Bir Ülkeden Kadın Sünneti İçin Önemli Karar

Son güncelleme:

Kadının toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en üzücü örneklerinden biri olan kadın sünneti, çoğu toplumda yasak olsa da halen bazı ülkeler bu uygulamayı sürdürüyor. Sağlık açısından çok tehlikeli olan ve sünnet operasyonları sırasında çok fazla kadının hayatını kaybettiği bu uygulama işlemi için Sudan’da yeni bir karar alındı.

Sudan’ın geçici hükümeti, kadın sünneti yapanların 3 yıl hapis ve para cezası almasını öngören Ceza Kanunu’nun 141. maddesinde yapılan değişikliği onayladı.

Sudan’da geçtiğimiz yıllarda bu işlem 15-49 yaş arasındaki kadınlara uygulanıyor ve acı çekmelerine göz yumuluyordu. UNICEF raporlarına göre, Sudan’da yaşları 15 ile 49 arasında değişen her 10 kadından 9’u sünnet ediliyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu uygulamanın suç kapsamına alındığı onaylandı. Yapılan bu değişiklik ise toplum tarafından olumlu karşılandı.

Kadın sünneti, dini, kültürel ve toplumsal nedenlerle dünya genelinde farklı din ve toplumların mensuplarınca uygulanıyor. Sünnet edilen kadın cinsel birlikteliği sırasında zevk alamıyor ve tuvalet ihtiyacını zorlu bir şekilde gerçekleştirmek zorunda kalıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.