Bilim İnsanları İneklerin Kendi Aralarında Konuştuklarını İddia Etti!

Hayvanların konuşamadıklarını bilsekte kendi aralarında konuşuyor olma ihtimallerini hep aklımızın bir köşesinde saklıyoruz. Hatta hayvanlara dair animasyon filmleri yaparak nasıl olabileceğini de tahmin etmeye çalışıyoruz.

Bunun üzerine araştırmalar yapan bilim insanları ineklerin de yemek ve hava gibi konulardan konuşmak, nasıl hissettiklerini anlatmak için kendi aralarında bir dil geliştirdiği öne sürüldü.

Araştırmayı bir yazılım üstüne kuran bilim insanları , hayvanların böğürdükleri zaman aslında ne demek istediklerini bir çevirici yardımı ile ‘kelimelere dökmeye’ çalıştı.

Buna göre inekler sürüyle bağlantı kurmak ya da heyecanlarını, streslerini veya uyarıldıkları zamanı yansıtmak için ‘farklı bir ton’ kullanıyor.

Araştırma için 13 hayvanın sesini analiz eden bilim insanları,  ineklerin yemek gibi kendilerini mutlu eden şeylerden konuşurken çok daha tınılı sesler çıkardıklarını iddia ediyor.

Araştırma ayrıca ineklerin, yemek beklerken ya da yemek verilmediğinde, gruptan ayrıldıklarında hatta çiftleşirken kendi aralarında konuştuğunu da gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.