UNESCO Dünya Miras Listesi’nde Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de insanlık tarihinin bilinen ilk tapınakları arasında. M.Ö. 10 bin yıl önce henüz yerleşik hayata geçmemiş olan avcı toplumlar böylesi görkemli tapınakları nasıl  inşa edildiği tüm insanlar için gizemli bir hale geldi. Öyle ki dizilere bile sonu oldu ve insanlar için odak noktası haline geldi.

Göbeklitepe tüm ezberleri bozan yapı. Gerçekten zamanın çok ötesinde mühendislik harikası. Yerleşik hayata bile geçmemiş bir toplum için gerçekten tüm ezberleri tarih bilgisini insan yaşamını sorgulatacak yapı.

Mısır piramitleri gibi birçok eski yapının bile önüne geçmiş 12.000 yıllık bir başyapıt hala kazı çalışmaların devam etmekte ve bir kısmı ziyaretçilerini bekliyor. Nemrut olan yakınlığı yaşamın başlamış olduğu Anayolunun tarihini biraz daha uzun olduğunu bize gösteriyor oradan gelecek haberlere tüm dünya merak içinde beklemekte ve mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Arkeoloji meraklıları tarih severler ve ülkemizde yaşayan tarihten haberdar olmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında. Büyüleyici bir yapıt olarak sizi karşılayacak.

41590cookie-checkBilinen Tüm Gerçek Tarihi Alt Üst Etti