Bilim Kurulu Üyesi,Bir Yaş Grubumuzu İşaret Edip Uyardı: Ciddi Risk

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 15 şehirde 65 yaş üstü vatandaşların ilk kez hafta sonu yasağı olmadan dışarı çıkacağının müjdesini verdi.

Ceyhan “Haftalardır koruduğumuz evde izole ettiğimiz 65 yaş bugün sokağa çıkıyor. Bunların sokaktaki diğer insanlarla karşılaşması ciddi bir risk” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan CNN Türk’teki Mercek Altında programında koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu üyesi koronavirüs salgının da 65 yaş üstü için alınan tedbirler ile ilgili de konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi, 65 Yaş Üstünü İşaret Edip Uyardı: Ciddi Risk

“OLUMSUZ ETKİLERİNİ 2 HAFTA İÇİNDE GÖRECEĞİZ”

Ceyhan “Vaka sayısında artma yok ama beklenen azalma olmadı. 19 Mayıs’tan beri binli rakamlara takıldık. İşte anca 900 civarına inebiliyoruz. Sebebi işte bu sokaklardaki görüntüler.Bunların etkilerini 2 hafta içinde göreceğiz. Olumsuz etkisi olacak. Vaka sayısı artar mı sayı düşmez mi göreceğiz” dedi.

İSTANBUL’UN YÜZDE 1’İ VİRÜS TAŞIYOR

İstanbul’da kabaca yüzde 1’in virüsü taşıdığını belirten Ceyhan, mesafeler uyulmayan görüntüleri va olduğunu belirterek, bu görüntüleri değerlendirdi. Ceyhan, “Haliyle bunlarla karşılaşanların, sosyal mesafeye uymayanları ve maske takmayanların virüsü alma riski var” yorumunu yaptı.

65 YAŞ İÇİN BÜYÜK RİSK

“Nerede yanlış yapıyoruz?” sorusu yöneltilen Ceyhan 65 yaş üzeri vatandaşlar ile ilgili değerlendirmede bulundu. Koronavirüs salgınında 65 yaş üstü vatandaşın risk altında olduğunu belirterek, büyükler için şunları söyledi:

“Haftalardır koruduğumuz evde izole ettiğimiz 65 yaş bugün sokağa çıkıyor. Bunların sokaktaki görüntülerle karşılaşması ciddi bir risk oluşturabilir. Virüs ilk çıktığı zaman insanlarımız kaygılıydı, zamanla bu kaygı azaldı. Kararında bir kaygı bile yok. Aldırmamazlık son derece tehlikeli.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.