Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara “Normal Hayata Ne Zaman Döneriz?” Sorusuna Yanıt Verdi!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden biri olan  Prof. Dr. Ateş Kara NTV’de Türkiye’deki koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Umut verici yorumlar yapan Kara, NTV ekranlarında merak edilen soruları yanıtladı.

Karar belkide en merak edilen sorulardan biri olan “Normal hayata ne zaman döneriz?” sorusuna da cevap verdi.

Kara, aşı dahil koronavirüs ile ilgili merak eden soruları tek tek cevapladı.

“Normal hayata ne zaman döneriz?” sorusunda yanıt veren Kara, “Birkaç günkü ülke rakamlarımız olumlu bir tablo sunuyor. Bunu şimdiden cevaplamak için de aslında erken. Yarın gelecek rakamlara da bakmamız gerekiyor. Normal hayata dönüşümüz kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu Haziran başı olabilir.” Açıklamasında bulundu.

Ayrıca Kara klimanın virüs ile bir ilişkisi olup olmayacağına da değindi. Kara, eğer düzenli temizleniyorsa çok ciddi bir sorun yaratmayacağını belirtti.

Gıdalarda virüs bulunup bulunmayacağı ile ilgili soruya Kara,  “Şu ana kadar gıdalarla ilgili bir virüs bulaşma durumu görmedik. Elinizi, yüzünüzü mutlaka yıkayınız ve yüzünüze sürmeyiniz. Bu daha korunaklı bir durumdur.” Cevabını verdi.

Aşı ile ilgili sorulara da cevap veren Kara sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Koronavirüs aşısında Ocak ayı gibi belki Aralık gibi ilk uygulamayı bekliyoruz. Çok güzel sonuçlar elde ediyoruz fakat örnek vermek gerekirse de sıtma aşısı 32 senede bulundu. Kilolu grupta hatsalığın daha ağır seyrettiğini öğrenmeye başladık. Ama sigara içenler de risk oldukça yüksek.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.