Bilim Kurulu Üyesi Cengiz: Eldivenler Sahte Bir Kimlik Taşıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu Üyesi Melahat Cengiz, eldiven kullanmanın yalancı bir güvenlik duygusu yarattığını belirterek “Çöp toplayanlar ya da kirli bir yüzeyi anlık temizlemek zorunda kalanlar dışında eldiven kullanmak yanlış” dedi. 

T24’e konuşan Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu Üyesi Melahat Cengiz, eldiven kullanmanın yalancı bir hissiyat yarattığını söyledi.

Eldiven kullanımının risk yarattığına ilişkin tartışmalı bir durumun söz konusunu olmadığını ifadene eden Cengiz; “Çöp toplayanlar ya da kirli bir yüzeyi anlık temizlemek zorunda kalanlar dışında eldiven kullanmak yanlış” diyerek, virüsün plastik yüzeylerde daha uzun süre tutunduğuna dikkati çekti. 

Özel haller dışında eldiven kullanılmaması gerektiğini söyleyen Cengiz, “Markete giderken eldiven taktığınızı düşünün. Reyonlarda geziyorsunuz. Alacağınız ürünlere bakarken dokunuyorsunuz. Siz o eldivenin mikroorganizma kirlenmesine maruz kaldığını baştan kabul etmeniz gerekiyor” şeklinde konuştu.

İnsanların kendini potansiyel olarak enfeksiyon kaynağı görmesi gerektiğini belirten Melahat Cengiz, maske konusunda da Dünya Sağlık Örgütü’nün sonradan “kullanılmalıdır” açıklamasını hatırlattı ve ücretsiz olarak dağıtılan maske sayısının yeterli olmadığını kaydetti.

İstanbul özelinde örnek veren Cengiz, her gün işe giden insanlar için haftalık 5 adet maskenin yeterli olmayacağını çünkü bir maskenin en fazla 3 saat kullanılması gerektiğini söyledi. Korunmak için kullanılan malzemelerin asla sokağa atılmamasına vurgu yapan Cengiz, “Kullandıklarınızı mutlaka çöpe atın” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.