Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü vatandaşları koronavirüs hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş’a konuşan Özlü, koronavirüste bitiş çizgisine yaklaştığımızı açıklayarak son durumu değerlendirdi.

AŞI BULUNANA KADAR HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Özlü aşı bulunana kadar tamamiyle eskiye dönülemeyeceğini belirtti. Uçuşlar hakkında da bilgi veren Özlü,  “Maalesef elimizde sihirli bir değnek yok. Aşı bulunana kadar hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ama bazı önlemler kademeli olarak, kurallara bağlı şekilde esnetilmeye başlanacak. Mesela tren seferleri başlayacak ama eskisi gibi tam kapasite değil, yüzde 50 kapasiteyle. İç ve dış hat uçuşları, şehirlerarası otobüs seyahatleri yeniden yapılabilecek ama tüm bunların kendi kuralları olacak. Bu süreçte bir dalgalanma olacak mı? Olursa yeni önlemler ne olacak? Biz de onu gözlemliyor olacağız” ifadesini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Bitiş çizgisine varmak üzereyiz

“BİTİŞ ÇİZGİSİNE VARMAK ÜZEREYİZ”

Prof. Dr. Özlü biraz daha vatandaşların sabırlı olasını söyledi. Bitiş çizgisine varılmak üzere olunudğunu belirten Özlü,  “Bitiş çizgisine varmak üzereyiz. Biraz daha sabır. AVM’ler, kuaför ve berberler yeniden açıldı, 16 ilde seyahat yasakları kalktı. Gördük ki, bu yeni ‘kontrollü sosyal hayat’ süreci bizi kötü etkilemedi. Gevşemelere rağmen olumsuz bir etkinin görülmemesi sevindirici olduğu kadar yeni kararlar alınması adına da cesaretlendirici” dedi.

“KADEMELİ NORMALLEŞECEĞİZ”

Ayrıca normalleşme sürecinde aceleci davranılmaması gerektiğini belirtti. Aşının bulunması ve uygulanmasına en az 6 ay olduğunu söyleyen Bilim Kurulu üyesi, bu süreçte maske ve hijyenden asla vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.

En kritik aktörleden birinin sosyal mesafe olduğunu belirten Özlü, “ ‘Diğerlerini yapıyorum, bu olmasa da olur’ denmemeli. Hele ki kalabalık ortamlarda maske tek başına koruyucu değildir. Mesafeyi korumaya devam.” açıklamasında bulundu.