Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: ‘Bana Bir Şey Olmaz Demeyin’

Son güncelleme:

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü vaka sayısındaki artışın nedenini değerlendirir şekilde sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu. Kimsenin kendini güvende hissetmemesi gerektiğini belirtir nitelikte düşüncelerini dile getiren Özlü, ‘salgın bitmiş gibi davranmayalım’ uyarılarında bulundu.

SALGIN HİÇBİR YERE GİTMEDİ

“İki gündür günlük olgu sayımızda artış var. Bu bir uyandırma alarmı. “Salgın bitti, tehlike geçti, eski günlere döndük” gibi davranmaya devam edemeyiz. Virüs tedbirsizliği affetmiyor. Salgın kaldığı yerden devam etmek için fırsat kolluyor.”

Özlü, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklaması gibi  (‘Vaka sayısındaki artış, tedbirlere uymayanları uyarıyor. Giderek, hepimizi.’) faturanın hepimize kesildiğini belirtti;

”Bazılarımızın tedbirsizliğinin faturasını hepimiz ödüyoruz. Bu mücadeleyi hep birlikte yürütmek zorundayız.”

ALIŞKANLIKLARI TEKRARLAMAYIN

”Memleketinize, köyünüze, baba ocağınıza döndüğünüzde eski alışkanlıklarınızı tekrarlamayın. Akrabalarınız, büyükleriniz, komşularınızla temas, el öpme, sarılıp, kucaklaşmaktan sakının. Ortak yemek, kahvaltı ve partilerden kaçının. Onları ve kendinizi tehlikeye atmayın.”

MASKE, MESAFE, HİJYEN

”Nişan, söz, sünnet, taziye, asker uğurlama gibi törelerimizi eskisi gibi değil; maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak ve yeni normlara göre yapalım.”

HERKES TEHDİT ALTINDA

“Bana bir şey olmaz” demeyin. Herkese olan size de olabilir. Siz de herkes gibisiniz. Hiçbirimiz güvende değiliz. Virüs içimizden birilerinde dolaşmaya devam ettikçe, hepimiz tehdit altında olacağız. Bu kolektif bir mücadele. Birbirimizi uyaralım.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.