Bilim Kurulu Üyesinden Müjdeli Haber: Haziran Ayında…

Tüm dünya ve Türkiye koronavirüs ile mücadele ederken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer koronavirüs ile ilgili son rakamları değerlendirdi.

Geçtiğimiz gün, salgının başladığı günden bu yana ilk kez iyileşen hasta sayısının yeni vaka sayısını geçmesi ise herkesi umutlandırdı.

Sevindiren tabloyu değerlendiren Tezer’in açıklaması ise tüm vatandaşa umut verdi. Tezer,tedbir elden bırakılmazsa Haziran ayının ilk haftasında normalleşmeye adım atılabileceğini açıkladı. Sevindirici mesajı veren Tezer, “Gevşemeden yola devam” dedi.

Milliyet’in haberine göre Tezer, “Vaka artış hızımız kademeli olarak yüzde 15’lerden önce yüzde 12’lere, sonrasında yüzde 8’lere kadar geriledi. Doğru uygulamaların neticesini görüyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması, mevcut tedavi yaklaşımları, test sayısındaki artış, sağlık personelinin gayretleri tabloyu lehimize çevirmiş durumda” dedi.

Semptomları hafif seyredenlerin evlerde karantina tedavisine alınması doğru hamlelerden biriydi diyen Tezer açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 “Hocalarımızın, tedavide kendi tedbirlerini aktarmaları, hastanelerdeki yığılma tehlikesinin önüne geçti. Semptomları hafif seyredenlerin evlerde karantina tedavisine alınması doğru hamlelerden biriydi. Süreç böyle devam ederse önümüzdeki günlerde vaka artış hızı yüzde 5’lerin de altına düşecektir. Haziran’da hayatın normalleşeceğini düşünüyorum. Pandemi uzun bir süre. Önlemleri bırakmadan, ‘Artık bitti’ diyene kadar gevşemeden yolumuza devam etmeliyiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.