Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı: Salgın Kontrol Altında Mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü dün yapılan koronavirüs sayılarını değerlendirdi. Umut veren bir açıklamada bulunan Özlü, salgında ne noktada olduğumuzu da açıkladı.

Türkiye’de son 24 saatte 109 kişi hayatını kaybederek 2 bin 600 sayısına ulaştı. Dün ise 38 bin 351 yeni test yapıldı ve 3 bin 122 yeni teşhis kondu. İyileşen hasta sayısıysa 3 bin 246 oldu. Böylece ilk kez iyileşen hasta sayısı yeni teşhis konulan sayısını geçti. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 21 bin 737 oldu.

Özlü ise şu değerlendirmelerde bulundu:

 “Gördüğümüz kadarıyla artık Türkiye salgında iniş dönemine girdi. Tabi tek günlük veri ile değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Önümüzdeki günlerdeki trende de bakmak lazım. Ama genel itibariyle piki tamamlamış görünüyoruz. 11 Nisan’da 5 bini aşkın vaka ile en yüksek sayıyı gördük. Ondan sonra durağanlaşma ardından da düşüş başladı. Bu sevindirici çünkü Avrupa ülkeleri bu trendi yakalamaları 12 hafta sürdü. Bize ise 5-6 haftada bunu yakalamış olduk. Daha az kayıpla, daha az hasarlar salgını yönetiyoruz. Umarım bu gevşemeye neden olmaz. Bu gelişmeler sonrası gevşeme olursa bu eğri yukarı doğru tırmanışa geçebilir. Dikkatli olmamız gerekiyor. Tedbirlere uymamız gerekiyor. Bugün veriler çok daha umut verici, çok daha sevindirici.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.