Bilim Kurulu Üyesi ‘Maskeyi Ne Zaman Takmak Zorunda Olmayacağız’ Sorusunu Cevapladı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, televizyonda katıldığı programda maskeleri ne zaman çıkaracağımız hakkında açıklamalarda bulundu.

Öncelikle herkesin çok hızlı normale döndüğünü ve çok çabuk alıştıklarını dile getirip ardından da uyarılarda bulundu;

“Benim görebildiğim kadarıyla herkes alışmış, üstelik fazla alışmış görünüyor. Yeni normale göre değil eski normale göre yaşıyor insanlarımız. Yeni normal dönemde tedbirli olmalıyız. 4-5 ay önceki yaşantımıza kesinlikle dönmememiz lazım.”

MASKE TAKMA SÜRESİ 20-24 AY SÜRECEK

“İyi haber vermek isterdim. Ama aylarca devam edeceğiz. 20-24 ay sürmesini bekliyoruz. Ancak çok etkili bir aşı bulunursa bu süre kısalabilir.

İKİNCİ DALGA GELİYOR AMA YAZ AYINDA DEĞİL

“İkinci dalgayı bekliyoruz. Ne zaman olacağı konusunda tartışma var. Yaz ayları içinde ikinci dalga beklemiyoruz. Pencereler açık, temiz hava, ultraviyolenin etkisi var.”

VAKA SAYISI ÖNLEMLER ALINDIĞINDA DÜŞÜŞE GEÇEBİLİR

”En geç Temmuz ortası gibi iki basamaklı sayılara düşmesini bekliyoruz. Şimdi gevşetme politikalarını uygulamaya aldıktan sonra vaka sayısının artmasını bekliyoruz. İran’da dramatik bir artış olmuştu. Ama önlemlere uymaya ne kadar devam edersek o kadar çabuk düşer.”

KAPALI YERLERDE BULUNMAMAYA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

“Yemekten kesinlikle bulaşmaz. Bundan eminiz. Ancak kapalı bir ortamda uzunca bir süre ve tanımadığımız kişilerle aynı ortamda bulunmak riskli, bunu bilmeliyiz. Eski alışkanlıklarımız gibi restoranlarda uzun uzun sohbet yapmamalı ve açık havayı tercih etmeliyiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.