Bilim İnsanları Uyardı: Yürürken Virüs Kapabilirsiniz!

Koronavirüs ile mücadele de birçok ülke sınırlarını kapatarak kendi içinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Fakat insanlar yasaklara pek aldırış etmeyerek sahillerde ve yürüyüş yollarında yürüyüşe çıkmaya devam ediyor.

Fakat Yapılan bir araştırma bunun tehlikeli bir eylem olduğunu ortaya koydu. Birçok ülkede üzerinde durulan 1-2 metrelik sosyal mesafe uygulaması, kapalı ortamda ya da dışarıda hareketsiz halde iken bulaşıcı hastalıklardan kaçınmak için ideal bir mesafe olarak görülse de koşu ve yürüyüş gibi durumlarda daha dikkatli olunması gerekiyor.

Bu kapsamda, Eindhoven Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada; insanların koşarken virüsü nasıl yaydığı video simülasyonu ile aktarıldı.

Çünkü koşan kişi araştırmaya göre; nefes alıp verirken geride bıraktığı havaya başka biri maruz kaldığında bu o kişi için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, nefes alıp verirken arkada bırakılan partiküllerin, hemen yere düştüğünü fakat, bunun arkadaki kişinin giysilerine yapıştığını belirtti.

Araştırmacılar,  koşu yolunda veya yolda aynı çizgi üzerinde yürüyen insanların, dikkat etmesi gereken tedbirler olduğuna dikkat çekiyor. Bunlardan ilk yürüyen kişiler aralarına en az 4-5 metre mesafe koymalı. Eğer koşu veya bisiklet sporu yapılıyor ise en az 10 metre mesafe koyulması gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.