Bilgisayarı Uyku Moduna Almak mı, Yoksa Kapatmak mı Daha Doğru?

Bilgisayarlar sıkça kullandığımız ve sürekli yanımızda olan teknolojik aletler. Bilgisayarları daha uzun süre kullanmak için kapatırken dikkat edilmesi gereken durumlar var.

Bilgisayarı uyku modunda bırakmak zararlı mı

Peki bilgisayarı kullanırken uyku moduna almak mı, hazırda bekletmek mi yoksa kapatmak mı daha sağlıklı? Bilgisayarı uyku modunda bırakmak zararlı mı? Pc yi uyku modunda kullanmak doğru mu? Macbook uyku modu zararlı mı? Bilgisayar uyku modunda elektrik harcar mı?

Öncelikle güç seçenekleri neler?

Pc yi uyku modunda kullanmak doğru mu?

Bilgisayarınız için hangi güç seçeneğini kullanacağınızı iyi bilmek ve hangi programların hangi güç seçeneğinde kullandığını iyi bilmek sizin için yararlı olacaktır. Böylece güç seçeneklerinden uygun olanı düzenli olarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarı uyku moduna almak, kapatmak ve hazırda bekletmek gibi seçenekleriniz var. Bu seçeneklerin farklı özellikleri bulunuyor.

Bilgisayarı kapatınca neler oluyor?

Bilgisayarı kapatınca neler oluyor?

Bilgisayarı kapatma işlemi en sık kullanılan güç seçeneklerindendir. Bilgisayarı kapatmayı seçiyorsanız yapmış olduğunuz tüm işlemler duracaktır. Çalışan programlar bilgisayarı kapattığınız zaman sonlanacaktır. Donanım ve işletim sistemi bilgisayarın kapanması halinde tamamen kapanacaktır. Bu durumda kapanan bir bilgisayarın her hangi bir bir güç kullanma olasılığı yoktur.

Ancak bilgisayarı sürekli kullanıyor ve kısa süreliğine onu kapatmak istiyorsanız tekrar açıp yüklenmesini beklemek zaman kaybı yaşatabilir. Bilgisayar açılırken donanımlar yeniden başlayacaktır. Bu durumda yaptığınız işlemleri tekrar açmak zorunda kalırsınız.

Bilgisayarı uyku moduna alınca neler oluyor?

Bilgisayarı uyku moduna alınca neler oluyor?

Bilgisayarı uyku moduna almak da sıkça kullanılan bir yöntem. Uyku moduna aldığınız bilgisayar, uyku modundan önceki durumunu korumaya devam edecektir. Uyku modundaki bilgisayar çok az enerji harcar ve yeniden başlatmanızı bekler.

Uyku moduna alınan bilgisayar, son verileri bellekte tutmaya devam eder. Diğer bölümler ise kapanır. Bu durum bir insanın uyumasında yaşadığı duruma benzerdir. Uyku moduna aldığınız bilgisayarı daha kısa ürede açabilirsiniz. Yapmak istediğiniz işlemlere devam edebilir ve tekrar açmak için zaman harcamazsınız. Kısa süreliğine bilgisayarı bırakıp geri dönecekseniz uyku modu sizin için yararlıdır. Bu modda bilgisayar az enerji harcar.

Hazırda bekletilen bilgisayar neler yapıyor?

Hazırda bekletilen bilgisayar neler yapıyor?

Hazırda bekletme seçeneği ise oldukça etkili bir güç seçeneği olacaktır. Hazırda beklettiğiniz bilgisayar, sabit sürücü üzerine ek bir dosya açacak ve yedekleyecektir. Kendisini tamamen kapatır ve güç kaybetmesi verileri saklamasına engel olmaz.

Hazırda beklettiğiniz bilgisayarı açtığınızda dosya ve bellek tekrar yükleme yapacaktır. Hazırda beklettiğiniz bilgisayarınız uyku moduna oranla daha az enerji harcayacaktır. Çünkü neredeyse kapanmış gibi olacaktır. Ancak uyku moduna oranla daha uzun sürede açılır.

Bilgisayarı hazırda bekletmek ve kapatmak arasında küçük bir fark vardır. Bu fark verilerin yedeklenmesi olacaktır. Ancak bu özellik her bilgisayarda mevcut olmayabilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.