Binance Internet Computer’ı Listeleyeceğini Açıkladı : ICP Coin

Binance sonunda açıkladı!

2016 yılından beri Dfinitiy Foundation’ın akıllı sözleşmeler için hazırladığı bu platformun lansmanı Mayıs ayında yapıldı. Binance ise pazartesi günü yaptığı açıklamada ICP/BTC, ICP/USDT, ICP/BUSD ve ICP/BNB paritelerini borsaya ekleyeceğini açıklamıştır. Ancak pariteler gerekli likidite sağlandığı zaman açıklanacaktır. Yapılan açıklamada kullanıcıların ne zaman alım-satım işlemlerini gerçekleştirebileceği ise bahsedilmemiştir.

Peki Binance’ın listeleyeceği bu ICP Coin Nedir?

ICP Coin Nedir?

Gelişmiş merkezi olmayan bir protokol çalıştıran, bağımsız veri merkezleri ağı tarafından oluşturulan bir blok zincir bilgisayarıdır. Bu bilgisayar sadece blok zincirinde neyin mümkün olduğunu değil aynı zamanda yazılım ve BT’nin doğasını da yeniden tasarlamaktadır.

Açık internet hizmetleri ve yetenekli kurumsal sistemler oluşturmayı mümkün kılar.

Belirteç ekonomisini denetleyen açık bir algoritmik yönetişim sistemi olan bu geliştirme ortamı hiper ölçekte güvenli bir şekilde çalışmaktadır.

ICP belirteçleri bir tür yardımcı program görevi görmektedir. Çünkü kullanıcıların internet bilgisayar ağını yönetmelerine izin verir. Bu belirteçlerle iki şey yapmak mümkün:

  • Teklifleri oylayabilen ve oylama ödülleri kazanabilen nöronlar oluşturmak için onları NNS’nin içine kilitleyebiliriz.
  • Daha sonra bunları internet bilgisayarı tarafında çalışan yazılım bölmeleri tarafından hesaplamayı güçlendirmek için kullanılan döngülere dönüştürebiliriz.

İnternet bilgisayarı blockchain teknolojisindeki üç büyük yeniliği temsil etmektedir. Bunlar: Bitcoin, Ethereum ve İnternet Computer

Bitcoin- kripto para birimi, Ethereum – akıllı sözleşmeler ve Internet Computer – blok zinciri bilgisayarı. Bu üç merkezi olmayan ağ birbirini tamamlamakta ve farklı amaçlara hizmet etmektedir.

ICP’yi Benzersiz Yapan Şey : Ağ Sinir Sistemi

ICP adı verdiğimiz bu blok zinciri bilgisayar protokolüne dayanmaktadır. Ağın kendisi de yapı taşlarından inşa edilmiştir. En altta özel donanım düğümlerinin bulunduğu bağımsız veri merkezleri vardır. Alt ağlar oluşturmak için bu düğüm makineleri birleşir.

Token Ekonomisi

Ağ Sinir Sistemi ( NNS ), ağı kontrol etmekten, yapılandırmaktan ve yönetmekten sorumludur. Veri merkezleri NNS’ye başvurarak katılım sağlarlar. NNS, Internet Computer ağında düşük performansı veya hatalı davranışı gösterebilecek istatiksel sapayı arar. Token ekonomisinde de ayrı bir rolü olan NNS, oy kullanan veri merkezlerini ve nöronları ödüllendirmek için yeni ICP jetonlarını üretir. Veri merkezi ve nöron sahipleri de jetonlarını alıp kutu sahipleri ve yöneticilerle takas edebilirler. Kutu sahipleri genelde jetonlarını şarj etmek için kullanırlar.

Internet Computer’ı anlamamız için ilk önce alt ağlar kavramını anlamamız gerekiyor. Alt ağ, Internet Computer ağı tarafından barındırılan yazılım bölmelerinin farklı bir alt kümesini barındırmaktan sorumludur. İşte bu düğüm makineleri barındırdıkları yazılım bölmelerine ait verileri hesaplamak için ICP ile iş birliği yaparlar.

NNS, yükü dağıtmak için alt ağları bölebilir.

Internet Computer’da Bölmeler İki Yolla Çağrılır

Güncelleme çağrısı veya sorgu çağrısı olarak çağrılabilirler. Eğer bir işlevi güncelleme çağrısı olarak çağırırsak bölmelerin belleğindeki verilerde yaptığı herhangi bir değişiklik kalıcı olacaktır. Ancak sorgu çağrısı olarak bir işlevi çağırırsak belleğe yapılan tüm değişiklikler çalıştırıldıktan sonra atılacaktır.

ICP blok zinciri bilgisayar protokolleri güncelleme çağrılarını alt ağdaki her düğümde kullandıkları için bu çağrıları kurcalamaya karşı korumalıdır. Güncelleme çağrıları sadece iki saniyede tamamlanmaktadır.

Internet Computer’da Kalıcılık Otomatik Gerçekleşiyor

Geliştiricilerin verileri muhafaza etme şekli Internet Computer’da çok ilginçtir. Geliştiriciler sadece kodlarını yazarlar ve kalıcılık otomatik olarak gerçekleşir. Yani geliştiricilerin kalıcılık hakkında düşünmeleri gerekmez.

Internet Computer, kullanıcıları ön uç bölmelere bağlamak için bazı ilginç yöntemler kullanmaktadır. Bunlardan biri ise NNS aracılığıyla alan adlarının birden çok ön uç bölmesine eşlenmesine izin vermesidir. Bu da kullanıcının yakındaki eşlemelerde soru çağrısı yapabilmesine, içsel ağ gecikmesini azaltmasına ve kullanıcı deneyimini geliştirmesine olanak tanır.

Internet Computer Fiyat ve Grafik

Internet Computer Fiyat
Internet Computer Grafik

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.