:

 • Navlun bir yarı römorkun tamamını alabilir
 • Ürünler doğrudan başlangıçtan varış noktasına gider
 • Kamyon yolda durmuyor veya transfer yapmıyor
 • Daha az hasar riski vardır, bu da TL’yi yüksek riskli veya hassas gönderiler için ideal kılar
Beyaz Nakliyat, tecrübeli kadrosuyla alınması gereken tüm önlemleri almaktadır.

Sevkiyatları Paketleme

Ne tür bir gönderiniz olduğunu belirledikten sonra, gönderinizi kimin paketleyeceğini bulmanız gerekir. Üç seçeneğiniz var:

 • Seçenek 1: Şirketiniz yükünüzü deponuzda veya teslim alma konumunda paketleyebilir. Bu genellikle en uygun maliyetli seçenektir. Bu rotaya giderseniz, operatörünüzün gereksinimlerinin ne olduğunu bildiğinizden emin olun. Taşıyıcılar, doğru şekilde paketlenmemiş gönderileri reddedebilir ve yanlış paketleme, öğelerin nakliye sırasında hasar görmesine neden olabilir.
 • Seçenek 2: Üçüncü taraf bir sipariş karşılama şirketi, gönderinizi sizin için paketleyebilir. Bu seçenek daha kullanışlıdır ve yanlış paketleme riskinin çoğunu ortadan kaldırsa da, yüksek bir ücrete tabi olabilir.
 • Seçenek 3: Taşıyıcınız yükünüzü paketleyebilir (paketleme, sundukları bir hizmetse). Bu en güvenli ve en kolay bahis olabilir, ancak aynı zamanda oldukça pahalı da olabilir. Bununla birlikte, kırılgan, yüksek değerli gönderiler için maliyet buna değer olabilir. Taşıyıcılara herhangi bir garanti sunup sunmadıklarını sorduğunuzdan emin olun.
Beyaz Nakliyat, asansörlü araçları ile taşımacılığı kolaylaştırmaktadır.

Faturayı Kim Öder ve Ne Zaman Ödenir?

Yine, genellikle üç seçeneğiniz vardır ve bu, neyi, kime ve niçin gönderdiğinize bağlıdır:

 • Seçenek 1: Şirketiniz, navlun gönderildikten sonra faturayı öder.
 • Seçenek 2: Alıcı taraf, gönderiyi aldığında faturayı öder.
 • Seçenek 3: Üçüncü bir taraf, faturayı süreç içinde kararlaştırılan bir zamanda öder.

Yük nakliyesini kimin ödediğini ve faturanın ne zaman ödeneceğini etkileyebilecek birçok farklı iş düzenlemesi ve sözleşme hükümleri vardır. Şirketinizin ödeme politikalarını ve siz (gönderici) ile siparişinizi alan kişi arasındaki ilişkiyi tam olarak anladığınızdan emin olun. Ardından, taşıyıcı sözleşmenizde belirtilen tüm ödeme koşullarının uyumlu olduğunu doğrulayın.

Karayolu taşımacılığı, klasik bir yük taşıma yöntemidir.

Hasarlı Yük Potansiyeli Nasıl Azaltılır?

Hasarlı yükü azaltmak için stratejiler uygulamak, genel nakliye maliyetlerinizi azaltmanın önemli bir yoludur. Göndericilerin çoğu, hasarlı yükün toplam nakliye maliyetleri üzerinde ne kadar etkili olduğunu yeterince anlayamamaktadır. Mallarınızın zarar görebileceği her cadde üzerinde kontrolünüz olmasa da, ürünlerinizin nakliye sırasında hasar görme olasılığını azaltmak için uygulayabileceğiniz bazı stratejiler vardır.

Birçok gönderici, hasarlı navlun olacağını anlar ve bu kayıpları iş yapma maliyetlerine dâhil eder. Navlun hasarının bazı yönlerinin büyük ölçüde kontrolünüz dışında olduğu doğru olsa da, navlun hasarını azaltmak için atabileceğiniz önemli adımlar vardır. Buna rağmen, birçok gönderici bu adımları atmakta başarısız oluyor. Bunun nedeni, navlun hasarının işlerini etkileyebilecek önemli yolları fark edememeleridir.

Karayolu taşımacılığının avantajları arasında kısa ve orta mesafelerde hızı, esnekliği ve kapıdan kapıya hizmet yer alır.

Navlun hasarınızı azaltmak için adımlar atmanın ilk ve en belirgin faydası parasaldır. Önlem alırsanız hasarlı malları değiştirmek için daha az para harcarsınız. Hasarlı navlunu azaltmanızın ikinci bir nedeni müşteri memnuniyetini artırmaktır. Nakliye sırasında hasar gören ürünlerin değiştirilmesi gerekecek, bu da müşterileriniz için hizmette kesintilere yol açabilir ve sonuç olarak müşteri memnuniyeti seviyelerinin düşmesine neden olabilir.

Bu olumsuz sonuçlardan kaçınmanın en kolay yolu, ilk etapta yükünüzü korumak için stratejiler uygulamaktır. Sağlayacağımız önerilerin çoğu, gönderilerinizin her biri için her zaman yerinde olması gereken en iyi nakliye uygulamalarıdır. Birçok gönderici, navlun hasarının meydana geldiğini fark etse de, navlun hasar oranlarını nasıl etkili bir şekilde azaltabileceklerini görmüyorlar. Ancak gördükleri şey, iş kaybı, nakliye ile ilişkili daha yüksek kayıp oranları ve navlun hasarının bir sonucu olarak azalan müşteri memnuniyetini içeren hasarlı navlun sonucudur. Bu sonuçlardan kaçınmak, navlun kaybını azaltmak, verimliliği artırmak ve karınızı en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir.

Karayolu taşımacılığının lojistiğini başlatmak uzun sürmez.

Doğru Şekilde Paketleyin

Yüksek oranlarda navlun hasarı yaşıyorsanız veya sadece navlun hasarı vakalarını azaltmak için yollar keşfetmek istiyorsanız, çabalarınızı gönderilerinizi nasıl paketlediğinize odaklamak isteyeceksiniz. Sevkiyat ambalajı, nakliye hasarında önemli bir faktördür. Kötü paketlenmiş gönderilerin, gönderim yönteminden bağımsız olarak, varış noktasına nakil sırasında hasar görme olasılığı çok daha yüksektir.

Paketlerin kötü paketlenmesinin birçok nedeni vardır. Çoğu gönderici, kâğıt üzerinde en uygun maliyetli gibi görünen paketleme seçeneklerini seçer, ancak bu paketleme seçeneklerinin nakliye sırasında mallarınızın güvenliğine nasıl dönüştüğünü gerçekten düşünmeden. Diğerleri, mallarını belirli nakliye yöntemine uygun şekilde doğru şekilde paketleyemeyebilir. Nedeni ne olursa olsun, kötü paketleme hasarlı yük üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilen, ancak yine de göndericinin kontrolünde kalan bir alandır. Bu nedenle, ambalajınızı iyileştirmek, navlun hasarı nedeniyle mal kaybınızı azaltmanın önemli bir yoludur.

Kötü nakliye uygulamaları, müşterinin şirketiniz hakkındaki izlenimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Ambalajınıza Yatırım Yapın

Ambalaj malzemelerini fazladan bir maliyet olarak düşünebilirsiniz. Bu gerçeklerden daha fazla olamaz. Gerçek şu ki, paketleme malzemeleri, mallarınızı nakliye sırasında hasara karşı korumak ve korumak için kritik bir faktördür. Ambalaj malzemelerini ek bir maliyet olarak görmek yerine, bunları ürünlerinizin güvenliğine bir yatırım olarak düşünün. Yalnızca yeni olan ambalaj malzemelerini kullanmak isteyeceksiniz. Ambalaj malzemelerini bir kereden fazla kullanmak maliyet tasarrufu gibi görünse de, bu malzemenin kendisini zayıflatır ve ambalaj malzemelerinizin başarısız olma olasılığını artırır. Ürünleri sevkiyat için hazırlarken malzemelerinizin gözle görülür şekilde hasar görmediğinden de emin olmalısınız. Hasarlı paletler, yapıştırıcılar, karton veya tutma kayışları daha yüksek bir arıza oranına sahiptir, bu nedenle bunlardan kaçınmak en önemli öncelik olmalıdır.

Müşteriniz kırık bir ürün alırsa, masrafları size ait olmak üzere size geri dönecek ve hasarlı ürünleri değiştirmeniz veya müşteriye parasını iade etmeniz beklenecektir.

Yeni ve hasarsız ambalaj malzemelerini kullanmaya odaklanmak isterken, daha yüksek kaliteli ambalaj malzemelerine de yatırım yapmak isteyeceksiniz. Bu, paketleme ve yapıştırıcıları içerebilir. Sevkiyat ihtiyaçları için özel olarak üretilmiş yüksek kaliteli ürünler, ürünlerinizi varış yerlerine getirme ile ilgili zorlu yolculuğa dayanabilir. Sıradan paketleme bandınız için endüstriyel mukavemetli yapıştırıcıların değiştirilmesi gibi basit ayarlamalar bile, ürünlerinizi hedeflerine sağlam bir şekilde ulaştırma söz konusu olduğunda bir dünya fark yaratabilir.

Sevk edilecek öğeleri hazırlamak zaman alıcı olabilir, yani verimli ve hızlı süreçler oluşturmak gerekli olacaktır.

Üçüncü Taraf Lojistik Sağlayıcınızla Çalışın

Hasarlı yük potansiyelini azaltmanın en kolay yollarından biri, üçüncü taraf lojistik sağlayıcınızla yakın çalışmaktır. Sağlayıcınız, belirli ürünleriniz için uygun olan nakliye yöntemleri hakkında bilgi sağlayabilecek ve herhangi bir hasarı önlemek için ürünlerinizi paketlemenin ve taşımanın en iyi yollarını anlayacaktır. Nakliye hasarını azaltmak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olmak için uygulamanız gereken çok sayıda en iyi uygulama vardır. Üçüncü taraf lojistik sağlayıcıları bu konuda konu uzmanlarıdır ve nakliye ihtiyaçlarınız için tüm ilgili en iyi uygulamaları takip ettiğinizden ve uyguladığınızdan emin olmak için kullanılmalıdır.

Yük hasarı genellikle iş yapmanın bir maliyeti olarak düşünülse de, en iyi nakliye uygulamalarının uygulanması, çoğu göndericinin hasarlı navlunu ölçülebilir şekilde azaltmasının bir yoludur. Hasarlı yükün etkisi sadece parasal değildir. Aksine, hasarlı navlun, itibarın zedelenmesine, müşteri memnuniyetinin düşmesine ve müşterileriniz için hizmet kesintisine neden olabilir. Bu olumsuz sonuçlardan kaçınmak, sürekli karlılığı sağlamak için çok önemlidir.

Karayolu yük taşımacılığında, taşınacak yükün türüne bağlı olarak bir dizi değişken devreye girer.

Kör Nakliye Nedir?

Bazen insanları karanlıkta tutmak yardımcı olur. Birçok işletme, tedarikçilerin kimliğini gizli tutmaya güvenerek hem müşterilerin hem de rakiplerin işi aşmamasını ve doğrudan tedarikçiye gitmesini sağlar. Neyse ki, işletmelerin tam olarak bunu yapmasına olanak tanıyan bir nakliye yöntemi var. Buna kör nakliye deniyor ve sayısız şirket, işlerinin finansal olarak güvenli kalmasını sağlamak için bu yöntemden yararlandı.

Hemen hemen tüm durumlarda, distribütörlerin talebi üzerine kör sevkiyatlar yapılır.  Tedarikçilerinin anonimliğini koruma adımını atmayan işletmeler, alıcı-satıcı denkleminin dışına çıkma riskini taşır. Tabii ki, bu tüm şirketler için geçerli değildir. Bazıları, tedarikçilerinin kimliğini gizli tutma konusunda endişelenmek zorunda değildir, çünkü alaka düzeyini sağlayan başka avantajlara sahiptirler. Bununla birlikte, müşterilerin başka bir yerde bulamayacakları belirli malları sağlama yeteneğiniz nedeniyle işlerin ilgisini çeken bir şirketseniz, bu avantajı korumak sizin yararınıza olacaktır.

Farklı türdeki malların belirlenmesi, yüklenmesi ve boşaltılması ve kamyonda istiflenmesi için farklı bakım türleri gerekir.

Kör Taşımanın Faydaları

Bazı işletmeler için kör nakliye paha biçilemez. Bir şirketin tedarik zincirini sürdürme yeteneğine, bu bilgiyi rakiplerine açıklamadan bir fiyat koymak imkânsızdır. Her şeyden çok, kör nakliye bir tedarik zinciri yönetimi tekniğidir.

Gönderilecek ağır bir yükünüz varsa, nakliyesi için vinçler veya kaldırma platformları gibi ekipmanlar gerekebilir.

Yönetim Tekniği

Çoğu durumda, gizli nakliye, drop shipping sürecinde ayrılmaz bir araç olarak kullanılır.

 • Birçok işletmenin ürünlerini ellerinde bulundurdukları bir deposu yoktur. Bunun yerine, müşteri ve tedarikçi arasında bir aracı görevi görürler. Birçok çevrimiçi işletme bu tekniği kullanır, ancak fiziksel bir konumdan faaliyet gösteren şirketler için de oldukça yaygındır.
 • İşletmeler, tedarik zinciri üzerinde sıkı kontrol sağlayarak, geleceklerini güvende tutabilir ve alakasız olma riskiyle karşı karşıya kalmazlar.
Tedarik zinciri yönetiminde bir lojistik planına sahip olmak, bir işletme olarak başarınız ve müşteri memnuniyetiniz için son derece önemlidir.

Rekabet Avantajını Koruyun

Şirketler her zaman rakiplerinin ne yaptığını anlamaya çalışıyor. Diğer işletmelerin ne yaptığını ve bilgilerinin nereden geldiğini anlamaya çalışmak üzerine kurulu bir ekonomi var. Bunun nedeni bilginin kral olmasıdır. Klişe gibi geliyor ama gerçeklerden daha ötesi olamaz.

Belirli bir ürün için en iyi malzemeyi nereden alacağını bilen bir şirketseniz, tüm rakip şirketleriniz aynı malın peşinde olacaktır. İşletmenizin ayakta kalmasını istiyorsanız, bu avantajı korumak hayati ve önemlidir. Bu avantajı korumak için adımlar atmak neredeyse her zaman kör nakliyeyi içerir.

Temel lojistik stratejiler, işletmeniz için olumlu sonuçlar sağlamaktan daha fazlasını yapar.

Tedarikçinizi Koruyun

Bazı durumlarda tedarikçiler bilgilerinin başkalarına verilmesini istemezler. Bunun birçok nedeni olabilir. Bazen şirketler ve tedarikçiler, tedarikçinin kimliği meraklı gözlerle ifşa edilirse tehlikeye girecek münhasırlık anlaşmaları yapar. Nakliye perdesi bunu bir olasılık olarak ortadan kaldırır.

Ürünlerinizi müşterilerinizin kullanımına ne kadar iyi ulaştırırsanız, malınızı o kadar değerli hale getirebilirsiniz.

Rakipler Tedarikçinizi Nasıl Bulur?

Bir şirketseniz, rakiplerinizi takip etmeniz muhtemeldir. Rakiplerinizin sizi takip ettiğini söylemek de güvenlidir. Bunu yapmanın nedenleri çoktur.

 • Bir işletme, rakibinin yaptığı bir şeyin müşterileri çekmek olduğunu görürse, aynı taktiği benimseyecekleri neredeyse kesindir.
 • Şirketlerin pazar trendlerini yakından takip etmesi önemlidir. Yapmazlarsa, alakasız olma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Bazı şirketler, rakiplerini yasal olarak gözetleme konusunda harikadır ve bunun yapılabileceği bazı basit yollar vardır. Bu gönderi, rekabetçi casusluk için bir rehber sunmayı amaçlamaz, ancak kendi şirketinizi daha iyi koruyabilmeniz için işletmelerin bu işlemleri yürüttüğü basit yolların farkında olmak önemlidir. Kör nakliye, bu koruma stratejisinde ayrılmaz bir rol oynar.

Lojistiğinizi ne kadar etkin bir şekilde yönetirseniz, depo yönetiminiz de o kadar iyi olacaktır.

Parsiyel Yük Taşımacılığının Faydaları

Düzenli olarak ülke çapında toplu olarak gönderim yapmanız gerektiğinde ve çok fazla para harcamak istemiyorsanız, navlun nakliyesi neredeyse her zaman en iyi seçeneğinizdir. Taşıyıcılar arasındaki rekabet, fiyatları düşük ve rekabetçi tutar ve gönderilerinin teslim şeklini özelleştirmesi gereken kişiler için sayısız fırsat sunar.

Gelişmiş teknoloji, insanların paketlerinin ne zaman teslim edileceğini tahmin etmesine yardımcı olabilir, lojistik uzmanları otoyollarda güvenli ve verimli bir şekilde gezinilmesini sağlar ve zamana göre test edilmiş paketleme teknikleri, nakliye sırasında gönderilerin önemli bir şekilde zarar görmemesini sağlar. Sektörün taşıyıcı tarafındaki tüm bu gelişmelerle birlikte nakliyecilere daha az sorumluluk düşüyor. Bununla birlikte, göndericilerin hala anlamaları beklenen bir şey, kendi özel yükleri için en iyi seçimi yapabilmeleri için ellerinde bulunan farklı nakliye seçenekleridir. 

Navlun göndermek istediğinizde, bazen kısmi navlun sevkiyatının teklif edildiğini görmek alışılmadık bir durumdur. Bunun nedeni, çok fazla insanın talep etmemesi, kısmen bilgisizlikten ve kısmen de LTL ve TL’nin gönderilerin teslim edilmesinin birincil yolu olmasıdır. Bununla birlikte, gönderinizin boyutlarını doğru bir şekilde kaydettiyseniz ve PTL’nin uygun bir seçenek olabileceğini fark ettiyseniz, bu nakliye yönteminin birçok faydası vardır.

Daha Hızlı Teslimat Süreleri:  PTL’yi göndermeye karar verdiğinizde, gönderiniz tek bir kamyona yerleştirilir ve varış noktasına ulaşıncaya kadar dokunulmaz. Bu, PTL ve LTL nakliyesi arasındaki temel farklardan biridir. Yükü LTL kullanarak gönderiyorsanız, genellikle varış noktasına giderken kamyondan kamyona taşınır.

Daha hızlı nakliye süreleri, PTL’nin TL’ye benzemesinin yollarından biridir. Hızlı teslimat arayan işletme sahipleri için, genellikle üç teslimat seçeneğinden ikinci en hızlısıdır. Sevkiyatlar daha az duraktan geçtiği için, PTL teslimatları zamanında teslimatların yüzdesinde bir artış görüyor.

Daha Az Kullanım: Sadece hedefine farklı bir durumda ulaştığını bulmak için bir şey göndermeye çalışan herkes için PTL, müşterilere daha az işlem yapma avantajı sunar. Genel olarak, bir PTL gönderisine dokunulduğu zaman, başlangıç ​​noktasından alındığı ve varış noktasında kamyondan kaldırıldığı zamandır. Bunun nedeni, her zaman bir kamyonda kalmasıdır.

Depo operasyonlarınız büyük ölçüde malların türüne bağlıdır.

Kısmi Yük Taşımacılığını Ne Zaman Düşünmelisiniz?

Kısmi bir nakliye seçeneğini tercih etmeniz gerekip gerekmediğini anlamanın yolu, göndermeye çalıştığınız malları dikkate almaktır. Çoğu zaman, gönderi ya LTL ile bir PTL sevkiyatı arasında ya da bir TL ve bir PTL arasında düşebilir gibi görünebilir, ancak son kararı vermek genellikle yükünüzün özel ihtiyaçlarına geri dönecektir.

 • Dikkate almanız gereken ilk şey boyuttur. Gönderinizin ağırlığı daha az olacaksa LTL için düşünülmeli, daha ağırsa tek seçeneğiniz TL’dir.
 • PTL gönderilerinin uygun olup olmadığını belirlemenin bir başka yolu da yükünüz tarafından kullanılan palet sayısıdır. En az beş palete ihtiyaç duyulması halinde, PTL sevkiyatına adaydır.
 • Gönderiniz büyükse ancak ağırlığı fazla değilse PTL gönderilmelidir. Bunun gibi yükler düşük yoğunluklu olarak kabul edilir ve boyutları nedeniyle genellikle LTL niteliklerine uymaz, ancak bir TL gönderisinin tüm özel hizmetlerine gerçekten ihtiyaç duymaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.