Deep Blue Club

Bir Gecede Boşaltılan Hayalet Şehir: Pripyat

Son güncelleme:

Çernobil faciası ile bir gecede boşaltılan hayalet şehir Pripyat, geçtiğimiz yıla damgasını vuran ‘Çernobil’ dizisi sayesinde yeniden gündeme gelen şehirde hala radyasyon seviyesi çok yüksek. Şehirden gelen görüntü hala görenleri ürpertmeye yetiyor. Çok az sayıda insansa büyük riske rağmen burada yaşamaya devam ediyor.

O dönem Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan bu reaktör, enerji üretimi açısından büyük öneme sahipti.

26 Nisan’ın ilk saatlerinde Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen bir kaza sadece Pripyat değil, baştan Ukrayna olmak üzere Karadeniz kıyıları ve Balkanları etkileyecek büyük bir sızıntıya dönüştü.

Nükleer kaza sonrası Çernobil’in hemen yanı başında bulunan Pripyat sakinleri apar topar kentten tahliye edilmeye başladı.

Kenti tahliye işlemi o kadar ani ve çabuk gerçekleştirildi ki Pripyat’ın pek çok yerinde 26 Nisan 1986’da tarih durdu. Kentin pek çok yerinde her şey olduğu gibi bırakıldı, insanlar bölgeyi terk etti.

Pripyat aradan geçen 33 yılın ardından günümüzde o terk edilmiş halini muhafaza etse de kimi fotoğrafçılar ve turistler bölgeyi ziyaret etmeye başlamış durumda.

Hayalet şehre gitmek isterseniz, Reaktörün çevresinde bulunan 30 km çapındaki alan yasak bölge olarak geçiyor, girmek için gereken işlemleri kendiniz yapabiliyorsunuz ya da gerekli belgeleri gönderirseniz tur düzenleyen firmalar sizin adınıza yapabiliyor.

Ölümü bekleyen az sayıda köylü ve radyasyon sebebi ile ayda sadece 4 gün çalışan işçiler dışında bu bölgede kimse yaşamadığı şehre girdiğiniz anda kendinizi korku filminde gibi hissedeceğiniz bir şehir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.