Bilim Kurulu Üyesi: ”Vaka Sayılarının Düşeceği Öngörüsü, 3 Nedenle Tutmadı”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan vaka artışının öngörüldüğü gibi azalmamasının nedenlerini sosyal medya üzerinden şu şekilde açıkladı;

”PLANLARI NORMALLEŞME BOZDU: kısıtlamalar devam ederken, o koşullarla salgın eğrisinin bir dağ gibi olacağı, artış hızıyla vaka sayılarının düşeceği öngörüsü, 3 nedenle tutmadı:

1) Belirtisiz vakaların saptanmasındaki zorluk ve bunların hastalığı bulaştırmaya devam etmesi,

2) Sıcağın salgını bitireceği şeklindeki yanlış öngörü,

3) Normalleşmenin salgına olumsuz etkisi”

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Hakkında;

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nden mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisasına başladı ve 1985 yılında ihtisasını tamamladı. 1983-1985 yıllarında Beslenme ve Metabolizma Ünitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucu, bu dalda bilim uzmanlığı derecesi aldı.

İmmünizasyon serolojik ve klinik etkinliği, enfeksiyon hastalıklarının moleküler genetik yöntemlerle tanımlanması, enfeksiyon epidemiyolojisi ve bakterilerde antibakteriyal ilaç genlerinin tanımlanması üzerinde çalışmaktadır. Halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin başkanlıklarını ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği’nin genel sekreterliğini yürüten Dr. Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.